5 překvapivých faktů o lásce. Co s ní mají společného psi nebo červená barva?

Z psychologického hlediska je romantika nejrozšířenějším námětem v oblasti umění. Ovšem nejen zpěváci a spisovatelé jí věnují svá díla, také vědci zasvětili citové náklonnosti mnoho studií. A odhalili pozoruhodné věci! Jak je to s její návykovostí?

laska-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Měsíc květen bývá již tradičně spojován zejména s láskou. Je proto ideální čas se této silné emoci i primární lidské potřebě podívat pod pokličku! Jak důležitý je první dojem a proč je dobré nosit červené oblečení? Nejen tohle prostřednictvím svých studií zkoumali experti, kteří o nejkrásnějším pocitu vůbec zjistili tyhle zajímavé informace.

Láska je jako droga. Doslova

Že čerstvá zamilovanost se nedá k ničemu přirovnat? Omyl. Jedno srovnání se přímo nabízí, nicméně s romantikou má pramálo společného. Ona „poblázněnost“ totiž stimuluje větší produkci dopaminu, což je chemikálie, která se uvolňuje i bezprostředně po požití kokainu. Z toho důvodu jsou podle vědců silně návykové jak omamné látky, tak i pocity náklonnosti, oddanosti a touhy k blízkému člověku.

Vrána k vráně sedá? Tak to vážně sedí

Určitě už jsi někdy narazila na pár, v němž si oba aktéři „z oka vypadli“, přestože nešlo o rodinné příslušníky. Náhoda? Tak tomu nevěř. Britští odborníci působící na Liverpoolské univerzitě na základě svého výzkumu došli k názoru, že lidský mozek dává přednost podobně vypadajícím tvářím. Prokázal to pokus, do něhož se zapojilo 200 dobrovolníků. Při analýze dat vyšlo najevo, že respondenti z prezentovaných snímků různých obličejů za atraktivní přednostně označili fotografie, na nichž měli zvěčnění jedinci obdobné rysy jako oni sami.

První dojem. Na něm prostě záleží

Další originální průzkum zase provedli američtí specialisté z Pensylvánie. Jejich rozsáhlé bádání, během kterého monitorovali 10 tisíc dobrovolníků, odhalilo, že to, zda o sebe dva budou mít zájem, vědí hned po několika málo vteřinách. Většinu lidí totiž zajímá celkový první dojem, dále pak výška a atraktivita dané osoby. Naopak věci, které by dotyčné zajímat skutečně měly, jako je například vzdělání, povolání či rodinné zázemí adepta na vztah, hrají prý při seznamování takřka bezvýznamnou roli.

Pes jako tajná flirtovací zbraň

Že pes je nejlepší přítel člověka, to je všeobecně známá věc. Ví se dokonce i to, že jeho vlastnictví přináší majiteli jistá pozitiva zahrnující snížené množství stresových hormonů, útlum všemožných bolestí nebo regulaci cholesterolu. Tím ovšem výhody chlupatého společníka kupodivu nekončí. Britští psychologové se domnívají, že muž venčící čtyřnohou němou tvář má třikrát větší pravděpodobnost, že získá telefonní číslo jemu sympatické kolemjdoucí ženy. Zda to funguje i naopak, to se doposud nezjistilo. Pravdou ale je, že i něžné pohlaví má v rukávu svoje esa…

Červené šaty? Lákadlo číslo jedna

Američtí výzkumníci z Manchesterské university provedli studii, jejíž závěry staví dámské oblečení rubínového odstínu na přední pozice „koketních zbraní“. Tamní experti totiž zjistili, že pokud mají dámy na sobě něco červeného, pánové se s nimi touží zapojit do hlubších rozhovorů. A z toho se může vyklubat ledacos. Ráda bys otestovala, jestli „rudá teorie“ opravdu funguje? Pak se ti jako módní inspirace bude hodit video, v němž jsou hity letošního roku.

A co jsi o lásce zjistila ty sama? Poděl se s námi o svůj vlastní „objev“ v diskuzi pod článkem, těšíme se na příspěvky!

Foto: Shutterstock.com

29.4.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist