Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Kovbojové a vetřelci

Recenze: Kovbojové a vetřelci

Recenze: Kovbojové a vetřelci

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 25. 08. 2011

Mimozemšťani na Divokém západě? Na papíře to zní jako zábavný nápad. Na plátně ale nový sci-fi western nijak zvlášť nebaví.

James Bond se spojil s Indiana Jonesem a tlupou banditů, indiánů a dalších typických westernových postaviček a vyrazili ničit vetřelčí predátory, které taky postihla zlatokopecká horečka. Jejich dobrodružství natočil Jon Favreau, stejně jako oba díly Iron Mana, z nichž se jeho novinka víc podobá té horší, těžkopádné dvojce. Scénář napsalo pět lidí, kteří se přesto nezmohli na víc než nudné opisování klišé z jiných sci-fi a z jiných westernů.

Spojit tyhle dva žánry dohromady už se před lety nepovedlo komediálně laděnému Wild Wild West. Tenhle film se bere spíš vážně, což mu k zábavnosti určitě nepřidává. Daniel Craig je sice v roli dalšího mlčenlivého osamělého desperáta, co jednou ranou vyřídí tři soupeře a pořád se tváří zarytě, efektní. A charisma starého vrčícího psa Harrisona Forda se taky docela hodí.

Ale ostatní už tu vůbec nemají moc co dělat, tak hlavně postávají, překvapivě ještě v klidu zírají na nebe, odkud se řítí zkáza, a pak vykonají ten jeden skutek, který jim byl předurčen od začátku filmu (malý kluk se naučí použít nůž, vystresovaný doktor se naučí střílet atd.). Jediná zásadní ženská postava, pistolnice Olivia Wilde, působí velmi unyle.


Zájem film chvíli udrží jen v úvodu, kdy se Craigův psanec probudí špinavý a ve spodkách v prachu cesty a neví o sobě nic, ani kde přišel k tomu divnému kovovému náramku, který nemůže sundat. Akorát že jakmile vám dojde, co zhruba je jeho postava zač, snímek už nemá čím překvapit, vleče se a nedává úplně smysl (proč mimozemšťani musí unášet a zabíjet lidi, když si jejich zlata se svou technikou můžou vzít, kolik chtějí? A k čemu to zlato vlastně potřebují?).

Na produkci této akce, která nijak zvlášť nenadchla ani americké kritiky a diváky, se vedle dalších patnácti lidí podílel i Steven Spielberg, který měl mimozemšťany vždycky rád. V jeho produkci letos vznikla i jiná sci-fi, kde vetřelec zase převrací život městečka v roce 1979. Super 8 k nám do kin přijde 8. září a vyplatí se na něj počkat. Na ukázku vydařeného spojení westernu a sci-fi zatím doporučuji třetí díl Návratu do budoucnosti.

Co se mi líbilo:
prvních deset minut
Daniel Craig, i když parafrázuje roli Bonda
nápad spojit dva žánry

Co mi vadilo:
že ze spojení dvou žánrů nevyšlo nic zajímavého
že film je v českých kinech i dabovaný
těžkopádná režie a klišovitý scénář
absence zábavnosti

Cowboys & Aliens, USA 2011, 118 minut. Režie Jon Favreau, hrají Daniel Craig, Harrison Ford, Olivia Wilde, Sam Rockwell, Paul Dano, Keith Carradine, Noah Ringer. Premiéra: 25. 8. 2011.

Hodnocení: 40 %

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
04. 09. 2011 manislava vetřelci ,kovboji (reakcí: 0)
03. 09. 2011 Thomas (predthomas@seznam.cz) Recenze (reakcí: 0)
28. 08. 2011 Celgil film (reakcí: 0)
28. 08. 2011 krockovapavla :( (reakcí: 1)
27. 08. 2011 Lydia001 Film (reakcí: 0)
26. 08. 2011 Daniela76 Kovbojové a vetřelci (reakcí: 0)
26. 08. 2011 helenadon film (reakcí: 0)
26. 08. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
25. 08. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
25. 08. 2011 kralicek ? (reakcí: 0)
25. 08. 2011 ivetinkav - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 02. 2017 Horoskop Ryby

Dnes bude málokdo naslouchat hlasu rozumu, každý se bude snažit prosadit svoji pravdu. Díky tomu se nebudeš schopná s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist