Femina.cz » Magazín » Zábava » Zavalena prací? Nauč se triky, díky kterým se v práci nepředřeš

Zavalena prací? Nauč se triky, díky kterým se v práci nepředřeš

Zavalena prací? Nauč se triky, díky kterým se v práci nepředřeš

Magazín: Zábava | autor: Alžběta Bublanová | vydáno 13. 10. 2016

Máš toho v práci až nad hlavu a nestíháš zadané úkoly, pracuješ přesčas a kolikrát ani nemáš chvilku si zajít na oběd? Tak to bacha, tohle tempo se může podepsat na tvém zdraví a navíc se to možná ani tolik nevyplatí. Ruku na srdce, dostala jsi přidáno nebo den volna za to, že jsi tam minulý týden dřela do pozdních večerních hodin? Možná je na čase trošku ubrat. Poradíme ti, jak na to!

Netrap se věcmi, které nemáš v popisu práce

Známe to všechny, počítač se opět zasekl, kopírka nefunguje a v kuchyňce někdo rozlil mléko. Takže se morduješ s počítačem celou hodinu, u kopírky strávíš několik desítek minut a pak jdeš uklízet kuchyňku, viď? Stop, v každé firmě je přeci  IT oddělení, které tvůj problém zvládne hravě během chvilky a ty si mezitím můžeš skočit do kantýny na jídlo. A rozlité mléko neřeš, večer přijde uklízečka. Věř nám, že za tyhle drobné služby tě nikdo po ramenou nepoplácá, takže se raději věnuj svým projektům.

Neboj se zeptat

Jasně, chceš být samostatná, a navíc nemáš v povaze někoho otravovat, ale jedním dotazem si ušetříš spousty času. Neboj se jít ani za svým šéfem, pokud nerozumíš zadanému úkolu. Raději se ho zeptej teď, než bude pozdě a ty za několik dní budeš u něj na koberečku se špatně vypracovaným projektem. Nadřízení rádi diskutují o problémech, od toho jsou přeci nadřízení, takže ostych hoď za hlavu. 

Nestíháš další úkoly? Řekni dost!

Musíš se naučit říkat ne. A to i svým šéfům. Pokud máš práce až nad hlavu a tvůj šéf přijde s dalším úkolem, řekni mu s klidem, že zrovna řešíš jiné věci a jestli by nemohl práci zadat někomu jinému, a pokud ne a opravdu to hoří, tak ať ti odebere jiné úkoly. Asi se budeš bát, že budeš vypadat jako málo výkonná, ale šéfové to prostě zkouší, co vydržíš, a to až do doby, kdy si sama řekneš, že nestíháš. Takže logicky očekává, že to jednou přijde a ty se budeš možná divit, s jakým klidem to přijme. A to samé platí i u tvých kolegů. Je hezké, když někomu pomůžeš, ale pokud se sama topíš v práci, tak nikomu nic neslibuj. 

 

Dodržuj pracovní dobu

Sem tam nějaký přesčas se dá zkousnout, ale pokud poslední týdny odcházíš z kanceláře pravidelně o hodinu později a ráno spěcháš do práce, abys všechno stihla, tak je něco špatně. Buď toho máš hodně, nebo prostě nezvládáš typ pracovních povinností a měla by ses poohlídnout po něčem jiném. Přeci se nebudeš trápit donekonečna, ne? Zkus prostě dnes odejít v pět, jak máš, a další úkoly nechej na zítřek. Uvidíš, že vše zvládneš. Tím, že tam budeš dnes trčet do noci, si nic nenaděláš, protože ti šéf přidělí další úkoly. Tak to prostě je. Všichni si prostě rychle zvyknou na to, že jsi výkonná a nebudou mít slitování.

Buď rázná a asertivní

Jednou z možností, jak hravě zvládat práci, je prostě moc nepřemýšlet. Musíš někam zavolat a zeptat se, proč ještě nedodali, co měli? Nevděčný úkol, víme, ale zkus zatnout zuby a oprostit se od toho. Nemá cenu se hodinu přemlouvat a vymýšlet, jak to opatrně říct. Zavolej tam hned teď a rázně řekni, že to vaše firma potřebuje ještě dnes dopoledne. A je to. Úkol splněn.

Dnešní doba je prostě hektická a zaměřená na výkon, proto se musíš bránit, aby tě nesemlela. Pokud ti nestačí naše rady, vyzkoušej nápady známého komika ve videu:

Jak to máš v práci ty? Dřeš do úmoru nebo jsi sebejistá a dokážeš si práci zorganizovat tak, že z ní neodcházíš totálně vyčerpaná? A umíš říct ne, když už nemáš kapacitu? Napiš nám do diskuze? A mrkni taky do galerie, najdeš tam vychytávky, které by se ti v kanceláři mohly hodit.

Foto: shuterstock.com, facebook.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
13. 10. 2016 August Formánek Zavalena prací (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

Intenzivně hydratuje...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 17. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

19. 02. 2017 Horoskop Ryby

Snaž se kolem sebe šířit lásku a pohodu a tak se ti potom bude vracet zpět. Než bys vypustila jedovaté slovo vůči dru... Celý horoskop

Karta dne

Devět pohárů
Život k tobě začíná být velmi láskyplný, sny se ti pomalu ale jistě začínají plnit a tvé srdce bije radostí s touhou sdílet šťastné chvíle s ostatními. Tvé vztahy s ro...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Týden ve znamení lásky na Femině!

Ať už se ti to líbí nebo ne, už v úterý nás čeká Valentýn. Jedni tento svátek milují a nedají na něj dopustit, druzí ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist