Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Železná lady

Recenze: Železná lady

Recenze: Železná lady

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 22. 02. 2012

Meryl Streep nasadila make-up a účes Margaret Thatcher a dokonalý britský přízvuk a jako vždy skvěle zahrála senilní ženu nesouvisle vzpomínající na svou velkou minulost.

Železná lady je příběh staré ženy, která se celý život snažila žít podle ideálů svého otce, podle nichž měl mít život smysl. Ženy, která někdy až příliš umanutě věřila, že může a musí něco dokázat. Ženy, která milovala svého muže a jen neochotně se smiřuje s jeho smrtí. Ženy, která při vyklízení manželových věcí vzpomíná na společné chvíle a na svou minulost a přemýšlí, jestli opravdu měla smysl. A kdyby Železná lady byla jen to, byl by to film melancholický, zajímavý, dojemný a svižně natočený. Se skvělou Meryl Streep ztracenou ve svém představení a pod dokonalou maskou (jak herečka, tak maskéři by za to v neděli měli získat Oscary).

Ona stará ženy se ovšem jmenuje Margaret Thatcher. Její příběh se tedy inspiroval osudem této první ženské premiérky Británie, jejíž činy stále vyvolávají prudké vášně. A čím jasnější názor na ni už předem máte, tím víc vás tenhle film může naštvat. Železná lady, ač se tak prezentuje, není klasický životopisný snímek. Ale pokus o náhled do bezmocné duše dříve mocné ženy. Jeho limity nejvíc odhaluje právě fakt, že si k tomu vybral právě tuto kontroverzní osobnost, které definovala celou éru 80. let.

Kariéru Thatcherové film ale jen přeletí, v subjektivních neuspořádaných vzpomínkách, v nichž je víc emocí než faktů. Známé tvrdé postoje političky k falklandské válce, irským teroristům nebo odborářům slouží jen jako doklad její filozofie neústupnosti a boje, podané ve zjednodušené a mírně nostalgické formě a zpříjemněné i špetkou britského suchého humoru díky postavě Denise Thatchera, šibalsky zahrané Jimem Broadbentem.

Není to nemyslný koncept, ale v tomto případě nestačí, aspoň ne v podání divadelní režisérky Phyllidy Lloyd, která jako film zatím natočila jen muzikál Mamma Mia, a scénáristky Abi Morgan, která má na kontě několik dobrých televizních minisérií.  Autorky dokážou vystihnout názory své hrdinku, ale ne její zásadní konflikt s okolím, jak se to povedlo nejlépe ve filmu Královna o Alžbětě II. Stará Maggie tu stojí izolovaná, obrácená sama k sobě, svět, který ji nikdy úplně nepochopil, zůstává za okny.

Režisérka sama patří k odpůrcům konzervativního thatcherismu. Její film se snaží politickým názorům vyhnout, kontroverzím přesto neuteče, ani tím, že utíká k osobním vzpomínkám. Možná kdyby se dámy rozhodly postavou Thatcherové inspirovat jen nepřímo, pak by tuto fikci nezatížila ta podivná hra s realitou a mohl by fungovat jako obyčejný soukromý příběh.

The Iron Lady, UK 2011, 104 minut. Režie Phillyda Lloyd, hrají Meryl Streep, Jim Broadbent, Alexandra Roach, Harry Lloyd, Anthony Head, Iain Glen, Nicholas Farrell, Olivia Colman, Richard E Grant, Roger Allam. Premiéra 1. 3. 2012.

Hodnocení: 60 %

Další články z rubriky

Komentáře (15)

Datum Autor Nadpis
02. 03. 2012 Werushka7 :-) (reakcí: 0)
02. 03. 2012 Mishka7 :-) (reakcí: 0)
28. 02. 2012 Lydia001 Železná lady (reakcí: 0)
25. 02. 2012 pegonela Meryl Streep (reakcí: 1)
25. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
24. 02. 2012 MARSYZ Re: (reakcí: 0)
24. 02. 2012 manislava film (reakcí: 0)
23. 02. 2012 bodlinkaMici film (reakcí: 0)
23. 02. 2012 anjelicicekk Meryl (reakcí: 0)
23. 02. 2012 Daniela76 Železná lady (reakcí: 0)
23. 02. 2012 lecina podoba (reakcí: 0)
23. 02. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
23. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
22. 02. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
22. 02. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

23. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes se raději nepouštěj do žádných sporů, raději ustup a odejdi. Malé nedorozumění se totiž může zvrtnout v pořádnou... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist