4 znaky toho, že jsi podle vědců chytřejší, než si myslíš

Nevadí ti pálivé potraviny a po večerech si moc ráda čteš dobré knihy? Pravidelně medituješ, a když na to přijde, namaluješ si něco pro radost? Holka, tak ty si můžeš pískat. Podle všeho jsi totiž téměř geniální!

iq-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Co to vlastně znamená „být chytrý“? Dobrá otázka. Pro někoho je to vysoké IQ, zatímco jiný by směle tvrdil, že je to spíše dokonalý přehled o většině zásadních životních témat. V moudrých knihách z pera psychologů bychom se zase dočetli, že inteligence je dispozice pro myšlení, učení a adaptaci, která se projevuje intelektovým výkonem. Nelíbí se ti ani jedno? Pak je tu ještě jedno vysvětlení…

Důvtip a bystrost tak trochu jinak

Američtí vědci se zase jednou předvedli. Prostřednictvím své netradiční studie, která byla zveřejněna v časopise Personality and Individual Differences Journal, hledali odpověď na to, jak se pozná inteligentní člověk. Ke svému bádání přizvali několik stovek dobrovolníků různého věku, z rozličných sociálních vrstev a vykonávajících rozdílná povolání. Kromě toho, že se respondentům měřil inteligenční kvocient, se také zkoumalo jejich soukromí.

Adepti v rámci dotazníku poctivě odpovídali na to, jaké běžné denní činnosti dělají, co mají za záliby nebo která jídla rádi jedí. Jakmile inženýři analyzovali poctivě nashromážděná data, měli o tom, jak vypadá učiněný chytrolín, pořádné jasno. Tyto čtyři znaky ho prý dokonale vystihují! Poznáš se v nich?

Meditace? Bez té se génius neobejde

Výzkumní pracovníci v rámci výše zmíněné studie zjistili, že ti, co mají pod čepicí, pravidelně meditují. A moc dobře vědí, proč! Slovo meditace pochází z latinského „meditatio“, tedy rozjímání. Je to velmi oblíbená a účinná zbraň na psychickou regeneraci i zmírnění stresu a stresových hormonů, které mají na mozek negativní dopad.

Četba jako známka nesporného intelektu

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že důvtipní jedinci si bez knih neumí svůj život absolutně představit. Mimochodem, tohle je další z aktivit, která má na psychiku blahodárný vliv. Nic neodpoutá mysl od nervozity tolik jako dobrá kniha. Čtení podmanivého příběhu přenese člověka do uklidněného stavu, což usnadňuje usínání. Ostatně, experti jsou už dlouho přesvědčeni, že tištěné slovo zlepšuje kvalitu nočního odpočinku. Sečtělí jedinci jsou navíc podle italských psychologů šťastnější a dožívají se delšího věku.

Náklonnost k výtvarnému umění? Důkaz vysokého IQ

Odborníci, kteří se na chytrost zaměřili, také tvrdí, že velcí inteligenti si občas jen tak pro radost namalují nějaký obraz. Že to vypadá jako naprostá mazanice, ve které se nejde vyznat? Na tom vůbec nesejde! Kreativní činnost podle nich zlepšuje motorické dovednosti a posiluje paměť, takže jde o skvělý trénink kognitivních funkcí.

Konzumace pálivých potravin. Jako vážně?!

Největší jobovku jsme si nechali na samotný závěr. Podle vyškolených specialistů není moc jasné, proč mají „chytrolíni“ rádi ostré dobroty, nicméně většina zkoumaných dobrovolníků, kteří se mohli pochlubit vyšším IQ, si na nich pochutnávala pravidelně. Z toho tedy vědci jasně usuzují, že kdo miluje chilli, ten má rozumu na rozdávání. Tak snad se někdy v budoucnu odhalí, jaká je mezi bystrým myšlením a ďábelskou stravou souvislost… Nám to tedy po zhlédnutí tohoto videa pořád nejde do hlavy! Takhle že se projevuje génius?

A co ty, našla ses v těchto bodech? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky!

Foto: Shutterstock.com

9.5.2018 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist