Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Musíme si promluvit o Kevinovi

Recenze: Musíme si promluvit o Kevinovi

Recenze: Musíme si promluvit o Kevinovi

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 14. 03. 2012

Tilda Swinton se stala průvodkyní na bolestné cestě portrétem matky démonického vraha vyprávěného zevnitř její zmučené duše.

Když za tenhle film Tildu Swinton letos nenominovali na Oscara, dost lidí od filmu se rozčilovalo. Britská herečka je tu totiž moc dobrá, tak jak byste od ní čekaly. Bohužel je taky to nejlepší na filmu o matce, která porodila manipulativního démona rozhodnutého udělat jí ze života peklo. Teda její Kevin není démon doslova, tohle není horor Satan přichází 5, i když tmavovlasý tmavooký Kevin se okatě ďábelsky tváří už jako kojenec.

Celý film ovšem nelze brát ani realisticky, to by pak byl naprosto neuvěřitelný. Musíte ho vnímat jako vnitřní portrét matky, která se těžce vyrovnává se svým mateřstvím. Od svého syna je odcizená až ad absurdum, a přesto je s ním nerozlučně svázána společnou krví, jejíž barvu tu neustále něco připomíná. Nebo film můžete vnímat jako umělecký portrét toho, čemu se říká postnatální deprese, ač tady problémy začínají už v samotné scéně porodu. V ní matka s tváří znetvořenou odrazem nemocničního zrcadla nechce, aby její dítě, které ukončí její bohémský styl života plného cestování, přišlo na svět.

Eva tu na přeskáčku (orientaci usnadní její účesy) po svém vzpomíná na Kevina, mladistvého vraha, v němž se teprve na konci dozvíme, co přesně v šestnácti letech spáchal a proč jeho matku všichni ve městě od té doby tak nenávidí. Je to hodně těžká podívaná a taky nepříjemná, fyzicky i mentálně. Takový ekvivalent sadomasochismu, drásání duše, které nás má přivést co nejblíže zmučené duši hlavní hrdinky, osamělé, nešťastné, ale odhodlané čelit svému osudu s veškerým zbytkem důstojnosti.

Britská režisérka Lynne Ramsay, která příběh zadaptovala s úspěšné knihy Lionel Shiver spolu se svým životním partnerem, určitě umí točit, její režie je ve filmu nepřehlédnutelná, až vypadá jako do sebe zahleděné předvádění se. Vše má tísnivou atmosféru, odosobněnou od normálních hřejivých citů, hrozivá rudá neustále připomíná tragédii, Ramsay taky vystihuje ignorantství manžela, který si o Kevinovi promluvit nikdy pořádně nechce. Ale nejsem si jistá, že její dílo se za všechna ta muka téhle artové rodičovské noční můry o dítěti, které se prostě a bez vysvětlení nepovedlo, odmění. Nabízená katarze je na to příliš slabá.

We Need to Talk About Kevin, UK/USA 2011, 112 minut. Režie Lynne Ramsay, hrají Tilda Swinton, Ezra Miller, John C. Reilly, Jasper Newell, Rock Duer, Ashley Gerasimovich. Premiéra 23. 3. 2012.

Hodnocení: 50 %

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
24. 07. 2012 Saray hej kolego. cf3ż za pomysł z tym geerodaram????jeśli twoja teoria na temat istnienia tunelu jest oparta na czymś autentycznym, możemy porozmawiać na ten temat a być może georadar wykombinować.pozdrawiam. Skunecki (reakcí: 0)
27. 03. 2012 Mishka7 Recenze: Musíme si promluvit o Kevinovi (reakcí: 0)
27. 03. 2012 Werushka7 Recenze: Musíme si promluvit o Kevinovi (reakcí: 0)
21. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
15. 03. 2012 pepina . (reakcí: 0)
15. 03. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
14. 03. 2012 manislava film (reakcí: 0)
14. 03. 2012 Daniela76 Kevin (reakcí: 1)
14. 03. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

28. 03. 2017 Horoskop Ryby

Partner tě velmi příjemně potěší, nejen, že ti hned ráno vysekne pochvalu, jak moc ti to sluší, ale ještě zajistí rom... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist