Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Odcházení

Recenze: Odcházení

Recenze: Odcházení

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 24. 03. 2011

Václav Havel se pustil poprvé v životě do režie, své vlastní a poslední hry. A i když to je jeden z nejočekávanějších filmů roku, dopadl jako dost podivné divadlo.

Kolem prvního filmu Václava Havla je pěkný povyk. Natočil ho přece jen bývalý prezident, významný dramatik a vůbec jedna z nejznámějších postav, kterou naše republika kdy měla. A navíc ho natočil tak jinak a tak po svém, že na něj všichni neseznámení s Havlovou absurdní poetikou ale seznámení se současným divácky vstřícným mainstreamovým filmem budou zírat. A ne zrovna obdivně.

Filmové Odcházení mi připadá jako film určený pro příznivce ani na nutně Havla samotného jako spíš jeho absurdních dramat. A ještě pro ty dřív narozené, kteří si pamatují, jak tenhle způsob zesměšňovaní a kritiky společnosti fungoval v 60. let, a kteří tu tak uvidí nějakou kontinuitu a smysl. Pro všechny ostatní může snímek vypadat spíš jako zdlouhavá přehlídka pěkných obrazů, kostýmů a známých hereček (především Dagmar Havlová vypadá skvostně, bohužel ale už tak dobře nehraje). Plná citací klasiků střídaných s opakovanými banalitami a gest a symbolů tolik zvýrazněných, až z nich bolí oči.

Odcházení navíc nemá děj, jako v čechovovských hrách tu osazenstvo jednoho hezkého místa nedokáže se svými stereotypními životy už nic udělat. I když bývalý kancléř skončil ve funkci, pořád sedí před svou vilou se svými věrnými, dává rozhovory pochybným žurnalistům z deníku Fuj a stále vrká své politické projevy.

Všichni se chovají teatrálně a přehrávají, jako by stáli na velké scéně velkého divadla, a hrají karikatury, které místo aby něco podstatného řekly o dnešku, spíš tak prázdně a obecně duní.  Pořád dokola. Tohle je prostě jeden z těch filmů přístupných jen pro vybrané publikum. Já jsem z něj nepochopila víc, než to, že Václav Havel patří do jiné doby a do jiného média.

Co mě dostalo:
hvězdnost obsazení, s Havlem chtěl nejspíš spolupracovat každý
nějaké pěkné záběry a jak je to všechno barevné
jak to sluší Dagmar Havlové

Co mě znechutilo:
zdlouhavost, otravné opakování
teatrálnost a přeplácanost všeho
ječivý hudební doprovod

Odcházení, ČR 2011, 94 minut. Režie Václav Havel, hrají Josef Abrhám, Dagmar Havlová Veškrnová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Oldřich Kaiser, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Jan Budař, Jiří Lábus, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka, Barbora Seidlová, Ivana Uhlířová, Miroslav Krobot, Jiří Bartoška. Premiéra 24. 3. 2011.

Hodnocení: 30 %

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
01. 07. 2011 mipal ... (reakcí: 0)
28. 03. 2011 AdeLL ... (reakcí: 0)
27. 03. 2011 ostrowid Odcházení (reakcí: 0)
26. 03. 2011 krockovapavla :( (reakcí: 0)
25. 03. 2011 Mistery film (reakcí: 0)
25. 03. 2011 indira ? (reakcí: 1)
24. 03. 2011 aknela11 skvělé (reakcí: 0)
24. 03. 2011 weronika9 yes (reakcí: 0)
24. 03. 2011 Karunka - (reakcí: 0)
24. 03. 2011 kralicek žádné překvápko (reakcí: 0)
24. 03. 2011 bystinkaa * (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

28. 03. 2017 Horoskop Štír

Zapomněla jsi zaplatit složenku, nebo ses opozdila s platbou? Tak dnes na tebe bude ve schránce čekat nemilé překvape... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist