3 tipy, jak se při hubnutí zbavit chutí na sladké

Chutě na sladké. Jak je zahnat, když přijdou? Jednoduchá otázka, ještě jednodušší odpověď! S těmito tipy ukojíte svoje odvážné touhy, ale vaše postava zůstane „bez ztráty kytičky“!

Každý jistě zná tu touhu po sladkém, kdy se sbíhají sliny při představě nějaké té dobroučké mňamky, která má udělat dobře žaludku i psychice. Tyto stavy přichází neočekávaně, nárazově a způsobuje je malé množství cukru v krvi či jeho kolísání. Co s tím?

Zlozvyk, který ohrožuje

Často se stává, že sladké má zahnat špatnou náladu, napravit to, co se během dne nepovedlo, nebo taky vyplnit volný čas. Rada? „Chuť utlumit a šoupnout do sebe sladkou laskominu,“ myslí si ten, který zrovna není v redukční dietě. Ale co ti ostatní, kteří se pokouší o hubnutí? Mají tři možnosti. Tady jsou!

1. Dejte organismu, co chce. Po svém… 

Týká-li se chuť na sladké nějakého zlozvyku, třeba jako stresové situace, odborníci doporučují soustředit se na jinou aktivitu a nepřemýšlet o svých slabostech. Tip za všechny? Pohyb, vážení! Aktivita může konzumaci sladkých hříchů nahradit! Proč? Kdykoli budete mít špatnou náladu, sedněte na kolo, jděte na zumbu či aerobik, vytáhněte ze skříně brusle, rozeběhněte se do lesa. Prostě cokoli, co vás zabaví a odpoutá pozornost od chutí na sladkosti. Během aktivity se vyplaví endorfiny, tedy hormony štěstí, které, zjednodušeně řečeno, sladké nahrazují. Navozují totiž obdobný pocit.

článek

2. Oslaďte si život zdravěji

Může se stát, že chuť na sladké je tak neovladatelná, že opravdu a za žádnou cenu nejde zkrotit. Co pak? Bílý rafinovaný cukr nahraďte trochou medu, který má aspoň lepší výživovou hodnotu, i když obsahuje dost energie. Ovšem, máte-li po ruce žvýkačky bez cukru, uděláte svému tělu nemalou službu. Večer se nebudete cítit provinile.

Co se týče náhradních sladidel, odborníci neustále debatují, zda ano či ne, nicméně v malém množství jejich konzumace nevadí. Co takhle osladit si jimi čaj nebo kávu? Rázem se chutě na dortík zmírní.

Víte, že umělá sladidla v krabičce se dají nahradit i těmi přírodními? Třeba taková stévie (buď v květináči či ve formě prášku) má podstatně větší sladivost než cukr, ovšem téměř nulovou energetickou hodnotu. Na parapetu v kuchyni vám moc místa nezabere a přežvykování jednoho jejího lístku v případě nouze nestojí téměř nic.

3. Mějte po ruce vhodné zachránce

Chuť na sladké lze potlačit konzumací potravin s nízkým glykemickým indexem, který udává, jak rychle přechází cukr z potraviny do krve. Pokud se tyto potraviny jedí pravidelně, udržují krevní cukr v optimální hladině po celý den, takže mozek ani žaludek si nemá na co stěžovat. Ovšem špatné nejsou ani jako poslední záchrana. Které ovoce je sladké, ale postavě neuškodí? „Vhodné jsou jahody, borůvky, rebarbora, maliny, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, třešně a višně, hrušky nebo třeba švestky,“ vyjmenovává odbornice na hubnutí Gabriela Knosová. Dále je to grapefruit, hořká čokoláda se 70 % kakaa, arašídy, vlašské ořechy, okurka, paprika, brokolice, rajče či třeba zelí. Z tohoto seznamu si vybere každý!

Vaše touha se vyloženě dotýká tabulky čokolády? Pak je možné, že vašemu organismu schází hořčík. Sáhněte hlavně po zelenině a ovoci, do lačných úst nasypte ořechy. Doporučuje se i obyčejné mléko! No, a pak že náhražky zákusků neexistují!

A jak bojujete s chutěmi na sladké vy? Máte nějaký zaručený tip?

Foto zdroj: profimedia.cz

15.4.2014 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist