Femina.cz » Magazín » Zábava » Zajděte do kina: Okamžik zlomu

Zajděte do kina: Okamžik zlomu

Zajděte do kina: Okamžik zlomu

Magazín: Zábava | autor: 4men.cz | vydáno 17. 08. 2007

U poklidného thrilleru o dokonalém zločinu a nedokonalých slabinách se můžete bavit stejně dobře jako zlomyslný sociopat Anthony Hopkins. Pokud se budete místo na nepřesvědčivou hru soustředit na přesvědčivé hráče.

 

Inteligentní vrahy, kteří se baví pozorováním zastánců ordinérní morálky, Anthony Hopkins evidentně už může hrát se stejnou nenucenou lehkostí, s jakou takovéhle postavy zabíjejí. Taky thriller Okamžik zlomu nabízí variaci na jeho nejslavnější roli Hannibala Lectera, i když Ted Crawford svou ženu nesnědl. Jenom jí vpálil kulku do mozku, jako odpověď na porušení manželského slibu. Protože detektiv a zároveň tajný milenec postižené do domu vrazil brzo na to, případ se zdá poměrně jasný. Jenže letecký inženýr myslí a jedná se stejnou chladnou dokonalostí s jakou pracuje Robe Goldbergův přístroj, kinetický mechanismus s kuličkami, kterým si Crawford krášlí obývák a který režisér Gregory Hoblit tak často výmluvně snímá. A zdánlivý útok v afektu naplánoval jako dokonalou vraždu.


Ryan Gosling se ve svém věku k rutinní bravuře teprve propracovává, samolibé okouzlující fracky ale už taky zvládá s ležérní přirozeností. Film Okamžik zlomu sice nedokáže být o moc zlomovější než jeho nevýrazný název, nakonec ale sledování souboje mezi jistými výkony zlomyslného Hopkinse a tvrdohlavě zarputilého Goslinga uspokojivě poskytne představení, na které se lze upnout. A držet se ho čím dál pevněji, s tím jak si film zkouší odstíny krimi, právnického a psychothrilleru, až se zlomí do nataženého scénáristického výmyslu.


Příběh chce poučit o tom, že všichni mají slabinu, i když někdy se těžko hledá. Pozornost ale odvádějí rádoby velkolepé zvraty, předvídatelná tajemství a právnické kličky, které ač reálné, působí příliš nepřesvědčivě. Nakonec není tak důležité slabé místo Crawforda, to jenom uzavírá případ. V nefungující krimi je zajímavější odhalovat slabiny sebevědomého kariéristy Willy Beachuma, jehož pohodlný egoismus a snahu dostat se k boháčům soukromé firmy nahlodá jeho původně poslední případ ve státních službách. Tak důkladně, až jednou Beachum zjistí, že mu o tu spravedlnost a potrestání jednoho hajzla přece jenom jde. Což není nijak nový způsob, jak naložit s postavou arogantního mladíka, Gosling ale tenhle přechod sympaticky podává přirozeně a plynule.


Na jiné herecké kolegy, třeba Davida Strathairna nebo Rosamund Pike, moc prostoru nezbylo, takže do dialogu Goslinga s Hopkinsem výrazněji vstupuje už jenom režisér Hoblit, který si hraje s nevzrušeně výhružnou atmosférou. Kamera kromě stroje a luxusního vybavení Crawfordova bytu ráda pozoruje i tváře a zdvojuje je v různých odrazech. Bohužel narozdíl od Hoblitova debutu Prvotní strach, který držela silnější pointa a Edward Norton, tady jeho snahy sabotuje slabý scénář, který nakonec i tu poklidnou hrozivost profiltruje jenom v klid.


Fracture, USA 2007, 113 minut. Režie Gregory Hoblit, hrají Anthony Hopkins, Ryan Gosling, David Strathairn, Rosamund Pike, Embeth Davidtz, Fiona Shaw. Premiéra 2. 8. 2007.


foto: Warner Bros.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
20. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
12. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

25. 03. 2017 Horoskop Váhy

Pokud jsi měla spory se sousedy, dnes se jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší vše k oboustranné spokojenosti. Na z... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist