5 rad jak ušetřit

Trápí vás neustále hubnoucí peněženka? Přemýšlíte, kde ušetřit? Pravdou je, že jednou z největších položek, která nás zatěžuje, je jídlo. Poradíme vám, jak ušetřit nejen při nákupu jídla!

Nákup jídla je často pohromou, a tak logicky přemýšlíte, jestli je možné právě na této položte ušetřit a zahojit tak trochu domácí rozpočet. Jenže, jak lze šetřit na něčem, co k životu nutně potřebujeme?

První řešení – snížit kvalitu

Možná vás to napadne jako úplně první. Prostě budete kupovat stejně jako předtím, ovšem budete vybírat ty nejlevnější varianty. Tedy místo másla nějaký směsný tuk, místo poctivého jogurtu za patnáct korun si vyberete jogurtový krém, zahuštěný škroby za pětikorunu. Nejlevnější těstoviny také stojí pár korun… no jde to, pokud vám nebude vadit, že se těstoviny rozvaří, máslo jaksi nebude mít tu pravou chuť a o jogurtu raději ani nemluvě. Nehledě na to, že dbáte-li trošku na kvalitu potravin a své zdraví, asi tohle řešení nebude to pravé. Ovšem je dobré si také uvědomit, že jsou mnohé potraviny, které ač patří mezi levnější, jsou kvalitní a chutné.

Druhé řešení – snížit množství

Snížit množství nakupovaných surovin, to je lepší varianta. Můžete začít vařit jednodušší jídla, nekupovat několikrát týdně maso, nahradit ho třeba levnějším sojovým, vařit více ze sezónní zeleniny, která je cenově přístupná po celý rok.

Třetí řešení – psát si jídelníček

Může se to zdát obtěžující, ale kdo to zkusil, obyčejně tomuto přístupu přišel na chuť. Musíte však mít čas a chuť jednou za čas usednout ke stolu a přemýšlet o tom, co budete v následujícím týdnu vařit. Napíšete si jídelníček, jak chcete podrobný. Určitě si napište obědy a teplá jídla, svačinky a snídaně můžete vzít jen tak nějak orientačně. Překontrolujte ingredience a na nákupní lístek napište pouze ty, které budete potřebovat.

článek

Čtvrté řešení – pamlsky ne

Nejjednodušším způsobem, jak snížit částku vydanou za nákupy, je nekupovat zbytečnosti. Nejvíc se na rozpočtu odrazí různé bonbonky, sušenky a chipsy a tyčinky. Kupujte je s rozmyslem. Zejména ve chvíli, kdy máte početnou rodinu se opravdu finančně vyplatí upéct sladký perník s rozinkami, než nakoupit horu sladkostí z obchodu.

Páté řešení – opravdu všechno potřebuji?

Pokud už opravdu nevíte kudy kam, zkuste se zamyslet jiným směrem. Opravdu všechno, co kupuji, potřebuji? Nechoďte nakupovat hladoví, snadno si tak přinesete přemíru dobrot například z oddělení lahůdek a opravdu v jeden den sníte rybí salát, lososovou pomazánku a ještě tři zavináče? Tyto lahůdky se brzy kazí a tak není radno je nechávat v lednici dlouho. A vy se pak můžete snadno přejídat jen proto, aby se to nezkazilo.
Také potřebujete kupovat balenou vodu? Dobře ji může nahradit mnohem levnější varianta a to voda z kohoutku, máte-li ji dobrou. Stejně tak jsou zbytečné sladké džusy, které můžete nahradit sirupy.

Pozor na fígle obchodníků

Známé jsou zejména dva obchodnické fígle a na ty si dávejte pozor. V úrovni očí bývá zboží, které nepatří k nejlevnějším. Občas se vyplatí podívat se trošku k nohám, tam může být schováno zboží, které je levnější, ale osvědčené značky. Obchodník samozřejmě počítá s tím, že kupujete rychle a díváte se hlavně zhruba do metrové či metr a půl výšky regálů… A dívejte se na cenovky, které propočítávají cenu za jednotky. Někdy tak zjistíte, že to co je „v akci“ ve velkém balení se vlastně vůbec nevyplatí.
A jaké jsou vaše fígle na snížení výdajů?
Foto zdroj: profimedia.cz
1.10.2014 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist