12 jednoduchých rad, jak přemoci únavu

Únava je zcela normální reakcí člověka. Vyskytuje se především v případě, že prožíváš větší zátěž, než na jakou jsi obvykle zvyklá. Ale únava může být signálem i různých nemocí. Dlouhodobá únava se může projevit i jako důsledek špatného životního stylu. Máme pro tebe zaručené postupy, které s únavou zatočí.

unava--1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Začni den sportem

Stárnutí je přirozený proces, při kterém se zmenšuje produkce hormonů a dochází ke slábnutí svalové hmoty. Jakýkoliv pohyb proto pomáhá s tímto nezvratným procesem bojovat. Stačí si dopřát chůzi, běh, cvičení SM systémem, či se zaměřit na jógu, nebo pilates. Prostě dělej cokoliv tě bude bavit, a přitom se hlavně hýbej. Tak získáš nejen lepší fyzickou kondici, ale své tělo tímto způsobem také omladíš. Začni už ráno. Protáhni se dvěma třemi cviky, které tě do nového dne nastartují. Odměnu získáš v podobě dostatku energie po celý den.

 2. Pozor na jídelníček

Uprav svůj jídelníček tak, aby neobsahoval bílý cukr, bílou mouku, sladká jídla, limonády, tučná a smažená jídla. Začni místo toho sladit medem, používej monosacharidy na bázi fruktózy a místo sladkostí konzumuj ovoce. Omez klasické pečivo a vybírej si spíše takové, které je připraveno z celozrnné mouky. Vhodné je konzumovat oleje lisované za studena a rybí tuk. Tvůj jídelníček by měl obsahovat potraviny bohaté na vitamíny, vápník a kyselinu listovou. S narůstajícím věkem, tělo také produkuje méně enzymů, které jsou živeny vitamíny a minerály, a proto je nutné je tělu dodávat.

3. Nadopuj se antioxidanty

Antioxidanty jsou všechny cenné vitaminy, minerály a další živiny, které jsou schopné ochránit buňky před poškozením. V těle kompenzují škodlivé účinky probíhajících oxidačních procesů. Mezi důležité antioxidanty patří – vitamín C, D a E, koenzym Q10, selen, zinek a beta-karoten. Antioxidanty zpomalují proces stárnutí, chrání tvé srdce, snižují riziko vzniku rakoviny a preventivně působí proti infarktu. Tvé tělo by je mělo přijímat z potravin, ale doplnit je můžeš také ve formě potravinových doplňků.

4. Nenech mozek zlenivět

Mozek je zapotřebí trénovat. Pravidelně ho tak zatěžuj různými úlohami, jako jsou například křížovky nebo sudoku. Uč se cizí jazyky. Každý den si zapamatuj jedno nové cizí slovo. Napiš si nějaký seznam, třeba úkolů a snaž se je zapamatovat. Učit se můžeš i básničky, písničky či povídačky. Namáhání mozku nejen prospívá, ale je důležité pro jeho správnou funkčnost.

 5. Smích léčí

Smích nás nic nestojí. Navíc opravdu léčí a podporuje dobrou mysl. Jistě nám dáš za pravdu, že sama máš raději lidi, kteří se usmívají než ty, co se mračí. Proto se usmívej, i když ti zrovna do zpěvu není. Usměvaví lidé mají větší radost ze života a tím také více energie. Navíc pokud se budeš na své okolí usmívat, budeš energii předávat dalším lidem a ti to ocení.

6. Pitný režim jako důležitá součást

Asi netřeba připomínat, že lidské tělo se skládá ze 70 % z vody. Proto je důležité organismu zajistit nejen dostatek tekutin, ale kontrolovat i jejich výdej a adekvátně vyloučené tekutiny doplňovat. Voda z těla navíc odplavuje toxiny a tím ho pročišťuje. Nemá-li organismus dostatek tekutin, projeví se únava, nesoustředěnost, podrážděnost a hrozí bolesti hlavy a migrény. Doporučujeme tak před každým jídlem vypít sklenici vody. Tak zkonzumuješ nejen méně potravy, ale především ustoupí chutě na sladké a naučíš se pravidelně pít.

