Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Počátek

Recenze: Počátek

Recenze: Počátek

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 29. 07. 2010

Nejočekávanější letošní blockbuster je tady! Nejvíc cool film z novinky Christophera Nolana bude určitě, ale má Počátek i na nejlepší film roku?

 

Christopher Nolan rád přemítá o tom, jaká jsou filmy magie a zvláštní realita. S mistry kouzel film spojil v Dokonalém triku, teď přišly na řadu sny. Jeho Počátek je sen taky mnoha filmových fanoušků, čekajících na tenhle blockbuster v zatím nijak výrazné sezóně jako na osvěžující bouřku po dlouhém vedru. Původní nápad zrál deset let, naštěstí po Temném rytíři se Nolan dostal do pozice, kdy s ním chtějí pracovat všichni (proto ta úctyhodná hvězdná sestava) a kdy dostane důvěru a peníze, aby natočil, co chce - třeba velkorozpočtový inteligentní sci-fi thriller.

 

http://www.femina.cz/files/2010_inception_025.jpgKdybych to brala z pohledu blockbusterů, tak musím Počátku vestoje tleskat za to, že díky finančnímu úspěchu, který se právě zhmotňuje v amerických kinech, může podobně jako Matrix zavést novou módu. A že snad vzniknou další velkolepé akce, které mají mozek a předpokládají, že ho mají i diváci. Počátek je sci-fi o lidech, co vstupují do snů, aby v nich kradli nebo v tomto případě do nich vložili myšlenku. A dokážou vyvolat i sen ve snu.http://www.femina.cz/files/2010_inception_003.jpg

 

Sny mají vlastní zákonitosti a v Nolanově hlavě vypadají velmi cool. Ulice Paříže se tu skládají na sebe jako v papírové skládačce, akční scény se odehrávají i ve stavu beztíže, na ulici znenadání všechno vybuchuje… Ve snech se může stát cokoliv a hranice představivosti nemusí mít limity. I když hranice té Nolanovy se i přes vynikající triky poněkud omezené zdají, možná z důvodu přehlednosti. Sice nás jako ve snu hodí rovnou do děje, ale pak to zase všechno docela dlouho vysvětluje.

 

 

http://www.femina.cz/files/2010_inception_029.jpg

 

Já osobně se po Počátku nemohla ubránit menšímu zklamání, které jsem si na sebe seslala tím, že jsem film automaticky srovnávala s předchozím Nolanovým dílem. Po Temném rytíři už mi totiž ani cool a profi natočený spektákl s několika dechberoucími nápady, koncentrací mých oblíbených herců a vizáží, která se dá nejlíp popsat anglickým slovem „mindblowing”, k dokonalosti nestačí. Zatímco v Rytíři Nolan mistrně spojoval víc dějů odehrávaných současně v jednu překvapivou scénu, tady přeskakuje mezi všemi realitami jen proto, aby nám připomněl, kolik jich je. Zatímco v Rytíři všemu vládl pokušitel Joker v brilantním podání Heatha Ledgera, tady Leonardo DiCaprio hraje stín své postavy z Prokletého ostrova (vdovce s tendencí (ze)šílet) a ve stínu je i jeho zásadní konflikt, jestli propadnout iluzím.

 

http://www.femina.cz/files/2010_inception_038.jpg

 

Oproti noční můře Temného rytíře je Počátek docela bezpečným snem, poměrně přehledným (když dáváte pozor), víc o stylu než o obsahu, obdivuhodný, ale moc chladný na to, aby mě pohltit a já ho pak vyhlašovala jako film roku. Ale v něčem přece jenom nad Temným rytířem vede - tím vtipným posledním záběrem, kterým nás Nolan probudí ještě do jiné reality, reality kinosálu.

 

 

 

Co mě dostalo:

poslední záběr a nenápadné úvahy, kolik mají sny a filmy společného
pařížská skládanka
přestřelka v hroutícím se hotelu a scény, kde Levitt levituje
počáteční skok do děje
obsazení - zvlášť Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt a Cillian Murphy
zákonitosti snových realit
kvalita triků
dunivý hudební motiv Hanse ZimmeraCo mě štvalo:

málo přesvědčivý Leonardo DiCaprio
Nolanovo prolínání dějů tentokrát neohromí
málo překvapení
že se ve snech Nolan ještě víc neodvázal
že zábavně složitá mozaika dá dohromady poměrně jednoduché myšlenky
hodně vysvětlování v první půlceCelkové hodnocení: 80 %Inception, USA/UK 2010, 148 minut. Režie Christopher Nolan, hrají Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe, Cillian Murphy, Tom Hardy, Dileep Rao, Michael Caine, Tom Berenger. Premiéra 22. 7. 2010.

 

Aneta K. je studentkou FAMU a redaktorkou na Prochlapa.cz. Má dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
08. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
15. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
02. 03. 2012 Tecireg ... (reakcí: 0)
14. 09. 2011 doublefantasy Počátek (reakcí: 0)
02. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
28. 06. 2011 ppk1 ... (reakcí: 0)
31. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
23. 03. 2011 nairi Doporucuji (reakcí: 0)
08. 03. 2011 Petrushka0 haha (reakcí: 1)
05. 03. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
27. 02. 2011 Kajen Doporučuji! (reakcí: 0)
27. 02. 2011 Kajen Doporučuji! (reakcí: 0)
27. 02. 2011 Kajen Doporučuji! (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

25. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes ti štětí přeje především v oblasti práce a kariéry. Pokud jsi dlouho nemohla žádnou práci najít, dnes dostatneš ... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist