Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Piráti!

Recenze: Piráti!

Recenze: Piráti!

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 02. 05. 2012

Johohó, piráti mají boží život, když si žijí ve světě, který je plastelínově digitální, takže se v něm může zesměšnit všechno. I královna Viktorie!

Wallace a Gromit, ovečka Shaun, Slepičí úlet, tyhle všechny plastelínové roztomilé postavičky vymysleli a vyrobili animátoři z britského studia Aardman, dosud nejsilnějšího konkurenta Disneyho a dalších kreslících Američanů. Teda, i Aardmanovské filmy dneska platí taky americký kapitál, ale to na tomhle filmečku nepoznáte.

Zato poznáte tu typickou neodolatelnou a jedinečnou aardmanovskou plastelínovou animaci hýřící barvami, dnes samozřejmě digitálně upravenou k dokonalosti. Příběh, který si Gideon Defoe napsal podle první série svých pirátských knížek pro děti, zase hýří nápady, až trochu za hranice přehlednosti a schopnosti strávit všechno najednou.

Místní pirátská posádka pluje s kapitánem, který sice umí pořádat dvakrát do týdne skvělé šunkově žranice, ale ne oloupit pořádnou loď. Přesto stále doufá a sní, že někdy vyhraje titul Pirát roku. Po brázdění Karibiku se dostane do Londýna mezi vědce, dokonce až ke královně Viktorii, jejíž ctnostnou image vladařky tento film velmi záměrně rozsekává. Zato Charles Darwin, zaprášený v hodinách dějepisu jako autor teorie, že pocházíme z opice, by od teď mohl řadě školáku připadat sympatický – ostatně i on si pořád nemůže najít holku.

Stejně jako kapitánova honba za cenou slouží jako cesta k pochopení pravých hodnot, tak celá vtipná zápletka tu slouží hlavně jako věšák na tucty nápadů, vtípků, parodií, ale i zmatených odkazů na pop kulturu a britské symboly a čas od času i nějaký nudný pirátský stereotyp. Defoe viktoriánskou dobu pojal dost postmoderně, asi s ideou, že tak se v ní všechno schová.

I když mi celkově Piráti neuloupili tolik srdce ani bránici jako rodina Santa Clause v předchozím aardmanovském animáku Velká vánoční jízda, takové zábavné bláznivé oddechové dobrodružství uváděné ve 3D zase jen tak nezažijete. Takže návštěva kina stojí za to. Už jen kvůli aardmanovským zvířatům, tlustým papouškem, co vlastně není papoušek, milovaným celou posádkou, a Darwinovým stoickým opičím lokajem.

Jen se u nás nemůžeme těšit na hlasy Hugh Granta a dalších skvělých britských a jiných herců. Na český dabing vedený Ivanem Trojenem si aspoň dali všichni záležet.

The Pirates! UK/USA 2012, 88 minut. Režie Peter Lord, Jeff Newitt, mluví Ivan Trojan, Eliška Balzerová, Ondřej Brzobohatý, Lumír Olšovský, Martin Dejdar, Petr Rychlý, René Slováčková. Premiéra 26. 4. 2012.

Hodnocení: 70 %

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
21. 05. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
14. 05. 2012 kralicek animák (reakcí: 0)
12. 05. 2012 helenadon piráti (reakcí: 0)
09. 05. 2012 manislava recenze (reakcí: 0)
03. 05. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)
02. 05. 2012 lulu skvele (reakcí: 1)
02. 05. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 2)
02. 05. 2012 Daniela76 Piráti (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist