31. 5. Světový den BEZ tabáku. Vaše právo kouřit končí u nosu druhého člověka!

Tabáková epidemie a její následky jsou v ČR dlouhodobě podceňovány, a to takříkajíc na všech frontách. Existuje nespočet vědeckých studií, které dokazují, jak nebezpečné je pasivní kouření. V České republice ročně zemře v důsledku expozice pasivnímu kouření 2.000 lidí, v Evropské unii pak 22.000 nedobrovolných kuřáků. Znáte svá práva Seznamte se s praktickým návodem, jak postupovat, kouří-li se na místech, kde je to zákonem zakázáno…

V Evropě jsou nekuřácké restaurace a bary uzákoněny např. v Irsku, Skotsku, Itálii, Norsku, Švédsku, Španělsku, na Maltě; v dalších zemích jsou podobné zákony před vejitím v platnost, nebo se na nich pracuje.
Pro tato opatření mluví řada mezinárodních studií, které dokládají, že úplný zákaz kouření na veřejných místech je jedinou efektivní metodou ochrany před pasivním kouřením a jak prokázala např. studie z 28 Evropských zemích také velmi důležitý faktor při snižování počtu kuřáků a to jak v dospělé, tak dětské populaci.

Důkazy také jednoznačně hovoří o tom, že zákaz kouření v restauracích a hospodách nemá žádný negativní efekt na ekonomiku restaurací ani státu; naopak ve většině zemí byl dopad pozitivní: zvýšil se prodej i počet pracovních míst.

Česká koalice proti tabáku se proto rozhodla podpořit ty, kdo jsou si vědomi, jak ohrožující je pobývat v zakouřeném prostředí a chtějí bránit svá práva. V nové sekci „Ochrana před pasivním kouřením“ na stránkách www.dokurte.cz připravila praktický návod, jak postupovat, kouří-li se na místech, kde je to zákonem zakázáno. Na přípravě této sekce spolupracovala i právnička Mgr. Petra Dušková, ta komentuje: „Právní rámec týkající se ochrany před pasivním kouřením v České republice není ideální, nicméně podle mého názoru přes jistou nejednoznačnost a složitost je mnoho opatření vymahatelných. Bohužel se tak neděje, a tím je poškozováno právo nekuřáků na ochranu vlastního zdraví.“

Statistiky:

V České republice kouří 29% dospělé populace. Přes 80% současných kuřáků začalo kouřit před 18. rokem svého života. V roce 1974 kouřilo ve věku 15 až 18 let denně 13 %, v roce 1984 21 %, v roce 1995 26 % mladistvých. V současnosti pravidelně kouří 50% mladistvých. Tabákový kouř obsahuje 5000 chemikálií, z toho 61 prokázaných karcinogenů. V ČR umře ročně na následky kouření asi 18 tisíc lidí (přibližně 50 denně). Celkové výdaje na hospitalizace v důsledku nemocí kuřáků u nás výrazně přesahují roční sumu 20 miliard korun, ambulantní péče je odhadována na sumu ještě 1,5x vyšší, přičemž do této částky nejsou započteny náklady na zvýšené pracovní neschopnosti.

MUDr. Kateřina Langrová
ředitelka ČKPT

Linka pro odvykání kouření 844 600 500.

31.5.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist