Femina.cz » Magazín » Zábava » Vraždící filmoví fanoušci

Vraždící filmoví fanoušci

Vraždící filmoví fanoušci

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 11. 09. 2012

Před několika týdny jeden pomatený fanoušek Batmana na půlnoční premiéře filmu Temný rytíř povstal zastřelil dvanáct lidí. Bohužel to nebyl první případ, kdy film inspiroval nějakého šílence k podobné tragédii.

Střílení v Coloradu v multiplexu na předměstí začalo asi po dvaceti minutách Temného rytíře, podle svědků prý byl útočník synchronizovaný s akční scénou na plátně. Do publika nejdřív hodil slzný plny a pak začal střílet. Dvanáct převážně mladých lidí, včetně šestileté holčičky, jeho amok nepřežilo, 58 dalších bylo zraněno. 24letý vrah James Holmes měl na sobě plynovou masku a pod ní vlasy obarvené na oranžovo, policistům prý při zatýkání řekl, že je Joker, Batmanův protivník z předchozího dílu Nolanovy trilogie. Režisér Nolan i všichni herci z očekávaného hitu léta včetně Christiana Balea byli šokováni a zrušili rozhovory s novináři i pařížskou slavnostní premiéru filmu.

Přeživší coloradského masakru navštívil i prezident Obama

Takový masakr v kině šokoval i veřejnost. Podobné nesmyslné tragédie se nejčastěji odehrávají ve škole, jako například ten z dubna 2007, kdy korejský student angličtiny zabil na virginské polytechnice 32 lidí, 17 zranil a pak spáchal sebevraždu. V době tohoto útoku se spekulovalo, zda pachatel nechtěl napodobit drsný korejský film Old Boy. Později ale bylo toto obvinění popřeno, mentálně silně narušený Cho se spíš identifikoval s Ježíšem, aspoň v manifestu, který poslal televizi NBC.

Naopak mladík, který ve Virginii v roce 2003 zastřelil doma své rodiče, přiznal, že jeho idolem je Neo z Matrixu. Devatenáctiletý Josh Cooke nosil kabát jako Neo ztvárněný Keanu Reevesem, nad postelí mu visel jeho plakát a taky si koupil podobnou zbraň. Svým právníkům řekl, že si myslel, že žije uvězněný v matrixu. Jiný teenager, z Indiany, zase použil jako výmluvu masového vraha a detektiva ze seriálu Dexter, když udusil v listopadu 2009 svého desetiletého bratra. Několik dní před tím své přítelkyni sdělil, že by se Dexterovi rád podobal. Za svůj hrůzný čin dostal doživotní trest vězení.

Pomníčky obětí u virginské polytechniky

Někteří labilní filmoví fanoušci nevydrží, když je někdo v kině vyrušuje. V prosinci 2008 veterán z Iráku postřelil muže, který opakovaně nahlas mluvil během promítání film Podivný případ Benjamina Buttona s Bradem Pittem v jižní Philadelphii. Ještě hůře dopadlo promítání psychohororové Černé labutě v Litvě v únoru 2011, kde mladý divák zastřelil jiného zato, že příliš hlasitě jedl popcorn!

Tragédie spojené s filmy ale nejsou jen znakem poslední doby. Třeba snímek The Warriors o newyorských pouličních ganzích v roce 1979 vyvolal vlnu násilností, kterou nepřežili tři lidé. Následně asi 200 amerických kin najalo na promítání filmu stráže, jiné sály snímek radši odmítli hrát vůbec. Tvůrce filmu veřejnost obviňovala skoro ze spoluúčasti, ale jak poznamenal střihač Warriors David Holdem: "Když někdo přijde do kina se zbraní, čí je to vina?“

Zmatek po pokusu o atentát na Reagana vypadal jako v akčním filmu

K tomu asi nejvíc nechvalně proslulému teroristickému činu filmového fanouška došlo 30. března 1981. Tehdy se ve Washingtonu pokusil spáchat atentát na nového prezidenta Ronalda Reagana, mimochodem bývalého herce, John Hinckley Jr. Muž posedlý Jodie Foster a filmem Taxikář, v němž pomatený vietnamský veterán s podání Roberta De Nira chrání mladinkou prostitutku, kterou právě hraje Jodie. Střely Reaganovi prorazily plíci, vnitřní krvácení zastavila včasná lékařská pomoc a prezident se rychle zotavil. Po útoku ovšem zůstal jeho tiskový agent James Brady doživotně ochrnutý. Útočník neskončil ve vězení, ale na psychiatrické klinice, kde je dodnes. Kvůli jeho akci Hollywood tehdy o den odsunul předávání Oscarů.

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
27. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
23. 09. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
16. 09. 2012 manislava fanoušci (reakcí: 0)
12. 09. 2012 mipal (reakcí: 0)
12. 09. 2012 jerenika + (reakcí: 0)
11. 09. 2012 pepina . (reakcí: 0)
11. 09. 2012 krockovapavla :( (reakcí: 0)
11. 09. 2012 Daniela76 Vraždící filmoví fanoušci (reakcí: 0)
11. 09. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes otevři všechny šuplíky a projdi je, jestli jsi někde nezapomněla nějakou platbu nebo neuhrazenou fakturu. Hrozí ... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist