Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Fighter

Recenze: Fighter

Recenze: Fighter

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 24. 02. 2011

Vysněný projekt Marka Wahlberga o skutečném boxerovi a jeho dysfunkční milující rodině vypráví o mnohem důležitějších bojích než jsou ty v ringu. Získal za to sedm oscarových nominací.

Mark Wahlberg tedy může být hrdý. Film, na který se pokoutně připravoval a trénoval šest let, který měl původně režírovat někdo jiný a kde měl s ním taky hrát někdo jiný, je hotový, úspěšný a výtečný.

Na režii se původně počítalo s Darrenem Aronofskym, který u filmu zůstal jako producent. Popravdě si moc nedovedu představit, jak by osud Mickyho Warda a jeho těžké cesty za vítězstvím v podání režiséra Černé labutě vypadal. Asi podobně jako Wrestler. Záskok v podobě Wahlbergova kamaráda Davida O. Russella ale příběhu slouží možná ještě lépe než režisér vysazený na psychodramata lidí mrzačících svá těla. Takhle zůstal důraz na problémech, které musí Micky vybojovat dřív, než se stane šampionem. Se svými nejbližšími a o svou vlastní nezávislost.

V podání sympatického Wahlberga je totiž Micky muž aktivní jenom v ringu. Mimo něj se s poslušností hodného hocha nechá vláčet dominantní matkou a nevlastním bratrem Dickym, bývalým boxerem, kterého rodina stále považuje za místního hrdinu, i když se už před lety změnil ve feťáckou trosku. Nikdo mu ale nechce přiznat, že dokument, co o něm HBO zrovna točí, není o jeho comebacku, ale o jeho závislosti na cracku. Nejmíň on sám.

Dickyho měl původně hrát Matt Damon, ale i tentokrát byla druhá volba nejspíš lepší. Christian Bale se totiž na podobné intenzivní, nejednoznačné, psychicky narušené postavy specializuje. Navíc je ochotný se kvůli nim změnit i fyzicky, dokonale se rozplynout se v jejich gestech a dikci a podat výkon, který je tragický i komický zároveň.

Další oscarové nominace zaslouženě dostaly herečky v rolích dvou dalších nejdůležitějších lidí Mickyho života. Melisa Leo jako jeho matka a Amy Adams jako jeho přítelkyně Charlene. Obě ví, jak v prostředí dělnického zapadákova v Massachusets prosadit svůj názor, když už ne své ambice a každá manipuluje s Mickym po svém. Ani jednu ale film nedémonizuje. Nejde o házení viny, ale o pochopení, které jedině vede ke změně.

Každý boxerský film totiž ví, že aby byl skvělý, nemůže být jenom o svém sportu. Ve Fighterovi je pár čistě boxerských scén, ta poslední pro nefanoušky až moc dlouhá, když není těžké odhadnout její výsledek. Z většiny to je ale nenápadně dojemný příběh o mezilidských zápasech.

Co mě dostalo:
herecké výkony - nepřehlédnutelného Christiana Balea především, který soudě podle posledních závěrů svůj předobraz skvěle vystihnul
civilnost
kolik se toho řekne beze slov, zvlášť ve scéně, kdy roztržku s matkou Dicky zahladí zpěvem
jak dlouho tenhle film Wahlberg připravoval
že to je víc než boxerský film
rvačka mezi Charlene a Mickyho bandou sester

Co mi vadilo:
příliš dlouhý poslední zápas a trochu sentimentální závěr

The Fighter, USA 2010, 115 minut. Režie David O. Russell, hrají Mark Wahlberg, Christian Bale, Melissa Leo, Amy Adams, Mickey O´Keefe, Jack McGee, Jenna Lamia. Premiéra 24. 2. 2011.

Hodnocení: 90 %

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
11. 03. 2012 Tecireg ... (reakcí: 0)
27. 02. 2011 Handale Fighter (reakcí: 0)
26. 02. 2011 aknela11 zní to (reakcí: 0)
26. 02. 2011 hoooli - (reakcí: 0)
26. 02. 2011 maruskaji Film (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

24. 10. 2016 Horoskop Váhy

Dnes budeš chtít objímvat celý svět a rozdávat peníze každému, koho potkáš. Je to hezké, pomáhat druhým, ale zase nen... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist