5 kroků k práci, která vás bude bavit

Existuje? Nebo je to jen jakási iluze? Neplatí, že v každé práci nás něco štve? Petra Harazímová, koučka osobního rozvoje, tvrdí, že do práce se můžeme i těšit.

Zaměstnání nás hodně ovlivňuje. Trávíme v něm každý den osm hodin a někdy i více. Můžeme být šťastní, když nás něco osm hodin dennodenně štve? „Pro mě a věřím, že pro většinu lidí, je pojem ‚ideální, rozumějme dobrá práce‘ to, že mám práci, do které se těším, ve které uplatním své silné stránky a talenty a jsem přínosem pro firmu i pro společnost. Ale i v takové práci nás může něco štvát, pořád však převažuje to, že minimálně 80 % času jsme tam rádi, jsme spokojení a to pozitivně ovlivní náš život,“ vysvětluje Petra Harazímová.

Jak ji najít?

První krok: Rozhodněte se pro změnu

Co jsou drobnosti, nad kterými v práci můžeme jen máchnout rukou, a co opravdové problémy? Není snadné to poznat. Navíc když už máme pocit, že to v práci nevydržíme, často slyšíme, že ideální práce neexistuje, všude je něco, může být i hůř, je velká nezaměstnanost, budeš bez práce…. A sami si to mnohdy v duchu opakujeme. Dostaneme strach a zůstaneme, tam kde jsme, kde máme své jisté. Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše. „Po pár letech jsme hodně frustrovaní, zničení, život nás nebaví…“ dodává k tomu scénáři Petra.

Takže jak poznáme, že je čas odejít? „Napište všechna plus, která vám vaše práce přináší, a potom vše, co považujete za mínus. Co převažuje? Je-li to tak půl na půl, tak to rozhodně není ideální a je možné přemýšlet o změně. Ale také můžete třeba zajít za nadřízeným a zkusit dát pár návrhů, co byste chtěli jinak. Někdy stačí málo, např. změna kompetencí, vyměnit si některé úkoly s kolegy, vyčistit vztahy na pracovišti… Pokud však vidíte, že v části mínusů toho máte výrazně více než v plusech, pak je jednoznačně čas začít uvažovat nad změnou,“ radí Petra, jak rozřešit toto dilema.

Druhý krok: Co umím a kdy se cítím dobře?

Jak poznám, že se na pracovním trhu neztratím? Že jsem vůbec schopná najít novou práci? Na jednu stranu slýcháme, že nezaměstnanost je vysoká, na druhou stranu si zaměstnavatelé stěžují, že nemohou najít kvalitní pracovní síly. Někde musí být chyba. „Kámen úrazu je v tom, že lidé si často nejsou vědomi své hodnoty a neznají své silné stránky. Bohužel, jen málokdo z nás umí objevit své talenty a následně potom je uplatnit na trhu práce,“ popisuje osobní koučka.

Petra radí, abychom pozorovali sami sebe: „Pár dní či lépe pár týdnů si zapisujte, u kterých činností během dne se cítíte dobře, co vám zabere jen málo času, ale přitom to přinese velké výsledky. Které činnosti vám jdou tzv. samy. Zapisujte si i své pocity. Ptejte se svých blízkých a kolegů, co na vás oceňují, jaké si myslíte, že máte silné stránky, ale klidně i ty slabé.“ Kromě toho můžete využít různých testů na internetu nebo navštivte odborníka. Jsme zvyklí zlepšovat své slabé stránky, více si jich všímáme. To v čem jsme dobří, přehlížíme a neoceňujeme. Podle silných a slabých stránek si vyberte, co byste chtěli dělat. Klidně si napište další seznam a mějte ho při ruce, až budete číst inzeráty. Tak snadněji poznáte, která práce je pro vás vhodná, radí Petra.

Třetí krok: Buďte sebevědomí!

Asi jste tuto radu slyšeli už mnohokrát. Snadno se to řekne, těžko udělá. Ale tentokrát by vám mohl pomoci právě seznam vašich dovedností. Petra zdůrazňuje, že to, co nám do vínku dáno nebylo, v tom nikdy nemůžeme dosáhnout takového mistrovství, jaké je třeba, i když to budeme intenzivně trénovat. Naopak, když budeme pracovat na svých silných stránkách a budeme je zdokonalovat, tak se v nich s velkou pravděpodobností staneme mistry. Budeme patřit mezi ty nejlepší. A o to jde.

Petra Harazímová

Čtvrtý krok: Nepřetvařujte se ani u pohovoru 

Pokud jste se pustili po této cestě a snažíte se o sobě dozvědět při hledání práce co nejvíce, nezapomeňte, že nový kurz musíte udržet i při pohovoru. „Buďte sami sebou, nic nehrajte, nepředstírejte! Uvědomte si, že si vybíráte i vy a nemusíte proto hrát nějaké hry a předstírat, že jste někdo jiný. Každý člověk je jedinečný, má svoji hodnotu, a když ji poznáte, umíte ji potom prodat na pohovoru a uspět. Být sami sebou, a přesto (nebo právě proto) získat svoji bezva práci,“ motivuje koučka.

Pátý krok: Ptejte se a nepotlačujte svou intuici

Jedna věc je nepřetvařovat se, druhá nenaletět zaměstnavateli, který slibuje hory doly. Znáte to, když ptáčka lapají… A proto se ptejte. Uděláte tak dobrý dojem, máte o práci skutečně zájem, a navíc můžete odhalit, jestli s vámi někdo nehraje tak trochu nefér hru. „Pokud dostanete jasné a přímé odpovědi, tak je to dobře. Ve chvíli, kdy zaměstnavatel mlží, neodpovídá konkrétně, nechává odpovědi na později a není moc ochoten odpovídat, je to určitý varovný signál. Dejte na svoji intuici,“ uzavírá Petra, která o sobě tvrdí, že svou práci miluje. „S láskou a radostí lidem hlásám, že každý člověk může mít dobrou práci, která ho bude bavit, i vy.“

Foto zdroj: oficiální zdroj, profimedia.cz

18.12.2014 8:00| autor: Markéta Kronovetrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist