Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Muži, kteří nenávidí ženy

Recenze: Muži, kteří nenávidí ženy

Recenze: Muži, kteří nenávidí ženy

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 08. 07. 2010

Filmová adaptace švédského knižního bestselleru o brutálních vraždách a jedné živočišné punkerce přichází i do našich kin. Něco víc než slušnou drsnější krimi ovšem nečekejte.

 

http://www.femina.cz/files/MILLENNIUM_MSHK_6-3277.jpg

 

Tzv. Millenium trilogii dneska čte skoro každý, nebo to tak aspoň vypadá podle všech těch nekonečných rezervací v knihovně. Já jsem zatím životním dílem Stiega Larssona několikrát listovala na letišti, ale dokud od první knížky neodtrhne moje kamarádka svého přítele, tak se k ní nedostanu, abych mohla sama posoudit, jestli to je opravdu kniha, u níž je šest set stran málo. Všem, kdo jste na tom podobně jako já nebo kdo prostě jenom máte rádi drsné detektivky, tak přichází vhod filmová adaptace prvního dílu, ve švédštině i češtině zvaná Muži, kteří nenávidí ženy (v angličtině se tenhle díl jmenuje Dívka s dračím tetováním). Tedy teoreticky přichází vhod.


http://www.femina.cz/files/MILLENNIUM_MSHK_6-3212.jpg


Na domácím, tzn. švédském zpracování je tak očividně vidět, že jde o adaptaci knížky, až to vadí. Trvá dvě a půl hodiny, je tu víc motivů, než unese, zbytečně dlouhý úvod do děje a pořád málo času to všechno pořádně popsat a prožít. Kromě zajímavé ústřední dvojice se zde vyskytují až trapně schematické postavy (slizký opatrovník) či charaktery s nedostatečnou motivací.

 

http://www.femina.cz/files/MILLENNIUM_MSHK_4-2788.jpgNejvíc samozřejmě zaujme hackerka Lisbeth Salander, nejen proto, že ji dobře hraje Noomi Rapaco (to jsou jména, co?), ale také díky tomu, že je to výrazně jiná, potetovaná a opiercingovaná drsňačka s anime účesem, co skrývá své vlastní velké tragické tajemství, které nám doufejme vyjeví další díly. Jednička vypráví o pátrání Lisbeth a novináře Mikaela po krásně blondýnce Harriet s fascinujícím úsměvem (aspoň pro mě), která zmizela před 40 lety. Postupné odhalování stop, jež představují zrnité zvětšené staré fotografie (něco, co mi vždycky nažene hrůzu) a fotky hnusných brutálních vražd (něco, co mi vždycky nadzvedne žaludek), je opravdu napínavé a hlavně díky tomu se dá na těch 152 minut docela zabavit.

 

http://www.femina.cz/files/MILLENNIUM_MSHK_14-9570.jpgCelkově ve mně ale zůstala pachuť nedotaženosti. Některé věci jsou zbytečně uspěchané nebo nelogicky opuštěné, což se týká i jednoho určujícího důkazu, který sice přivedl na stopu vraha mě, nikoliv však amatérské detektivy. A pokaždé mě frustruje, když pak musím sledovat, jak se hrdinové slepě ženou do pasti. Některé věci jsou zase zbytečně natažené. Pokud v knize mají být i zajímavé podtóny vypovídající něco o Švédsku a tamějších mužích, co nenávidí ženy, z filmu zůstala jenom cool, pomalá, drsnější detektivka o sexuálních zločinech.

 

http://www.femina.cz/files/MILLENNIUM_MSHK_1_-1076.jpgJestliže se pověsti o americkém remaku v režii Davida Finchera potvrdí, tentokrát budu ráda. Obzvlášť Fincher by z takového bohatého materiálu mohl udělat film, jaký si tak úspěšná kniha opravdu zaslouží.

 


 

 

Co mě dostalo:

výkony ústředního dua
nepřehlédnutelnost a nezničitelnost Lisbeth Salander
fotka ztracené Harriet
napínavé sbírání důkazů
švédština

Co mě naštvalo:

dlouhý začátek
opatrovník-perverzák
nepříjemné scény znásilnění
jasnou stopu, které si pátrající nepochopitelně nevšimnou

Män som hatar kvinnor, Švédsko 2009, 152 minut. Režie Niels Arden Oplev, hrají Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Sven-Bertil Taube, Peter Haber, Lena Endre. Premiéra 1. 7. 2010.


Celkové hodnocení: 60 %

 

Aneta K. je studentkou FAMU a redaktorkou na Prochlapa.cz. Má dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
15. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
02. 07. 2011 doublefantasy filmová trilogie (reakcí: 0)
30. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

23. 01. 2017 Horoskop Panna

Pokud narazíš na škarohlída, který se ti bude snažit zkazit jinak báječný den, nemilosrdně mu zabouchni před nosem a ... Celý horoskop

Karta dne

Tři poháry
Máš nejvyšší čas začít slavit a věnovat se alespoň na malou chvíli jen sama sobě a svým potřebám. Máš pocit, že žádné nemáš? Omyl! Samozřejmě, že máš a jako žena si mů...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist