Femina.cz » Magazín » Zábava » Vypjatá doba chce eso v rukávu: Sambo tě ochrání v mnoha situacích!

Vypjatá doba chce eso v rukávu: Sambo tě ochrání v mnoha situacích!

Vypjatá doba chce eso v rukávu: Sambo tě ochrání v mnoha situacích!

Magazín: Zábava | autor: Pavla Jelínková | vydáno 11. 12. 2015

Taky máš pocit, že svět kolem nás se nejspíš zbláznil a že nebezpečí číhá na každém rohu? Přestáváš se cítit bezpečně a přemýšlíš, jak se naučit bránit? Jedním ze způsobů by mohlo být sambo.

Sambo je bojové umění, které v sobě spojuje prvky sportovní a obranné. Jeho využití není omezeno věkem a základy samba zvládne každý (i důchodci), není k němu zapotřebí zvýšené síly nebo větší kondice. Takže i tobě by sambo mohlo pomoci.

Bylo - nebylo

Jestli si myslíš, že je to nějaká převratná novinka současnosti, vyvedeme tě velmi rychle z omylu. Sambo vzniklo již před tisíci lety a efektivně se využívalo v bojích a válkách. Během druhé světové války bylo sambo součástí výcviku vojenských jednotek a velmi úspěšně jej praktikovali výsadkáři v Rusku. Právě tam také pojmenování sambo vzniklo. Jde o zkratku ruských slov "sebeobrana bez zbraně". Sambo slaví právě teď boom nejen mezi vojáky, ale především mezi ruskými sportovci, policií i dalšími složkami bezpečnosti. A sportovci z Ruska pak "vyvezli" sambo jako součást juda, jiu jitsu a jim podobných sportů do světa.  

Sambo je, když...

Sambo se stalo bojovým sportem, který kombinuje několik odlišných stylů. Typické jsou pro něj kopy a páky, podmety a přehozy, přičemž se při nich využívá protivníkova hmotnost. 

Sambo jako bojový sport  je součástí nejvrcholovějších sportovních akcí a závodů - včetně mistrovství světa a olympiád. A protože je sambo výborné na boj zblízka, je ideálním pomocníkem i pro tebe. Nejenže se sambem získáš potřebné prvky sebeobrany, ale perfektně si protáhneš kostru.

V současnosti je sambo děleno na sportovní, bojové a sebeobranné. Sportovní je jasné, to vidíš na tatami na sportovních akcích. Bojové je určeno bezpečnostním složkám a orientuje se na přežití ve válce. A až poslední - sambo sebeobranné - je určeno tobě. Je to soubor prvků a technik zacílených na obranu sama sebe tak, aby sambo mohli využívat obyčejní lidé. 

Cvičím - cvičíš - cvičíme sambo

Co se naučíš? Vyvést agresora z rovnováhy, kontrolovat při tom své pohyby a obrátit situaci ve svůj prospěch. Sebeobranný sambo trénink trvá asi 1,5 hodiny, ale jeho průběh je individuální - nezvládáš-li celý čas, prostě si dáš pauzu. Začíná zahřátím svalů různým způsobem (běh, klus na místě, klus dokola, skákání na místě, přes švihadlo, chůze na páse, atp.). Následně se zahřáté svaly protáhnou strečinkem. Poté se nacvičují obranné techniky - vždy dvě, maximálně tři. Každý se pečlivě učí preciznímu provedení každého prvku podle trenéra, který vše ukazuje. Pak následuje trénink výkopů a úderů na pytle. Lekce se zakončuje opět strečinkem a relaxační chvilkou. Velkou výhodou je, že sambo se učí pohromadě ženy i muži, a tak si můžeš sama reálně vyzkoušet i atak mužského útočníka. 

Bonusy sambo

Spolu s cvičením získáš nejen obratnost a větší sebejistotu, dostaneš k tomu i pár bonusů navíc. K základům sebeobrany přidáš i mnohem lepší koordinaci svých pohybů a rovnováhu. Dokonce můžeš zeštíhlit tajli, posílit srdíčko a krásně odbourat stres. A to už stojí za úvahu, co říkáš? 

Zkusíš to?

Pokud bys sebeobranné sambo ráda zkusila a viděla v praxi, není to nic složitého. V česku funguje Český svaz sambo. Má i webové stránky, kde nalezneš všechny jeho sporty, oddíly a svazy, které jej praktikují.  Sambo je často součástí oddílů juda a jiu jitsu. Nabízí je dnes i skoro každé fitko a posilovna. Navíc není nutné žádné spešl vybavení, postačí ti úplně tričko a tepláky, ručník a láhev s vodou. Ani boty nepotřebuješ, cvičí se nejlépe bez nich. Paráda, ne?

Tak co říkáš? Vyzkoušíš? Nebo už máš se sambem zkušenosti? 

Foto zdroj: Shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes otevři všechny šuplíky a projdi je, jestli jsi někde nezapomněla nějakou platbu nebo neuhrazenou fakturu. Hrozí ... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist