Femina.cz » Magazín » Zábava » Útulná finská metropole Helsinki

Útulná finská metropole Helsinki

Útulná finská metropole Helsinki

Magazín: Zábava | vydáno 27. 07. 2007

Město, které svou velikostí odpovídá polovině Prahy, vzniklo v ústí řeky Vantaa v roce 1550 za vlády švédského krále Gustava Vasy. Jeho švédská nadvláda se v roce 1809 změnila na ruskou a město v troskách se stalo sídlem ruského velkovévody. V roce 1917 se podařilo Helsinkám vymanit z ruského vlivu a získat samostatnost.

 

Helsinki jsou průsečíkem mnoha kultur a architektonických vlivů. Jsou také největším finským městem a největším přístavem zároveň. Loď je ostatně hlavním motivem městského znaku.

 

Nejznámější turistickou atrakcí a oblíbeným místem procházek je Suomenlinna – bývalá námořní pevnost zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Rozkládá se na několika ostrovech, na něž se dá lehce dostat trajektem. Trajektem je přístupná i zoo, rozkládající se na ostrově Korkeasaari či skanzen na druhé straně města, na ostrově Seurasaari.

 

Ve městě je také mnoho zajímavých kostelů. Vzhledem k historii Helsinek jsou zde patrné vlivy pravoslavné církve – chrám Zesnutí Panny Marie postavený z červených cihel. Známější je ale bílá evangelická katedrála na náměstí Senaatintori v centru města.

 

Náměstí je obkrouženo majestátními budovami z 19. století a působí velmi přívětivě. Vzorem při jeho stavbě byl Petrohrad a slouží tak často i jako kulisy pro hollywoodské filmy odehrávající se v Rusku. Při návštěvě katedrály je třeba připravit se na výstup o 60 vysokých schodech, který je ale odměněn krásným výhledem na celé Helsinki.

 

Kostely a chrámy jsou devizou Helsinek. Dalším z často navštěvovaných je Temppeliaukionkirkko, kostel vytesaný do skály, dokončený v 60. letech minulého století. Při jeho návštěvě vás uchvátí svými rozměry – šířka 24 m je opravdu impozantní. Tento symbol finské sakrální architektury se vedle své majestátnosti pyšní ještě velmi dobrou akustikou.

Kdo chce navštívit místo konání Eurovision Song Contest, tedy Velké ceny Eurovize, která proběhla na jaře letošního roku, může využít nabídky eurovíkendů např. od společnosti Scandinavian Airlines.

 

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
06. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
27. 04. 2011 stepanecka Už se těším... (reakcí: 0)
14. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

24. 01. 2017 Horoskop Lev

Nepouštěj se do žádných obchodů ani se nesnaž uzavírat důležité smlouvy, pokud tě snad napadne vzít si úvěr od pochyb... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist