Femina.cz » Magazín » Zábava » Svatby ve světě

Svatby ve světě

Svatby ve světě

Magazín: Zábava | autor: redakce | vydáno 04. 09. 2008

Svatba je jedním z nejdůležitějších dní v životě lidí na celém světě. Ač se svatební zvyky v jednotlivých zemích různí, přesto mají i mnoho společného.


Cena svatby se většinou v průměru pohybuje kolem 15 tisíc eur, nevěsty nosí bílé šaty a kytice mají vázané převážně z bílých růží či lilií. Všude na světě jsou symbolem vstupu do manželství zlaté prstýnky, ale například v Číně je pro novomanžele oddací list důležitější než zlaté kroužky. Světové svatební hostiny se také tradičně odehrávají v restauracích, hotelích či speciálních svatebních síních. Ukázal to průzkum společnosti GE Money, který se uskutečnil v 16 zemích světa.

Na první pohled se svatby po celém světě neliší. Nevěsty nosí bílé či světlé šaty, a to i v zemích, kde k tradičním barvám oblečení nevěst dříve patřila červená. Takovou zemí je například Čína, stále častěji se zde prosazují trendy západního světa a nevěsty vyměnily tradiční červené šaty za bílé, ženichové pak žluté svatební oblečení za západní tmavé obleky. Podle průzkumu nosí tradiční, a tudíž pro nás trochu netypické, oblečení novomanželé v Indii a vesnických oblastech Rumunska.

Dalším pojítkem všech svateb po celém světě je svatební dort, který nesmí chybět na svatbách v žádné ze zkoumaných zemích. V některých zemích – Albánii, Německu, Chorvatsku, Polsku – se dort krájí až po půlnoci. V Belgii je pak svatební dort zpravidla zmrzlinový. Občerstvení bývá po celém světě stále častěji podáváno formou bufetu, tradiční hostiny o několika chodech ustupují postupně do pozadí. Nicméně v některých zemích se tradice stále drží. Například v Indii je svatební hostina vždy vegetariánská.

Také místo svatebních hostin se napříč kontinenty neliší – většinou se jedná o hotely či restaurace. V Turecku jsou pro svatební veselí v oblibě především hotely, které mají k dispozici venkovní bazén. Ale i v místech svatebních hostin existují výjimky. V Austrálii či Británii jsou populární svatby na plážích. Pro Američany jsou stále lákavější svatby v zahraničí, nebo na malých romantických ostrovech. Francouzská svatební hostina by se měla odehrávat na zahradě, většinou pak na zahradě domu rodičů jednoho ze snoubenců. Novomanželé si zde rovněž stále častěji pronajímají zámecké parky, zámečky nebo nádvoří hradů, kterých je ve Francii nespočet.

Všude na světě je symbolem vstupu do manželství snubní prsten. Ve Spojených státech ke svatbě také neodmyslitelně patří diamantový zásnubní prsten. Indické nevěsty pak kromě zlatých snubních prstenů dostávají mimo jiné i "toe ring" – ozdobu na prst u nohy. V Číně je pro novomanžele naopak přednější oddací listina nežli snubní prsten.

Zatímco symboly vstupu do manželství bývají ve většině zemí podobné, zcela odlišný je samotný průběh svatebních obřadů. Určité podobnosti najdeme v zemích střední či západní Evropy a anglosaských zemích. Patří sem zvyky jako loučení se svobodou, házení rýže na novomanžele, nevěstino házení kyticí, první tanec manželů, společné krájení dortu, únos nevěsty a podobně. I evropské země však mají svá svatební specifika. Například ve Švédsku musí všichni muži – svatebčané políbit nevěstu a všechny svatbě přihlížející ženy zase líbají ženicha. V Polsku ke svatební hostině patří veřejné poděkování rodičům obou snoubenců.

V Chorvatsku snoubenci několik týdnů před svojí svatbou osobně všem příbuzným roznáší svatební oznámení a pozvánku ke svatebnímu stolu. V Belgii se několik dní před obřadem zahání zlí duchové, a to přípitkem na budoucí novomanžele následovaným tradičním hlasitým boucháním či jiným hlučením.

V Albánii má zvlášť svatební oslavu nevěsta a zvlášť ženich. Nevěstina svatba přitom trvá tři dny, od pátku do neděle. Dopoledne nevěstě chodí popřát přátelé, večer chodí důležitější rodinní příbuzní na hostinu. Ženich, jeho rodiče a nejbližší příbuzní navštíví nevěstinu oslavu o sobotní noci asi na tři až čtyři hodiny. V tomto okamžiku spolu novomanželé tančí první tanec a společně rozřežou svatební dort. Ženich poté odchází a svoji svatbu slaví během neděle.

V Malajsii pak musí ženich do nevěstina domu několik týdnů před svatbou poslat dárky. Samotnému svatebnímu obřadu předchází čajový rituál, kdy rodina ženicha opět předává nevěstině rodině dárky (obvykle šperky či peníze).

V Indii zase hraje velkou roli rituální oheň, který doprovází několikahodinový svatební obřad. Během něj musí otec rituálně odpustit dceři, že opouští jeho rodný dům a matka pak nevěstu připraví na novou životní etapu. Symbolicky je také kousek ženichova šatu – obvykle šála – svázána s šaty nevěsty, aby byl demonstrován uzavřený sňatek.

Svatební anketa společnosti GE Money proběhla v Albánii, Belgii, Chorvatsku, Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Švédsku, Velké Británii, Austrálii, Číně, Indii, Koreji, Malajsii, Turecku a USA.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
05. 03. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

26. 02. 2017 Horoskop Lev

Pokud chceš stihnout všechno, co sis na dnešní den naplánovala, rozhodně se nikde nezdržuj a pusť se do práce už od s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist