Femina.cz » Magazín » Zábava » Top 5: Filmové romance jako z knížky

Top 5: Filmové romance jako z knížky

Top 5: Filmové romance jako z knížky

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 13. 05. 2011

Na filmovou verzi bestselleru Vody pro slony čekali fanoušci pět let, ale nebylo pochyb, že se dočkají. Žádný úspěšný romantický román nenechají filmaři na pokoji. A někdy se pak z knížek stávají i ty nejlepší romantické filmy. Připomeňte si některé z nich.

Rozum a cit
Snad nejoblíbenější autorkou předloh pro romantické filmy a minisérie je Jane Austen. Na začátku 19. století, kdy vůbec nebylo obvyklé, aby ženy psaly, stihla vymyslet šest duchaplných, zábavných, milých románů o lásce, o životě na anglickém venkově a hlavně o lidské povaze. A každý z nich už se dočkal několika verzí, především díky televizi. Film Austen objevil v půlce 90. let, akorát v době obrovského úspěchu britské BBC minisérie Pýcha a předsudek s Colinem Firthem. Rozum a cit z roku 1995 měl z téhle vlny největší úspěch, korunovaný Oscarem za nejlepší adaptovaný scénář pro Emmu Thompson. Ta si tu zahrála i starší sestru Dashwoodovou, tu rozumnější, zatímco v roli cituplného třeštidla, které se skoro usouží kvůli lásce, všechny nadchla mladá Kate Winslet. Romantický film navíc Emmě přinesl i romanci v životě, právě na natáčení totiž potkala svého druhého manžela a otce své dcery Grega Wise, který si tu zahrál proradného svůdníka Willoughbyho.

Jane Eyre
Sestry Brontëovy prožily ne příliš radostný krátký život, dneska by se ale Emily a Charlotte mohly přetahovat, které víc vydělaly její autorská práva. Obě jejich slavná romantická díla z tajuplného yorkshirského venkova se točí pořád dokola. My máme radši Jane Eyre, protože ta oproti Cathy z Větrné Hůrky není taková hysterka a její vyvolený Rochester není tak zlomyslný divoch jako Heathcliff. Poslední verze románu z roku 1847 o slušné a čestné dívce usilující o nezávislost ve společnosti svázané viktoriánskou morálkou je stará jen pár měsíců. Hrají v ní Mia Wasikowska a Michael Fassbender a kritici si ji chválí za to, jak je dramatická a že osudovou romanci, kterou už někteří znají nazpaměť, pojala s úctou k předloze a zároveň svěže a po svém. Dobrá zpráva je, že film uvidíme i u nás – 28. července.

Jih proti Severu
Už když v roce 1936 Margaret Mitchell tenhle román napsala, byl z něho hit. Když ho ale o tři roky později v Hollywoodu natočili jako spektákl tak velkolepý, že o jeho obtížném vzniku později vznikl jiný film, to teprve bylo obecenstvo nadšené. Jih proti Severu patří mezi komerčně nejúspěšnější filmy všech dob a jeho ústřední romance mezi tvrdohlavou, sobeckou ale obdivuhodně silnou Scarlett O´Hara a mužným, hrdým Rhettem Butlerem, k těm nejvášnivějším. Snímek, kterému trvalo dva roky, než našel ideálního Rhetta v hvězdném Clarku Gableovi a anglickou herečku Vivien Leigh obsadil do role jižanské krásky Scarlett až v průběhu natáčení, psalo pět scénáristů a režírovali tři režiséři. Považuje se ale za životní dílo svého producenta Davida O. Selznicka. Proti jeho výkonu pak takové napodobeniny jako pokračování v seriálu Scarlett může blednout závistí a dramatickou chudokrevností.

Anglický pacient
Americká akademie nikdy neztratila zájem o rozmáchlá romantická dramata na pozadí ještě dramatičtějších historických konfliktů. Jih proti Severu z americké občanské války vyhrál osm Oscarů, Anglický pacient o skoro šedesát let později ještě o jednoho víc. Tragická love story muže, jež na smrtelné posteli a k nepoznání popálený postupně vypráví svůj příběh z druhé světové války a vzpomíná na svou životní lásku, byl materiál jako stvořený pro pocty ještě před natočením. Jeho autor Michael Ondaatje za něj v roce 1992 vyhrál prestižní Booker Prize, udělovanou nejlepšímu anglicky psanému románu spisovatele z britského společenství národů. Britský režisér Anthony Minghella této epické látce dostál, když ji přetvořil do filmu plného velkých emocí, napětí, exotiky a skvělých herců.

Deník Bridget Jonesové
Populární film vznikl podle populární knížky, která vznikla podle ještě populárnějšího seriálu podle ještě populárnější knížky. Ano, kdyby BBC nenatočila zmiňovanou adaptaci Pýchy a předsudku, kde Colin Firth skákal v košili do jezera jako pan Darcy, Helen Fielding by možná nikdy o rok později nenapsala Deník Bridget Jones. Současná Angličanka si na rozdíl od austenovské hrdinky Elizabeth moc nevěří, je větší pometlo, kouří a pije a spí se špatnými muži. Ale i ona sní o svém panu Darcym a i ona se ho nakonec dočká, po příběhu, který modernizuje ale docela věrně kopíruje zápletku Pýchy a předsudku. Ve filmu z roku 2001 je ta austenovská inspirace patrná o něco méně a Bridget je i o něco méně hloupá, v podání neodolatelné Renée Zellweger, která rychle umlčela všechny kritiky, že baculatou Londýňanku nemůže hrát hubená Texasanka. Pana Darcyho samozřejmě opět hraje Colin Firth.

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
15. 06. 2011 Lafik + (reakcí: 0)
16. 05. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
15. 05. 2011 Viky17 Filmové romance jako z knížky (reakcí: 0)
15. 05. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
15. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
14. 05. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
13. 05. 2011 Tereza je to dobré (reakcí: 0)
13. 05. 2011 Bobina1 romance (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

26. 02. 2017 Horoskop Lev

Pokud chceš stihnout všechno, co sis na dnešní den naplánovala, rozhodně se nikde nezdržuj a pusť se do práce už od s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist