Femina.cz » Magazín » Zábava » Smysl pro krásu je instinktivní

Smysl pro krásu je instinktivní

Smysl pro krásu je instinktivní

Magazín: Zábava | autor: Famous | vydáno 23. 11. 2007

Má náš mozek schopnost rozpoznat ideál krásy, aniž máme estetické vzdělání? A je člověk předurčen preferovat krásu?


S těmito otázkami se do výzkumu vnímání krásy pustili italští vědci. Podařilo se jim prokázat, že mozek vyvíjí vyšší aktivitu, když vidí esteticky dokonalé objekty mající proporce zlatého řezu.

Zlatý řez je poměr zhruba 1:1,618. Je to určující poměr, který v přírodě nalezneme téměř ve všem. Druhé z čísel je iracionální a má nekonečnou řadu čísel za desetinnou čárkou. Poměr těchto dvou délek používali umělci pro svá díla zvláště v období renesance. Řada budov, soch či pláten má tento poměr délek. A neurologové z University of Parma sledovali, jak bude mozek reagovat právě ve chvíli, kdy mu předloží objekty mající tyto proporce.

Vybrali si proto několik jedinců, kteří nemají žádné pojetí o odborné estetice. Předkládali jim obrázky soch, z nichž některé měly proporce zlatého řezu a jiné ne. Pomocí magnetické rezonance pak neurologové z Parmy sledovali aktivitu mozku testovaných osob. Když oči pozorovali sochu s proporcemi zlatého řezu, náš centrální počítač zareagoval mnohem vyšší aktivitou než v případě „neideálních“ objektů, které měly jen o málo jiné rozložení.

„Jsme skutečně velmi překvapeni, že již velmi malé úpravy obrázků těch soch vedly k velmi silné modifikaci v aktivitě mozku,“ uvedl jeden ze spoluautorů Giacomo Rizzolatti.

„Víme pouze, že klasické a renesanční umění je všeobecně vnímáno jako krásné v západní kultuře. Bylo by velmi zajímavé navrhnout podobnou studii napříč různými kulturami, abychom zjistili, zda jsou tyto principy univerzální, nebo jsou ovlivněny kulturou,“ dodala neuroložka Cinzia Di Diová.

Jedno je jasné, lidský mozek instinktivně pozná a vnímá objekty, které mají esteticky ideální proporce, aniž má jakékoli estetické vzdělání.

O matematickém vyjádření Zlatého řezu se můžete dočíst i tady.

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
08. 07. 2011 Lydia001 Krása (reakcí: 0)
26. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
26. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

20. 02. 2017 Horoskop Rak

Ve vztahu se dnes obrň trpělivostí, rozhodně to budeš potřebovat. Může tě také překvapit neplánované těhotenství. Nep... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist