Femina.cz » Magazín » Zábava » Země Inků: Peru

Země Inků: Peru

Země Inků: Peru

Magazín: Zábava | autor: Kamila | vydáno 18. 12. 2005

Peru jistě stojí za vaši návštěvu, protože se zde snoubí krása divoké a panenské přírody s neskutečně zajímavou kulturou doplněnou o nevídanou historii.

Ta začala již ve 20. tisíciletí př.n.l., kdy se přes Beringovu úžinu vydala první vlna lidí aby osídlila území starověkého Peru. Tito obyvatelé se nejdříve živili nejčastěji lovem a žili ponejvíce kočovným způsobem života. V roce 2000 př.n.l. došlo k vysušení pobřežních oblastí, a tak se lidé mohli začít věnovat i zemědělství. Bylo vynalezeno zavlažovací zařízení, což ušetřilo spoustu času s pěstitelstvím a vedlo k většímu rozvoji keramiky a stavitelství. Mezi první nejznámější stavby patřily huacas, stupňovité pyramidy ze sušených hliněných cihel adobe. Například ve středních Andách vznikl komplex kamenných staveb Kotosh.

Ovšem největšího rozmachu dosáhla tato země s nástupem kultury Inků, jež se objevili kolem 10. a 11. století. Zakladateli této slavné dynastie byli prý Manco Capac a jeho sestra Mamma Ocllo, kteří se vynořili z vod jezera Titicaca stvořeni bohem Slunce, kterého Inkové poté uctívali. Incká vláda byla velice efektivní, říše Tahuantinsuyo byla rozdělena na čtyři teritoria, Chinchaysuyo, Collasuyo, Cuntisuyo a Antisuyo. Hlavním městem bylo Cuzco. Zajímavostí jistě je, že si Inkové brali za manželky jen svoje pokrevní příbuzné. Mezi nejvýznamnější vládce můžeme zařadit Inku Viracochu a jeho syna Pachacutiho, jež se zasloužili o největší rozkvět této obrovské říše, jež však neměla příliš dlouhé trvání.

Katastrofa na sebe nenechala dlouho čekat, v roce 1532 vypukla občanská válka jejímž počátkem bylo soupeření o moc mezi bratry Huascarem a Atahualpou. Do tohoto konfliktu se vylodil u města Tombes španělský conquistador Francisco Pizarro, jemuž se podařilo Inky přelstít a postupně se zmocnit celé jejich říše.

Až v 19. století se našlo pár odvážlivců, jako byl Bolívar, San Martín a Sucre, kteří se rozhodli skoncovat se španělskou nadvládou a v roce 1821 vyhlásili nezávislost. Hlavním městem se stala Lima, kterou založil již zmiňovaný Francisco Pizarro. Zde se do dnešních dnů snoubí obrovská chudoba s nesmírným bohatstvím. Najdete zde bezpočet muzeí, kostelů a památníků.

Mezi nejznámější muzea bychom zařadili Museo de la Nación, kde naleznete nepřeberné množství modelů památek a zřícenin  Peru. Dalším muzeem, které bychom rádi jmenovali, je Museo de Oro del Peru, což je muzeum zlata a války.

Na své procházce Limou nesmíte minout náměstí Plaza de Armas, na němž naleznete například La Catedral, Městskou radnici, Arcibiskupský palác či jezdeckou sochu Francisca Pizarra.

Ovšem největšími poklady země Peru je jezero Titicaca a obrazce v poušti Nazca. Dalšími klenoty jsou slavné město Cuzco, které je považováno za centrum indiánských kultur. Naleznete zde řadu ulic či budov z dob Incké říše a obdivovat zručnost a bohatství těchto předků můžete v Museo Inka, kde se nachází velké množství výrobků ze zlata, šperků a textilií.

V horské poušti, daleko od civilizace, leží malebné město Arequipa obklopené zasněženými vrcholky hor. Při procházkách tímto městem se setkáte se skvosty koloniálních staveb a náboženských budov, jako je například barevná Santa Catalina.

www.peru.cz 

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
09. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
13. 10. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 02. 2017 Horoskop Střelec

Dnes budeš mít pocit, že tě nikdo nemá rád, nikdo ti nerozumí a že jsi na celém světě úplně sama. Přestaň se litovat ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist