Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Profesionální manželka

Recenze: Profesionální manželka

Recenze: Profesionální manželka

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 23. 12. 2010

Stylizovaná, barevná, ironická francouzská komedie o ženské emancipaci s impozantní Catherine Deneuve v hlavní roli. Kdo jiný by jí mohl natočit než Francois Ozon.

Jestli od francouzského režiséra Francoise Ozona znáte jenom jeho barevnou písničkovou ironickou detektivku 8 žen, jeho nejúspěšnější a nejdiváčtější film, tak to stačí. Jeho novinka je podobně zabarvenou emancipovanou komedií o ženách a jejich síle. Opět s Catherine Deneuve v hlavní roli. Opět v schválně kýčovitých retro barvách a retro designu, tentokrát 70. let. A opět adaptovaná z divadelní hry, což je na výsledku a jeho stylizaci vidět.

Deneuve, francouzská ikona, která zapomněla asi před dvaceti lety stárnout, hraje Suzanne Pujol. Ženušku v domácnosti, která každé ráno jogguje, píše si poezii, zdraví veverky a pečuje o mužíčka, neurotického nevěrného kapitalistu. Francouzi mají pro takovou bytost jméno, podle něhož dostal v originále jméno i celý film: Potiche neboli něco jako ozdobná váza. Pak ale muže jednou ze starostí se stávkou jeho dělníků trefí šlak a manželka musí na pár měsíců převzít továrnu na deštníky. A překvapivě jí to jde. A ještě jí to baví.Gérard Depardieu je taky francouzská ikona, stárnout ale nezapomněl a tloustnout taky ne. Ale je to Depardieu a člověk by čekal, že právě u něj najde Suzanne svůj happy end. Ale Ozonovy příběhy málokdy nepřekvapí. Pro něj taky happy end nepředstavuje něco tak obyčejného, že žena skončí s mužem, co ji miluje. Na to mají jeho hrdinky větší ambice a nezávislého ducha.

Jeho fraška o poslušné ženušce se tak postupně obrací v pohádku o emancipaci a pak ještě v manifest režisérova neutuchajícího obdivu k ženské schopnosti dosáhnout svých cílů. A pod příjemným, nenáročně zábavným retrem, co se nebere vážně, probublává i něco znepokojujícího o genderových stereotypech, z jejichž zajetí se nedokáže dostat Suzannina dcera.Stejně jako hrdinka odhaluje další malá tajemství ze své minulosti, tak i Ozonův film odhaluje další vrstvy, pokud je chcete vidět. Je velmi francouzský, což znamená i sladce šarmantní, elegantní a hezký napohled. Krásný filmový vánoční dáreček pro nás.

Co mě dostalo:
že Catherine Deneuve nevypadá na svůj věk
že to není jen nezávazná komedie, ale má něco v sobě
šarm a barevná stylizace filmu
vtipně emancipovaný příběh

Co mi vadilo:
že Gérard Depardieu vypadá na svůj věk
že postavy jsou až moc stylizované do potřebných škatulek
že je poznat, že příběh pochází z divadla

Potiche, Francie/Belgie 2010, Režie Francois Ozon, hrají Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Fabrice Luchini, Karin Viard, Judith Godrèche, Jérémie Rénier. Premiéra 23. 12. 2010.

Hodnocení: 70 %

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
09. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
02. 03. 2011 niccina po přečtení názvu (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

11. 12. 2016 Horoskop Lev

Dnes budeš naprosto okouzlující a navíc budeš sršet geniálními nápady, které nadchnou každého ve tvém okolí. A nikomu... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Přehnané starosti ti mohou pořádně zamotat hlavu, na chvíli si budeš připadat, že jsi na všechny problémy sama. Nepropadej beznaději, je to pouze ve tvé mysli, když se...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist