Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Kvílení

Recenze: Kvílení

Recenze: Kvílení

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 15. 11. 2010

James Franco si zahrál na beatnika Allena Ginsberga, ve filmu o jedné slavné provokativní básni, který je stejně netradiční a upřímný jako ona.

Jestli jste dávali ve škole při hodinách literatury pozor, tak si asi pamatujete, že báseň Kvílení napsal Allen Ginsberg, a že patří mezi nejvýznamnější díla tzv. beatnické generace. A možná i to, že nedlouho po svém vydání v 50. let byla vláčena před soudem za údajnou obscénnost a profesoři a kritici se tam dohadovali, jestli se dá označit za umělecké dílo. Tenhle film vysvětlí i těm, kteří ve škole pozor nedávali, proč se Kvílení považuje za umění a proč je zrovna tahle báseň tak významná. A k tomu z ní odrecituje podstatné pasáže, za doprovodu podivné animace a melancholického jazzové hudby.

Právě tyhle části patří podle mě mezi nejslabší části snímku, protože ani ta hudba ani ta animace neodpovídá zrovna tomu, co Ginsbergův proud vědomí vyvolává ve mně. Ovšem film je bohatá koláž a animace je jednom jedna z jejích kusů. Další je první veřejná recitace Kvílení v San Franciscu, Ginsbergovy vzpomínky na minulost, záznam rozhovoru s autorem i záběry ze soudu. Ne tedy konkrétní archivní záznamy, ale scény věrně přehrané současnými herci, všemi přesvědčivými i přesto, že každý vypadá o třídu líp než jeho předobraz.

Tahle koláž dohromady tvoří film dost originální na to, aby nedělal ostudu stejnojmenné básni, o níž je především. Jeho autoři, Rob Epstein a Jeffrey Friedman, jsou zkušení dokumentaristi se zájmem o homosexuální tématiku a obojí je na filmu vidět. Ginsberg byl i gay a jeho zkušenost z poválečných USA se taky promítá do smutného kvílení o osudu všech outsiderů Ameriky. Snímek sice není tak provokativní jako báseň, ale s upřímným zaujetím zachycuje malý kus důležité historie. Takže se ho vyplatí vidět nejen kvůli magnetickému Jamesi Francovi.

Co mě nadchlo:
jak se film snaží podobat své básni
upřímné nadšení tvůrců pro beatníky
že má čas vysvětlit okolnosti vzniku i význam Kvílení
jak se James Franco ponořil do osoby Ginsberga
obsazení Davida Strathairna a Jona Hamma do rolích advokátů

Co mi vadilo:
animované pasáže a jejich doprovodná hudba
že titulky upřednostňují známá jména

Hodnocení: 75 %

Howl, USA 2010, 90 minut. Režie Rob Epstein, Jeffrey Friedman, hrají James Franco, David Strathairn, Jon Hamm, Bob Balaban, Todd Rotondi, Jon Prescott, Mary - Louise Parker, Jeff Daniels, Treat Williams, Alessandro Nivola. Premiéra 11. 11. 2010.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

09. 12. 2016 Horoskop Rak

Slevy tě budou dnes lákat jako můru světlo. Nech se klidně zlákat, bude se ti totiž dařit. Narazíš na samé opravdu vý... Celý horoskop

Karta dne

Císař
Situace, kterou právě nyní řešíš, bude potřebovat logické myšlení, které je spíš vlastní mužům. Bylo by dobré, abys využila veškerou sílu a energii na dořešení a nebál...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist