Femina.cz » Magazín » Zábava » Tip: Vamberecká krajka

Tip: Vamberecká krajka

Tip: Vamberecká krajka

Magazín: Zábava | autor: redakce | vydáno 14. 08. 2008

Turistům zpřístupněná část tradičního českého podniku Vamberecká krajka CZ, která je jednou z propagovaných turistických zajímavostí České republiky, letos láká návštěvníky více než kdykoli předtím.


Společnost Vamberecká krajka CZ a Vamberk jsou proslulé kvalitním tradičním českým krajkářstvím. Podnik vyrábí nejrůznější druhy ručních krajek, které nacházejí uplatnění v oděvních kolekcích, ve špercích i oficiálních upomínkových a dárkových předmětech české diplomacie. Od roku 2006 jsou krajkářské dílny součástí katalogu vládní agentury pro podporu turistického ruchu CzechTurism, která každoročně vydává seznam atraktivních míst v ČR.

"Naše krajkářky předvádějí návštěvníkům tradiční paličkování na herdulích, což se velmi líbí. Tato stará technika je v našich provozech dovedena i do strojové podoby, která je vlastně dnes již unikátem, protože šance vidět paličkovat stroj se běžně nenabízí. Bohužel stroje zvládnou jen jednoduché nekonečné vzory použitelné při výrobě ubrusů," vysvětlil Menšík. Podle něj jsou pro turisty, stejně jako v minulých letech, připraveny i volné herdule – speciální válce, na nichž si příchozí mohou zkusit krajkářskou techniku a otestovat vlastní zručnost.

K vidění je také expozice hotových výrobků a filmový snímek o historii a současnosti výroby ruční krajky ve Vamberku. První část prohlídkové trasy, vedoucí přímo uprostřed výrobních ateliérů, otevřela Vamberecká krajka CZ v roce 2004. Turistům tehdy začala nabízet zhruba půlhodinovou prohlídku. Ta začínala u výstavních vitrín s unikátními produkty a vedla přes dílny k firemní prodejně. Dnes je k vidění nesrovnatelně více – od závěsných krajek, oceněných na výstavách v Japonsku a v Americe, přes šaty ze světových módních přehlídek až po ukázky využití krajky v moderním interiéru a bytovém designu.

Vamberecká krajka je označována za jednu z typicky českých speciálních výroben, které nás reprezentují ve světě. Vambereckou krajku chrání nezaměnitelná, mezinárodně platná ochranná známka. Ve spojení s českými granáty se krajka v poslední době stále častěji stává "reprezentantem" České republiky při oficiálních návštěvách české vlády a diplomacie v zahraničí.

Za necelé dva měsíce hlavní turistické sezóny už paličkování ručních krajek ve východočeském Vamberku vidělo přes 2100 lidí. Loni to bylo za stejné období zhruba 1500 návštěvníků a za celou sezónu, tedy od června do září, přibližně 3130 turistů. "Pokud bude zájem tímto tempem letos pokračovat, můžeme do září očekávat nárůst návštěvnosti o sto procent," řekl jednatel Vamberecké krajky CZ Karel Menšík.

 

Zdroj: Webreporter.cz

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

05. 12. 2016 Horoskop Blíženec

Napjatá atmosféra se dá doslova krájet nožem, napětí a nervozita zavládne nejen v práci, ale také u tebe doma. Drž se... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist