Femina.cz » Magazín » Zábava » Úspěšné ženy - Výtvarnice Tereza Hieke: Malování je pro mě relax i lék na splín

Úspěšné ženy - Výtvarnice Tereza Hieke: Malování je pro mě relax i lék na splín

Úspěšné ženy - Výtvarnice Tereza Hieke: Malování je pro mě relax i lék na splín

Magazín: Zábava | autor: Petra Martišková | vydáno 29. 10. 2014

Možná jste již zaregistrovali, že jsme pro vás na Femině připravili zbrusu novou rubriku, a to Kartu dne, kde pro vás naše čarodějnice Sára vykládá každý den jednu kartu. Karty to ale nejsou obyčejné, jsou výjimečné už jen tím, že byly připraveny přímo na míru pro potřeby našeho magazínu mladou výtvarnicí Terezou Hieke, kterou jsme pro vás vyzpovídali.

Chtěla jsi malovat od malička?

Ne, jako malá holka jsem chtěla být instalatérem jako můj táta a tahat trubky v kanálech.To byl můj sen, který se mě držel do 5. třídy. :-)

Jak dlouho maluješ?

První obraz na plátno jsem namalovala před dvěma roky Takže jsem ještě takové mládě. Musím ještě trénovat, aby to bylo ono. 

Jaký styl tě nejvíce baví?

Řekla bych, že se ještě hledám, ale zatím nejblíž je mi asi pop art. Je krásně barevnej, dají se v něm vyjádřit různé emoce a dá se namalovat skoro všechno. Od slavného zpěváka až po pejska vaší babičky. 

Patříš mezi výtvarníky, kteří svým obrazem něco vypovídají, nebo maluješ pro radost?

Nepovažuju se za výtvarníka, já prostě jen ráda maluju. Baví mě to, je to pro mě velké odreagování a relax. Někdo chodí běhat, někdo si zahraje na klavír, já maluju. Začala jsem s malováním v době, kdy si se mnou život ošklivě pohrával. Takže nejvíc toho namaluju, když mám splín nebo když jsem rozčílená. To pak jde samo. Nejraději maluju lidi a nechávám na divákovi, aby si sám vytvořil příběh pro svůj obraz. Když namaluju na obraz dvě siluety v dálce, je jen na vás, co si představíte. Jestli odchází nebo se vrací domů, jestli to ve vás vyvolá naději nebo smutek. 

Jak dlouho trvá namalovat obraz? 

To záleží na velikosti a motivu. Může to být 6 hodin, ale i týden. Obrazy, které nedělám na zakázku, ale jen pro radost, nechávám rozmalované i několik měsíců. 

Jaké technice dávaš přednost? 

Dávám přednost malbě akrylovými barvami. Ředí se vodou, rychle schnou a jsou k dostání ve spoustě odstínů.Takže než domaluji jednu část, druhá už je suchá a nemusím čekat třeba týden, než mohu pokračovat jako je to u olejomalby.

Vedli tě k malování rodiče?

Můj děda Vladimír Valeš byl výtvarník. Maloval abstrakce, olejomalby, krajiny, perokresby a mnoho dalšího. Líbilo se mi, že když jsme přijeli na návštěvu, vypadal obraz zase jinak než posledně. I moje maminka dříve malovala, ale já od malička byla spíše vedená k hudbě.

Co je tvůj sen, čeho bys chtěla v malování dosáhnout? 

Asi v první řadě bych si přála, aby se našel vydavatel k dětské knížce Hejkalka, ke které jsem byla přizvána jako ilustrátorka. Tato zkušenost pro mě byla úplně nová a ráda bych si ji zopakovala. Nebo kdybych měla možnost pracovat jako externí ilustrátor v nějakém nakladatelství. Dalším mým snem je výstava, ale to až budu mít víc peněz na nákup pláten a budu mít jednou vlastní ateliér, kde nebude vadit trocha barvy na zemi.

Kde mohou naše čtenářky sledovat novinky ve tvé tvorbě?

Mám stránky na facebooku, do vyhledávače stačít zadat THieke.

Jaké je tvé oblíbené roční období a proč? 

Jaro, protože se všechno zazelená a já bych bez zelené nemohla žít. Mám ráda podzim, protože už není takové horko a všechno je krásně barevné.

Co máš v plánu v nejbližších dnech? 

Budu malovat jednu svatební rekvizitu na zakázku a domaluju zadané obrazy. Podzim i nadcházející zimu si pak užiju se svým synem Jonáškem.

Ukázku prací Terezy Hieke si můžete prohlédnout v naší fotogalerii, případně můžete navštívit její stránky na facebooku: K nahlédnutí zde

A zapomenout nesmíme ani na zmíněné Karty dne. Prohlédnout si je i přečíst aktuální výklad můžete zde.

Foto zdroj: Lada Adamová, archív Tereza

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
31. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)
30. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
29. 10. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream je vyživující, hydratační a regenerační pleťový krém vyrobený ze Shea neboli Karité másla.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 27. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

28. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Dnes dostaneš šanci předvést svůj talent někomu velmi vlivnému, kdo by ti dokázal pomoci rozjet kariéru. Máš velkou š... Celý horoskop

Karta dne

Paže mečů
Informace, kterou obdržíš, v tobě probudí mnoho zmatku a nejistoty. Na zprávu jsi čekala velmi dlouho a počítala jsi se zcela jinou odpovědí. Sdělí ti ji muž, který bu...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist