Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: West Side Story

Recenze: West Side Story

Recenze: West Side Story

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 11. 01. 2012

Muzikálovou verzi Romea a Julie, u níž označení legendární není plýtváním, můžete mimořádně vidět na velkém platně, pro nějž byla stvořena. Díky Projektu 100.

Projekt 100 už víc než deset let přiváděl do artových kin klasiku a filmové umění ze světa, tento rok ale radikálně mění svůj tvář a program. Místo vícečlenné kolekce budou do kin postupně nasazovány jednotlivé osvědčené filmy. West Side Story je tím prvním.

A máme proč nad tím jásat. Tuhle vskutku americkou klasiku sice televize čas od času uvádí, ale je filmem stvořeným pro plátno.  Přece pro nic za nic nevyhrála deset Oscarů, včetně těch za nejlepší film, režii, kostýmy, kameru, výpravu a jednoho zvláštního pro choreografa tanečních scén, režiséra původní divadelní verze z Broadwaye.

West Side Story je jednou z nejlepších ukázek hollywoodského muzikálu. Díky skvělým tanečním scénám s baletními a jazzovými prvky, které i beze slova přesně vyjadřují emoce, úžasné kameře a úchvatným barevným kompozicím, a především díky hudbě, které dokáže být plná citu i vtipu, podle toho, co příběh zrovna vyžaduje. Nádhernou hudbu k nesmrtelným písním složil Leonard Bernstein, duchaplné texty napsal Stephen Sondheim, tehdy debutující, později proslavený dalšími muzikály jako Sweeney Todd.

Songy jako Maria, America nebo I Fell Pretty jsou stále hity a jejich krása nevyvanula. Zůstala i kamerou zachycená tehdejší nevinná krása mladých a sympatických hvězd (Natalie Wood a Richard Beymer, z nichž ani jeden svou roli sám nenazpíval). Od roku 1961 zastaraly jenom některé mluvené milostné dialogy, které dneska zní trochu mdle, ale naštěstí jich není moc.

Ale příběh o zbytečné nenávisti a o osudové lásce dívky, jejíž bratr vede portorikánský pouliční gang Žraloků, a chlapce s polskými kořeny, jehož nejlepší přítel vede druhý gang Tryskáčů, svým půvabem a dojemnou tragikou všechny zoubky času překoná. Tahle verze Romea a Julie odrážející svět poválečné Ameriky, problémy s mladistvými bezprizorními "rebely bez příčiny", po svém kritizující rasismus dostala místo Shakespearových vzletných slov hudbu, se stejně podmanivou mocí.

West Side Story, USA 1961, 152 minut. Režie Robert Wise a Jerome Robbins, hrají Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn, Rita Moreno, George Chakiris, Simon Oakland, David Winters, Gus Trikonis, John Astin. Premiéra 12. 1. 2012.

Hodnocení: 90 %

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
16. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
14. 01. 2012 helenadon muzikály (reakcí: 0)
11. 01. 2012 manislava muzikál (reakcí: 0)
11. 01. 2012 Viky17 West Side Story (reakcí: 0)
11. 01. 2012 Werushka7 :)) (reakcí: 0)
11. 01. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)
11. 01. 2012 nikina - (reakcí: 0)
11. 01. 2012 ivetinkav - (reakcí: 1)
11. 01. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
11. 01. 2012 Daniela76 West Side Story (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

23. 03. 2017 Horoskop Rak

Podaří se ti osvobodit od minulých omezení a můžeš si být jistá, že na tebe čeká mnoho nových začátků, nová práce, pr... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist