Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Vrtěti ženou

Recenze: Vrtěti ženou

Recenze: Vrtěti ženou

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 18. 04. 2012

Zajímavá absurdní historka o vzniku vibrátoru ve viktoriánské Anglii dostala podobu lechtivé roztomilé komedie smíchané s hlasitou feministickou agitkou.

Romantická komedie o vzniku vibrátoru? No, filmaři dostávají různé nápady a tuhle zajímavou historku by navíc bylo škoda nechat ladem. Zvlášť když byl přístroj na uspokojování ženských potřeb poprvé patentován zrovna ve viktoriánské Anglii proslulé svou morálkou a konzervativností, doktorem jménem Joseph Mortimer Granville specializovaným na léčení ženské hysterie.

Ve filmu, který se sice chlubí svým reálným základem, ale úplně reálně nepůsobí a Granvillův osud si i volně upravuje, onen doktor vypadá sladce jako Hugh Dancy. K převratnému vynálezu mu pomůže i jeho excentrický bohatý přítel v zábavném podání Ruperta Everetta. Zrovna oni dva pronášejí ty nejzábavnější dialogy, najdeme tu ale ještě i pár dalších známých tváří. A taky pohledné dobové kostýmy a viktoriánskou výpravu, v jejíž kulisách příběh vibrátoru zůstává příjemně decentní, lechtivý ale ne vulgární.

Pokud ale Dancyho hrdina mluví duchaplně, vypadá roztomile a chová se jako gentleman, jeho kolegyně Maggie Gyllenhaal jako by patřila do jiného filmu. Její emancipovaná Charlotte, lékařka, která neztrácí čas s neukojenými paničkami a pomáhá chudým, za sebou práská dveřmi a feministickými projevy.

Feminismus se naprosto hodí do filmu připomínající dnes už neuvěřitelné mínění mužů, že žena není schopná řady věcí, včetně vnímání rozkoše a v podstatě jakýkoliv její problém se dá kvalifikovat jako hysterie (a léčit zdlouhavou vaginální masáží vedoucí k „hysterickému záchvatu“). Akorát že hlučná Charlotte tu své poslání bere až příliš vážně, mluví příliš tezovitě a její americká představitelka i přes dokonalý anglický akcent viditelně nezapadá.Navíc, jakmile nás film ohromí popisem tehdejší situace a začne trochu nuceně spojovat své hlavní hrdiny, duchaplná, hravá a jemně ironická komedie o pokroku se tak průběžně změní v příjemnou, dobrosrdečnou ale jenom obyčejnou romanci, naprosto neskandální a bez překvapení. Ovšem už jenom pro přehlídku historických vibrátorů stojí za to vydržet až do titulků.

Hysteria, UK 2011, 100 minut. Režie Tanya Wexler, hrají Hugh Dancy, Rupert Everett, Maggie Gyllenhaal, Jonathan Pryce, Felicity Jones, Ashley Jensen, Sheridan Smith. Premiéra 19. 4. 2012.

Hodnocení: 60 %

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
12. 05. 2012 helenadon komedie (reakcí: 0)
28. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
21. 04. 2012 manislava film (reakcí: 1)
19. 04. 2012 magic11 - (reakcí: 1)
19. 04. 2012 dopitak Charlotte není lékařka! (reakcí: 0)
18. 04. 2012 cestinka UK (reakcí: 0)
18. 04. 2012 pepina . (reakcí: 0)
18. 04. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
18. 04. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 2)
18. 04. 2012 Daniela76 Vrtěti ženou (reakcí: 0)
18. 04. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
18. 04. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

17. 01. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes se rozhodneš změnit svůj život od základu. Než se však pustíš do těch radikálních změn, raději si o tom promluv ... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist