Femina.cz » Magazín » Zábava » Smysl pro krásu je instinktivní

Smysl pro krásu je instinktivní

Smysl pro krásu je instinktivní

Magazín: Zábava | autor: Famous | vydáno 23. 11. 2007

Má náš mozek schopnost rozpoznat ideál krásy, aniž máme estetické vzdělání? A je člověk předurčen preferovat krásu?


S těmito otázkami se do výzkumu vnímání krásy pustili italští vědci. Podařilo se jim prokázat, že mozek vyvíjí vyšší aktivitu, když vidí esteticky dokonalé objekty mající proporce zlatého řezu.

Zlatý řez je poměr zhruba 1:1,618. Je to určující poměr, který v přírodě nalezneme téměř ve všem. Druhé z čísel je iracionální a má nekonečnou řadu čísel za desetinnou čárkou. Poměr těchto dvou délek používali umělci pro svá díla zvláště v období renesance. Řada budov, soch či pláten má tento poměr délek. A neurologové z University of Parma sledovali, jak bude mozek reagovat právě ve chvíli, kdy mu předloží objekty mající tyto proporce.

Vybrali si proto několik jedinců, kteří nemají žádné pojetí o odborné estetice. Předkládali jim obrázky soch, z nichž některé měly proporce zlatého řezu a jiné ne. Pomocí magnetické rezonance pak neurologové z Parmy sledovali aktivitu mozku testovaných osob. Když oči pozorovali sochu s proporcemi zlatého řezu, náš centrální počítač zareagoval mnohem vyšší aktivitou než v případě „neideálních“ objektů, které měly jen o málo jiné rozložení.

„Jsme skutečně velmi překvapeni, že již velmi malé úpravy obrázků těch soch vedly k velmi silné modifikaci v aktivitě mozku,“ uvedl jeden ze spoluautorů Giacomo Rizzolatti.

„Víme pouze, že klasické a renesanční umění je všeobecně vnímáno jako krásné v západní kultuře. Bylo by velmi zajímavé navrhnout podobnou studii napříč různými kulturami, abychom zjistili, zda jsou tyto principy univerzální, nebo jsou ovlivněny kulturou,“ dodala neuroložka Cinzia Di Diová.

Jedno je jasné, lidský mozek instinktivně pozná a vnímá objekty, které mají esteticky ideální proporce, aniž má jakékoli estetické vzdělání.

O matematickém vyjádření Zlatého řezu se můžete dočíst i tady.

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
08. 07. 2011 Lydia001 Krása (reakcí: 0)
26. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
26. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

10. 12. 2016 Horoskop Vodnář

Tebe dnes bude lákat všechno tajemné. Dokonce se přihlásíš na kurz ezoteriky, nebo si necháš odborně vyložit karty. N... Celý horoskop

Karta dne

Poustevníik
Ve tvém současném stavu bude zapotřebí zvážit všechny možnosti, neukvapuj se v žádném rozhodnutí a dovol si na chvíli poodstoupit stranou, abys mohla případné nedostat...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist