Femina.cz » Magazín » Zábava » Tip: Vamberecká krajka

Tip: Vamberecká krajka

Tip: Vamberecká krajka

Magazín: Zábava | autor: redakce | vydáno 14. 08. 2008

Turistům zpřístupněná část tradičního českého podniku Vamberecká krajka CZ, která je jednou z propagovaných turistických zajímavostí České republiky, letos láká návštěvníky více než kdykoli předtím.


Společnost Vamberecká krajka CZ a Vamberk jsou proslulé kvalitním tradičním českým krajkářstvím. Podnik vyrábí nejrůznější druhy ručních krajek, které nacházejí uplatnění v oděvních kolekcích, ve špercích i oficiálních upomínkových a dárkových předmětech české diplomacie. Od roku 2006 jsou krajkářské dílny součástí katalogu vládní agentury pro podporu turistického ruchu CzechTurism, která každoročně vydává seznam atraktivních míst v ČR.

"Naše krajkářky předvádějí návštěvníkům tradiční paličkování na herdulích, což se velmi líbí. Tato stará technika je v našich provozech dovedena i do strojové podoby, která je vlastně dnes již unikátem, protože šance vidět paličkovat stroj se běžně nenabízí. Bohužel stroje zvládnou jen jednoduché nekonečné vzory použitelné při výrobě ubrusů," vysvětlil Menšík. Podle něj jsou pro turisty, stejně jako v minulých letech, připraveny i volné herdule – speciální válce, na nichž si příchozí mohou zkusit krajkářskou techniku a otestovat vlastní zručnost.

K vidění je také expozice hotových výrobků a filmový snímek o historii a současnosti výroby ruční krajky ve Vamberku. První část prohlídkové trasy, vedoucí přímo uprostřed výrobních ateliérů, otevřela Vamberecká krajka CZ v roce 2004. Turistům tehdy začala nabízet zhruba půlhodinovou prohlídku. Ta začínala u výstavních vitrín s unikátními produkty a vedla přes dílny k firemní prodejně. Dnes je k vidění nesrovnatelně více – od závěsných krajek, oceněných na výstavách v Japonsku a v Americe, přes šaty ze světových módních přehlídek až po ukázky využití krajky v moderním interiéru a bytovém designu.

Vamberecká krajka je označována za jednu z typicky českých speciálních výroben, které nás reprezentují ve světě. Vambereckou krajku chrání nezaměnitelná, mezinárodně platná ochranná známka. Ve spojení s českými granáty se krajka v poslední době stále častěji stává "reprezentantem" České republiky při oficiálních návštěvách české vlády a diplomacie v zahraničí.

Za necelé dva měsíce hlavní turistické sezóny už paličkování ručních krajek ve východočeském Vamberku vidělo přes 2100 lidí. Loni to bylo za stejné období zhruba 1500 návštěvníků a za celou sezónu, tedy od června do září, přibližně 3130 turistů. "Pokud bude zájem tímto tempem letos pokračovat, můžeme do září očekávat nárůst návštěvnosti o sto procent," řekl jednatel Vamberecké krajky CZ Karel Menšík.

 

Zdroj: Webreporter.cz

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Vaše oči budou rozzářené!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 17. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

17. 01. 2017 Horoskop Panna

Očekávej velkou změnu, která na delší dobu ovlivní tvůj život. Všechno, co tě trápilo, od nefunkčních vztahů, práce, ... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist