Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Mr. Nice

Recenze: Mr. Nice

Recenze: Mr. Nice

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 28. 04. 2011

Excentrický Velšan hraje excentrického Velšana. Aneb Rhys Ifans v roli jednoho z nejslavnější britských drogových dealerů v životopisu, který má svého hrdinu až moc rád.

Filmové biografie kriminálníků často mívají problém s tím, jak rozdělit své sympatie. Mají svého hrdinu oslavovat jako svobodného ducha, romantického psance porušujícího nudná pravidla? Nebo ho odsoudit, jak žádá konvenční morálka a zákon, jako osobu nebezpečnou sobě i svému okolí? Většinou se filmaři stočí k tomu prvnímu a většinou tím svému dílu neprospějí. Mr. Nice není výjimka.

I když Howard Marks aspoň není vrah jako jiní. Jenom král obchodu s lehkými drogami (hašiš a marihuana), který se zapletl s jedním bláznem z IRA, arabskými překupníky, britskou tajnou službou a dlouho se dokázal ze všeho vykecat. Než ho v roce 1988 v USA odsoudili na 25 let natvrdo.

V podání Rhyse Ifanse, s nímž Markse váže velšský původ i osobní přátelství, se před obecenstvem tváří jako lehkomyslný dobrodruh, sympatický hipík a milující otec rodiny, na něhož bude věčně čekat jeho oddaná láska Judy (Chloë Sevigny) . V podání režiséra a scénáristy Bernarda Rosse jeho osud vypadá jako komediální thriller, který se radši soustředí na frašku  a úsměšky, než aby si dělal starosti s moralitami.

Ostatně sami tvůrci dávají svým filmem najevo, že by nejradši zlegalizovali lehké drogy a že Marks vlastně zas tak moc neprovedl a trpěl za to víc než dost. Schválně, jestli vás přesvědčí, že máte Howardovi na konci taky zatleskat, jako diváci, kterým hlavní hrdina ve filmu svůj příběh vypráví.

Kromě závěrečných dramatických scén z vězení se k zábavně mírně ironickému pohledu na jednu bláznivou dobu a bláznivou osobnost nehodí ani okázalá hudba Philipa Glasse, která životu jedno pochybné celebrity nutí auru antické tragédie. Mr. Nice chce ale jinak ukázat, že Howard Marks opravdu byl Mr. Nice. Jeho standardně natočené eskapády v kině ubíhají příjemně. Jen nezapomeňte, že v podstatě sledujete propagační show, natočenou podle Marksovými kamarády a obdivovateli podle jeho vlastního životopisu.

Co mě dostalo:
Rhys Ifans, který čím dál víc dokazuje, že ej zajímavý a všestranný herec
David Thewlis v roli šíleného irského teroristy
využití dobových záběrů, do kterých vstupují herci
barvy
velšský přízvuk

Co se mi nelíbilo:
že je film až moc na Howardově straně a nepokrytě ho propaguje jako celebritu
závěrečný potlesk
emotivní, ale nehodící se hudební doprovod

Mr. Nice, UK 2010, 120 minut. Režie Bernard Ross, hrají Rhys Ifans, Chloë Sevigny, Crispin Glover, David Thewlis, Elsa Pataky, Luis Tosar, Omid Djalili. Premiéra 21. 4. 2011.

Hodnocení: 60 %

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
30. 06. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
28. 04. 2011 ivetinkav - (reakcí: 1)
28. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist