Femina.cz > Vše o hubnutí > 4 největší chyby, které děláme při hubnutí
Hubnutí - noční můra nás žen. Kdyby alespoň všechny ty diety, pilulky a zábaly, co se na nás hrnou ze všech stran, fungovaly. A když už konečně nějaké to kilo shodíš, jde to tak strašně pomalu. Nezoufej! Možná děláš...
Nadměrná nabídka levného a často i nekvalitního jídla, sedavý styl života a nedostatek pohybu, to jsou zásadní příčiny, které vedou k šíření obezity. Mnozí z nás s kily chtějí bojovat, ale přemíra informací o výživě a o cvičení tě paradoxně může od záměru odradit. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštíme? Zjistili jsme pro tebe!
. Zdroj: archiv redakce
Diet slibujících vysněnou postavu v současné době existuje tolik, že je pomalu nelze ani spočítat. Známe krabičkovou dietu, sacharidové vlny, Atkinsonovu dietu, banánovou dietu, dělenou stravu, dietu podle krevních skupin, Dukanovu dietu, jogurtovou dietu, proteinovou dietu a mnoho dalších. Všechny přitom lákají na viditelnou změnu za krátkou dobu. A všechny jsou také v rámci delšího časového úseku k ničemu. Zakládají se na striktních omezeních ve výživě, které sice nesou kýžené výsledky, neblaze známý jojo efekt je tu však zaručen.
Pokud jsi jim už někdy propadla, pak určitě víš, že úprava jídelníčku už musí být trvalá a je potřeba ji pojmout jako nový životní styl. Takže pokud chceš opravdu zhubnout, zapomeň na nefunkční diety a změň způsob stravování. Jestli nevíš, jak na to, můžeš si nechat poradit od výživového poradce, tím určitě nic nezkazíš.
. Zdroj: archiv redakce
Rozhodla ses jídelníček neřešit, ale dosáhnout vysněné postavy pouze formou pohybu? Možná už jsi taky byla zklamaná, že to moc nefunguje. Je to jasné, jídlo a pohyb jdou ruku v ruce. Logické je, že při větším výdeji energie než doposud, je třeba mít i souběžně s tím větší energetický příjem. A pokud jej nemáš, tělo najede na úsporný režim a přijaté živiny si schovává do zásoby. Výjimkou poté nemusí být úbytek na váze, ale dokonce i přibírání. To tě samozřejmě bude spíš demotivovat a snadněji svou snahu vzdáš. Takže pamatuj, že pokud se víc pohybuješ, pak potřebuješ i více živin.
. Zdroj: archiv redakce
Chybně prováděné cviky jsou jednou z nejčastějších příčin, proč centimetry nejdou dolů. Tvrzení, že jakákoli pohybová aktivita je lepší než žádná, je sice ve spoustě ohledech pravdivé, našemu účelu však neposlouží. Naopak, pokud cvičíš nesprávně, koleduješ si akorát o zranění, či v lepším případě o zbytečné hodiny v posilovně. U každého cviku, který provádíš, bys měla vědět, které svaly při něm mají zabírat a které naopak nikoli. Ideálním příkladem chybně prováděného cviku jsou třeba sedy lehy, u kterých si lidé do základní pozice často pomáhají švihem, a tím namáhají zádové svaly. Správně má být tento cvik prováděn tahem a zabírat mají přímé břišní svaly. Pokud si nevíš rady, zkus si najít třeba jen na první dvě tři hodiny trenéra, který ti vše vysvětlí a poradí, jak cvičit nejen správně, ale hlavně efektivně.
. Zdroj: archiv redakce
Nemůžeš řešit rozchod, depku nebo nějaké smutky a přitom se snažit hubnout. Pokud tedy nepatříš do skupiny těch, co při stresu nemají na jídlo ani pomyšlení a kila jdou dolů sama. Ale nemusíš závidět, jojo efekt je tady téměř okamžitý. Pokud chceš zhubnout, musíš být nejen v pohodě, ale hlavně se mít ráda. Často máme tendence se za každé uklouznutí trestat, zpytovat svědomí a být na sebe extrémně přísní. Za těchto podmínek však nikdy nedosáhneš toho, abys byla sama se sebou a svou postavou spokojena. Takže ať už máš kil nahoře málo nebo hodně, měj se ráda taková, jaká právě teď jsi. I hubnutí pak půjde snáz.
Tak co říkáš? Myslíš, že to má něco do sebe nebo to je zase jen hromada rad, co nebudou fungovat? Napiš nám do diskuze.
. Zdroj: archiv redakce