 

7. Spánek regeneruje

Dopřej si dostatek spánku a odpočinku. Ve spánku se tělo regeneruje a mysl zpracovává vjemy, které získala během dne. Pro jeho správnou kvalitu je důležité odpočívat na kvalitním lůžku. Proto při výběru lůžka nešetři a pravidelně ho obměňuj – především matraci. Přece jen na ní trávíš třetinu svého života. Pro cennou regeneraci je vhodné spát alespoň 7 až 8 hodin denně.

 8. Alkohol a kouření jako nepřítel

Tělu často dopřáváme i hodně škodlivých látek. Kysličník uhelnatý, dehet, nikotin a těžké kovy obsažené v kouři cigaret ohrožují naše zdraví. Příjem toxinů bys tak měla omezit. Kouřením si zanášíš plíce a zmenšuješ jejich kapacitu. Zkus namísto jedné cigarety vykouřit pouze její půlku. Podobné je to i s alkoholem. Nejenže obsahuje velké množství cukrů, ale hlavně obsahuje také etylalkohol, který škodí srdci a játrům. Pokud játra zaměstnáš bojem s alkoholem, nemohou pak odbourávat toxiny ani přebytečné tuky ve tvém těle.

9. Nezapomínej na celkovou péči

Protahování těla a cvičení mozku velmi pomáhá našemu tělu, ale péči si zaslouží i další části. Věnuj se dechovému cvičení, pečuj o své zuby, nehty, vlasy a pokožku. Občas si dopřej aroma koupel a masáž. Nezapomínej chodit pravidelně na prohlídky k lékaři a alespoň jednou ročně zajdi k fyzioterapeutovi nebo terapeutovi Dornovy metody, aby ti srovnali páteř, kosti a klouby. Pokud se tvá páteř ani klouby nenachází ve správné poloze, nefungují dobře ani svaly, ty mohou tlačit na orgány v těle, dochází k omezení proudění krve a lymfy, nedostatečnému okysličení krve a problémům s dýcháním.

10. Pozitivní mysl a radost z maličkostí

Zapomeň na strasti a vytěsni negativní myšlenky. Místo toho raději mysli na něco příjemného, něco krásného. Z myšlenky se potom stane realita a ty budeš spokojenější. Alespoň jednou denně se zamysli, co ti udělalo v ten den největší radost. Byla to pochvala od šéfa, hezký e-mail, radost z ratolestí či chutný oběd? Nebee radost jako samozřejmost.

 11. Vyvaruj se stresu

V dnešní uspěchané době je to sice velmi těžké, ale pokud se na to zaměříš, dokážeš se stresem bojovat. Stres totiž vyvolává nemoci, nemůžeš kvůli němu dobře spát, a dokonce může za to, že přibíráš, nebo naopak neadekvátně hubneš. Stres zaháněj relaxací a v duchu si opakuj, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Proti stresu se dobře bojuje jógovými dýchacími technikami anebo tím, že si něčím uděláš radost – například novou kabelkou, šaty apod.

12. Nauč se mít ráda

Stydíš se za to, jak vypadáš? Že nejsi zrovna modelkou? Hoď to za hlavu. I kdyby si okolí něčeho všimlo, proč by sis z toho měla dělat problém? Místo toho se hýčkej a nezkoušej své nedokonalosti maskovat. Přijmi je, protože pokud se budeš mít ráda a budeš o sebe pečovat, uvidí tě tak i ostatní a budou tě tak brát.

Foto: Shutterstock.com

Autor: Dana Hodanová, osobní terapeut ve Studio Danah (www.studiodanah.cz)

26.4.2018 10:00| autor: Dana Hodanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist