Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Dobré srdce

Recenze: Dobré srdce

Recenze: Dobré srdce

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 06. 01. 2011

Melancholická tragikomická povídka z baru vypráví o tom, jaké zázraky zmůže láska k lidem. Odehrává se sice v New Yorku a hrají v ní i američtí herci jako Paul Dano, ale nezapře, že její tvůrce pochází z chladného Islandu.

Islanďan Dagur Kári rád točí o vyděděncích. Takže pokud jste viděli jeho předchozí filmy Albín jménem Noi a Outsider, nepřekvapí vás, jak vypadají hrdinové jeho novinky. Jeden je zahořklý, nevrlý dědek s nemocným srdcem (doslova i přeneseně), který vede v New Yorku bar a potřebuje najít někoho, komu by ho předal. Druhý je mladý bezdomovec se sebevražednými sklony, jehož srdce je moc měkké a soucitné i na to, aby zabil husu nebo odmítl pomoct dívce v nouzi. Ti dva se potkají v nemocnici. První zatáhne druhého do svého baru i existence, a když se nevyhnutelně spřátelí, každému z nich se změní život přímo osudově.

Káriho první film se odehrával na Islandu, druhý v Dánsku a třetí je z USA. Hrají mu tu dva mezinárodně uznávaní herci, Paul Dano (známý z Malé Miss Susnhine a Až na krev) a Brian Cox (známý z Bourneova mýtu nebo Troji). Jeho New York, který se pro většinu příběhu vtěsnal do jednoho tmavého baru, ale nepůsobí jako opravdové město. Spíš jako scéna pro ztracené existence, jejichž lenivou rutinu začne měnit až přítomnost mladíka, který je moc milý na to, aby pochopil, proč by se už tak osamělí lidé měli uzavírat ve výlučném klubu smutku, do nějž nepustí světlo, úsměv nebo nové lidi, ženy obzvlášť.

Film se odvíjí v tichosti jako málomluvná tragikomedie, která až tak nepřekvapí, závěrečným sentimentálním zvratem možná i naštve, ale citlivě naladěné publikum zaujme svou křehkostí, úsměvnou melancholií a smutnou nadějí. Kári prostě nemůže zakrýt, že vyrostl na Islandu. I když se v ní mluví anglicky, jeho novinka je proto hlavně pro milovníky severského filmu. Zvlášť ty, co potřebují připomenout, že by si ve svém světabolu u skleničky neměli zas tolik libovat.

Co mě dostalo:
zábavný i dojemný misantrop Briana Coxe
celková sladkobolná nálada

Co mi vadilo:
závěrečný zvrat
povrchně napsaná hlavní ženská postava

The Good Heart, USA/Island/Dánsko/Fr./Něm. 2009, 99 minut. Režie Dagur Kári, hrají Brian Cox, Paul Dano, Isild Le Besco, Nicolas Bro. Premiéra 6. 1. 2011.

Hodnocení: 60 %

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
09. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 03. 2017 Horoskop Panna

Seminář nebo školení, na které tě šéf posílá a kam se ti vůbec nechce, určitě neodmítej. Jinak po něm skočí aktivní k... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist