Femina.cz » Magazín » Zábava » Skutečně dobrou kávu si můžeš uvařit sama. Vyzkoušej tipy baristy

Skutečně dobrou kávu si můžeš uvařit sama. Vyzkoušej tipy baristy

Skutečně dobrou kávu si můžeš uvařit sama. Vyzkoušej tipy baristy

Magazín: Zábava | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 09. 02. 2017

Nedovedeš si představit život bez kávy? Jenže ráno nestíháš, a tak zaliješ vroucí vodou instantní prášek na dně hrníčku? Nebo si při ranním poklusu do práce koupíš coffee to go? Nic proti, ale káva se dá připravit skutečně výborná i doma. A když si osvojíš správnou techniku, nezabere ti ani tolik času. Londýnský barista Anson Goodge ti poradí, jak na to.

Čerstvě namletá káva je základ

Nezaměnitelné aroma čerstvě umleté kávy rychle mizí. Je dobré nechat si hrubá zrnka namlít a kávu zkonzumovat do měsíce. Když kupuješ mletou kávu, je dobré vědět, kdy přesně byla umletá. A ještě lepší je, když investuješ do mlýnku a kvalitní kávu si pak sama umeleš doma.

Používej filtrovanou nebo balenou vodu

Voda z kohoutku je sice pitná a nezávadná, jenže obsahuje mnoho přísad, které brání kávě pořádně rozvinout její vůni a chuť. Filtr je pomůže částečně odstranit. Ještě lepší je ale podle baristy použít k přípravě kávy vodu balenou. Pamatuj, že kávu tvoří z většiny právě voda, a proto je třeba použít tu nejkvalitnější. A ještě jedno pravidlo – voda by neměla být vařící. Musí mít kolem devadesáti stupňů. Pokud nemáš rychlovarnou konev s regulací teploty, prostě počkej půl minuty po vypnutí.

Nedávej kávu do lednice

Možná jsi někde slyšela, že kávu uchováš déle čerstvou, když ji dáš do lednice. Je to ale hloupost. Uchovávání kávy v chladu sice oddálí proces jejího stárnutí, nicméně uchovávání ve vlhkém prostředí lednice jej zase urychlí. Proto je dobré kávu skladovat tak, aby na ni nesvítilo slunce, na chladnějším, ale suchém místě.

Vyber si vhodnou kávu

Kávy je spousty druhů a ty by sis měla vybrat správnou kávu podle způsobu přípravy. Tak například do espresso kávovaru se hodí káva velmi jemně umletá, ovocnější příchuti kávy jsou zase vhodné do filtru a sladší druh se hodí do aeropressu.

Správně dávkuj

Vyplatí se znát správný poměr vody a kávy. Jak správně dávkovat množství kávy? Roli hraje i to, jak moc na jemno je káva umletá. Pokud je příliš jemná, vyplatí se menší množství. Jinými slovy – čím jemnější káva, tím silnější presso. Na jeden středně velký šálek by mělo připadnout 10 gramů kávy. Jak kávu odměřit? Jednoduše si pořiď odměrku na kávu. Jedna naplněná a zarovnaná odměrka by měla představovat 10 gramů (zhruba dvě zarovnané lžíce). Pokud máš hrnek velký, měla bys použít adekvátní množství kávy – tedy jednu a čtvrt odměrky.

Pomůcky, díky nimž připravíš fakt dobrou kávu

Aeropress

Že ještě neznáš aeropress? Možná je to tím, že se jedná o relativně nový vynález, který byl uveden na trh v roce 2005. Výhodou je jednoduchost, cena i snadné čištění. K přípravě domácí kávy maximální kvality nepotřebuješ složitou „mašinu“. Cena je do tisícovky a vyčištěno je za deset sekund. Navíc je aeropress lehký, a proto se hodí i na cesty. A jak všechno funguje? Na principu pístu. Do plastové nádoby se vloží papírový filtr. A nádoba se dá pak přímo na hrnek, do kterého chceš nalít kávu. Pak do ní nasypeš kávu a zaliješ trochou vody. Po několika sekundách přidáš další vodu. A necháš dvacet sekund luhovat. Vše stlačíš ručně druhou částí s pístem. Mrkni na video:

Frenchpress

Je to v podstatě skleněná konvice s pohyblivým sítkem (filrem). Použít se dá, máš-li hrubě namletou kávu (struktura jako cukr krystal). Výhodou je velmi nízká cena – pořídit se dá už od necelých dvou stovek. Výsledek může při správném použití předčít kávu z většiny českých kaváren.

Mlýnek na kávu s mlecími kameny

Zkus ruční mlýnek, který stojí několikanásobně méně než mlýnky elektrické. Nicméně jim dokáže směle konkurovat. Třeba nerezový ruční mlýnek s keramickými kameny dokáže díky nastavitelné hrubosti mletí připravit vhodnou kávu do espressa i frenchpressu. Nebo se podívej do fotogalerie, tam najdeš mlýnky napříč časem, od těch úplně starých až po ty moderní. Vybrala by sis?

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
12. 02. 2017 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
10. 02. 2017 matejm skutečně dobrou kávu ..... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

25. 03. 2017 Horoskop Střelec

Pokud tě trápí neshody s maminkou, tchýní, dcerou nebo kamarádkou, máš velkou příležitost urovnat veškeré spory se že... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist