4 zajímavé vedlejší účinky masturbace. Je dobrá na stres i spaní!

Slabá imunita, vyšponované nervy, hormonální nerovnováha či špatný krevní oběh? Zdá se, že na všechny tyhle problémy existuje jediné řešení. Tím je překvapivě masturbace, která je prý zdravější víc než čistění zubů!

masturbace-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Masturbace v úzkém slova smyslu označuje vzrušování pohlavních orgánů. Tedy alespoň takhle „činnost“, jíž se pravidelně věnuje zhruba 94 % mužů a 85 % žen, popisuje odborná literatura. Ačkoli se o této intimní záležitosti v minulosti napovídalo ledacos, dnes je vnímána jako přirozené vyjádření vlastní sexuality, s čímž se ztotožňuje i americký expert intimních vztahů Tom Murray.

„Pokud nezasahuje do vykonávání běžných denních činností, je masturbace naprosto neškodná. Navíc z ní plynou zajímavé výhody, takže nevidím důvod, proč ji neprovozovat pravidelně,“ připouští jmenovaný specialista. O jaká konkrétní pozitiva jde?

Antistresová pomůcka, co je k nezaplacení

Zažíváš teď náročné období, což tvé nervy nezvládají nejlépe? Ber to jako motivační impulz k „sólové akci“. Lepší uklidňující prostředek totiž jen tak nenajdeš!

Při orgasmu se uvolňují neurotransmitery a chemikálie zodpovědné za dobrou náladu a pocity štěstí. Pokud se vám tyto látky dostanou do těla, budete pozitivně naladění ještě několik hodin. Ovšem zvýší se vám také sebevědomí a energetická hladina, takže zároveň zabojujete i proti únavě,“ vysvětluje newyorská sexuoložka a manželská terapeutka Megan Fleming.

Ukázkový krevní oběh i hormony v rovnováze

Americká studie uskutečněná Kolumbijskou univerzitou poukázala na skutečnost, že sebeuspokojení významně snižuje pravděpodobnost srdečních chorob, zatímco v přísné rovnováze udržuje hladiny hormonů. Jak to? Dle mínění znalců z oboru se při něm zachovávají optimální hodnoty oxidu dusnatého, jež hraje klíčovou roli v krevním oběhu celého těla, což má na stav kardiovaskulárního systému příznivý vliv. Jenže pozor, jmenovaný plyn kromě toho, že napomáhá pružnosti cév, má rovněž význam pro učení a paměť, neboť ho mozek využívá k práci s dlouhodobými vzpomínkami i přenosu informací.

Silná imunita? O tom vůbec nepochybuj

S výčtem blahodárných účinků autoerotismu vědci zdaleka nekončí. Na seznam jeho nesporných a vítaných přínosů patří i to, že posiluje obranyschopnost jako nic jiného. Při vyvrcholení se totiž v malých dávkách vyplavuje kortizol, což je hormon zvyšující pohotovost organismu při zátěžových situacích. Tělo pak lépe odolává chronickým stresům, ale i infekčním chorobám všeho druhu.

„Masturbace dokáže vytvořit správné prostředí pro posílení imunitního systému. Troufám si říct, že je pro celkové zdraví důležitější než čistění zubů. Možná právě proto jsme od přírody naprogramováni k potřebě orgasmu,“ pochvaluje si schopnosti vlastnoruční „terapie“ americká odbornice regenerativního lékařství Jennifer Landa.

Konec problémů se spánkem. Jednou provždy

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že až polovina našinců trpí nějakou spánkovou poruchou. Nepatříš mezi ně i ty? Pokud je tvá odpověď kladná, měla bys vědět, že kromě prášků na předpis, bylinek a aromaterapie se mezi uspávadla s okamžitým účinkem řadí i „soukromé vzrušování“.

„Lidé, kteří se oddávají masturbaci, vykazují emocionální i psychickou pohodu, proto nemají potíže s usínáním. Tohle celkové uvolnění s erotickým podtextem nejenže rychle navodí ospalost, rovněž zkvalitní i noční odpočinek,“ netají se svým názorem sexuoložka Megan Fleming.

A co si o masturbaci myslíš ty? Poděl se o to s námi v diskuzi pod článkem, těšíme se na příspěvky!

Foto: Shutterstock.com

25.4.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist