Femina.cz » Magazín » Zábava » Zajděte na film: Inland Empire

Zajděte na film: Inland Empire

Zajděte na film: Inland Empire

Magazín: Zábava | autor: 4men.cz | vydáno 17. 07. 2007

David Lynch se po šesti letech vynořil ze svého podvědomí s filmem šíleným i na jeho poměry. První hodina vypráví o herečce v nesnázích, druhé dvě hodiny předvádějí bizarnosti.

 

Jaké podivnosti skrývá vnitřní říše hollywoodské herečky, která právě dostala roli v pravděpodobně prokletém filmu? A ještě důležitější otázka: jaké podivnosti skrývá vnitřní vesmír jednoho z nejsvéráznějších (nebo nejúchylnějších) režisérů, Davida Lynche? Pokud jste vzdali pokusy najít v jeho dílech smysl po Mullholand Drive, tenhle film vám ho v žádném případě nepomůže najít. Tříhodinový opus totiž zve na silný trip, který ustojí jenom oddaní fanoušci. Ostatní můžou během přehnané stopáže chvílemi usínat. A o nic zásadního v tom případě nepřijdou, protože kdykoliv se probudí, na plátně se bude dít totéž – vystrašená Laura Dern tam bude zmateně pobíhat a nakukovat za roh, jestli na ní nečeká další šílený časoprostorový skok.

Ostatně samotný film je jeden dlouhý sen nebo spíš noční můra, změt příběhů v příběhu a filmů ve filmu, v němž se možná dá najít surrealisticky paranoidní zobrazení krize identity nebo komentář k hollywoodské kultuře. Během první slibné hodiny jde ještě i tady vystopovat zápletku, točící se kolem natáčení filmu na motivy strašidelné polské cikánské historky, filmu, který už jednou někdo zkusil natáčet, než oba hlavní představitelé umřeli násilnou smrtí. Pak herečka Nikki (režisérova oblíbenkyně Laura Dern) objeví portál do jiných světů a začne se ztrácet sama v sobě i v roli. A místo vyprávění nastupuje opakující se mozaika volných asociací, šílených obrazů prostitutek zpívajících hit Locomotion, scének ze sit-comu o králičí rodince, šroubováků vražených do břicha, polsky mluvených částí nebo historek o kálející opici. Všechno servírováno v husté lynchovské atmosféře neustálého nejasného ohrožení a perverzity.

V mistrovském Modrém sametu Lynch temné pudy postavil do kontrastu s falešně dokonalou slušností předměstského života. V Empire už ale zůstalo jenom nevědomí v kontrastu s podvědomím a přistupovat k němu jako k normálnímu filmu je zážitek příliš frustrující, končící obviněním, že Lynch už neví, čím by provokoval nebo čím by se předváděl. Tak avantgardnímu filmu se dá jedině intuitivně poddat.

Dokázat to ale není snadné, protože tu pořád zůstává na plátně nepříjemná, rozmazaná digitální kamera, mučivá tříhodinová délka a abstrakce místo příběhu. Samozřejmě, podle Lynche je to „film o ženě v nesnázích a je to tajemné“ a dává to „naprosto perfektní smysl“. Levnější digitální kamera mu ale poskytla tolik svobody, až nechal dílo natáčené bez scénáře spadnout do svého podvědomí do takových hlubin, kam se ne všichni chtějí vydat.

Inland Empire, USA/Polsko/Francie 2006, 172 minut. Režie David Lynch, hrají Laura Dern, Justin Theroux, Jeremy Irons, Harry Dean Stanton, Scott Coffey, Karolina Gruszkova, Krzysztof Majchrzak, Julia Ormond. Premiéra 12. 7. 2007.

foto: SPI

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
25. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
23. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

21. 02. 2017 Horoskop Štír

Pokud ti dnes bude někdo nabízet výhodnou půjčku nebo přechod z jedné smlouvy na druhou, rozhodně odmítni. Nabídka je... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist