4 otázky, které vám pomohou získat práci

Při pohovoru je více než kdy jindy nutná správná komunikace. Nestačí jen odpovídat na dotazy. Své šance na získání nového místa můžete zvýšit, pokud se nebudete bát také položit svému budoucímu šéfovi pár otázek.

Kladení otázek během pohovoru pomáhá tazateli vám lépe porozumět. Pro HR specialistu, nebo vašeho budoucího nadřízeného, je často těžké vybrat kandidáta jenom na základě jednostranných otázek a odpovědí. Oboustranný dialog a vzájemně kladené otázky jsou vhodnější a dávají najevo, že se nebojíte promluvit a uvažujete konstruktivně.

„Máte na základě interview nějaké pochybnosti o mé schopnosti zvládnout danou práci?“
Nejdříve dostaňte pod kontrolu pochybnosti tazatele. Je potřeba zjistit, jaké pochybnosti by mohl mít, a pak se je snažte jednoznačně vyvracet. Některé budou oprávněné, ale často jde pouze o nedorozumění. Každopádně se snažte rozptýlit všechny obavy. Tazatel také může odpovědět, že nemá žádné pochybnosti o vaší schopnosti zvládnout práci. Tím lépe, alespoň pro začátek.

„Myslím, že budu dobře zapadat do žebříčku firemních hodnot. Jak firma hodnotí v tomto ohledu potenciálně vhodné žadatele během výběrového řízení?“
Komplexní otázka, která tazatele přinutí k zamyšlení, jak budete zapadat do firemního prostředí. Mnoho zaměstnanců má smůlu právě kvůli pozdějšímu nesouladu s firemní kulturou. Když se bavíte se svým potenciálním šéfem, nikdy byste neměli zapomínat na tuto otázku.

„Vím, že máte řadu jiných kandidátů. Nemusím být tím nejvhodnějším. Která informace by mi pomohla stát se nejžádanějším kandidátem?“
Pokud nejste nejvhodnějším kandidátem, zjistěte proč. Pokud je konkurence příliš silná nebo široká, možná je lepší se po místě ohlédnout jinde. Jindy může být méně zájemců. Čím dříve to zjistíte, tím lépe. Nebo se vám může podařit snížit exkluzivitu dosud nejlepšího kandidáta a stát se tím nejžádanějším.

„Ta příležitost se mi líbí; chtěl bych požádat o místo…“
Využijte prostoru na dotazy a zeptejte se rovnou na práci. Můžete ji dostat ihned na místě, pokud jste nejlepší adept. Nebo dostanete odpověď typu: „Musíme si promluvit také s ostatními kandidáty.“ Pak můžete odpovědět například: „Mám také další pohovory, pouze chci, abyste věděli, že o tu práci mám opravdový zájem.“

Tato otázka nejen zvýší vaše šance dostat práci rovnou, ale především se dozvíte, jaké máte šance v porovnání s ostatními kandidáty a v jaké fázi pohovoru se právě nacházíte.

Podívejte se i na Jak vydělávat 100 dolarů za hodinu

Připraveno ve spolupráci s investicniweb.cz

12.1.2011 2:00| autor: Vladimír Hobza
Více o tématu: pracovní pohovor

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist