Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Opravdová kuráž

Recenze: Opravdová kuráž

Recenze: Opravdová kuráž

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 17. 02. 2011

Drsný western od proslulých bratrů Coenů se uchází o deset Oscarů, i když není tak výjimečný jako jejich předchozí černá komedie Seriózní muž.

Za těch víc než dvacet let, co Joel a Ethan Coenovi točí filmy, se k vlastnímu překvapení stali velmi produktivní značkou, u které už se nikdo moc neobtěžuje uváděním křestních jmen. Každý jejich film se čeká dlouho dopředu a skoro každý to dotáhne na velké festivaly a k oscarovým nominacím. Opravdová kuráž má těch nominací rovnou deset a k tomu zahajovala teď i Berlinale. Ale ani to automaticky neznamená, že by to byl jeden z jejich nejlepších filmů.Stejně jako fakt, že u Coenů po dvanácti letech od Big Lebowskiho hraje Jeff Bridges, neznamená, že to je drzá komedie. Coeni se tentokrát jali adaptovat čtyřicet let starou knihu a její přímý příběh o dívce, která se rozhodla pomstít smrt svého otce a od nikoho se nedá nezastavit.

Kuráž už jednou někdo zfilmoval, s westernovou ikonou Johnem Waynem v hlavní roli, která mu přinesla Oscara. Ale to není důležité. Coeni mívají svůj vlastní přístup a i tady vážné drama morálky, dobra a zla podkládají ironií hraničící s karikaturou, která je tentokrát tak nenápadně umírněná, až se sem nehodí.

Okázalé jižanské přízvuky, Bridges v robustní roli alkoholika, kterou si už vyzkoušel loni v Crazy Heart, podivně namaskovaný Matt Damon s obrovskými licousy, morbidní humor z morbidních časů. To všechno naznačuje, že Coeni si zase hrají s žánrem a chtějí nás znejistit a snad i provokovat. Pochmurná nálada, stoická režie, jednoduchý příběh, až iritující houževnaté odhodlání mladinké hrdinky v podání nepřehlédnutelné debutantky Hailee Steinfeld, která se nenechá z honu na vraha vyštvat pochybnými muži zákona bažícími po odměně. To z filmu zase dělá poměrně staromódní western. Pak si vyberte.

Opravdová kuráž je velmi profesionálně natočený film s hvězdami, krásnou kamerou a malebnými záběry krajiny, kde každý evidentně věděl, co dělá. Jenom jsem na něm nenašla nic tak neobyčejného, co by vysvětlilo všech deset oscarových nominací.Co mě dostalo:
objev Hailee Steinfeld
některé dialogy
silná ženská hrdinka a její drzé střety s muži
pěkná kamera
že to je dobře natočený film

Co se mi nelíbilo:
hudební doprovod
některé přehnané akcenty
příliš jednoduchý příběhTrue Grit, USA 2010, 110 minut. Režie Joel a Ethan Coenovi, hrají Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper. Premiéra 17. 2. 2010.

Hodnocení: 60 %

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
30. 07. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
28. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
19. 04. 2011 Roux =) (reakcí: 0)
03. 03. 2011 Marie1945 .. (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Gliss Kur Šampón Ultimate Color

Gliss Kur Šampón Ultimate Color

Pro zářivý lesk vlasů...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 05. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

05. 12. 2016 Horoskop Ryby

Příliš důvěřuješ lidem, kteří si tvou důvěru nezaslouží. Měla by sis udělat velmi důkladnou inventuru kamarádů. Zjist... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist