Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze - Captain America: První Avenger

Recenze - Captain America: První Avenger

Recenze - Captain America: První Avenger

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 04. 08. 2011

Poslední neohrožený komiksový superhrdina z party Avenegers, ten nejhodnější a nejstarší, se představuje v posledním samostatném filmu. V zábavné retro akci s ďábelským zloduchem, hláškujícím nadřízeným, krásnou agentkou a všemi dalšími nutnými proprietami.

Komiksové letní podívané zažívají boom. O to větší, že na příští rok se chystá superhrdinský superbiják Avengers, kde se na jednom úkolu sejdou postavy z Iron Mana, Hulka a Thora. Spolu s kapitánem Amerikou, který nosí titul prvního avengera, ovšem jeho filmové představení zbylo naposled.

První Avenger je kapitán Amerika proto, že se narodil už za druhé světové války. Konkrétně v okamžiku, kdy neduživého ale odhodlaného vojáčka Steva Rogerse německý vědec bojující na té správné straně, použil k experimentu s magickým sérem, po němž mu narostly kosti a svaly v těle. Kluka z Brooklynu, který moc chtěl bojovat proto grázlům za svou vlast, si vědec vybral pro jeho dobré srdce.

Captain America je retro akce. Nejen svým elegantním, nostalgicky zašlým vzhledem, který režisér Joe Johnston dokázal vykouzlit už ve Vlkodlakovi nebo Říjnovém nebi. Ale i tím, že jako ve válečných týdenících, ani tady nikdo nemá problémy s určením, co je ta správná strana. Hrdina je milý, hodný, dobromyslný, zdatný, k zulíbání. Protivník je tak zlý, že mu na to už ani škatulka nacisty nestačí.  Jako vědecky upravený nadčlověk si dovolí v průběhu filmu odložit obličej Huga Weavinga a chodit jen v ďábelsky rudé lebce.

Captain America ale taky ví, že staromódnost se dneska nenosí bez masky poučeného úsměvu. A i když v podstatě nemá o nic zajímavější příběh než ten klasický o tom, že jeden klaďas musí zastavit jednoho arcipadoucha, jinak padne svět, doprovází ho několik osvěžujících a duchaplných nápadů. Třeba ten, že po jeho svalové proměně ze Steva armáda nejdřív udělá cvičenou opičku a používá jeho všeamerický symbolismus na vymámení peněz z amerických občanů.


Steve se pak samozřejmě stane americkým hrdinou i ve skutečném boji. Tedy tak skutečnému, hlasitému a dynamickému, jak jen tenhle žánr dovoluje. Proti lehkosti, s jakou kapitán přeskočí každou překážku a porazí každého soupeře, ale snad ani nemůžete nic namítat – superhrdina je přece nadopovaný zázračným sérem.

Naopak, právě tahle přehnanost jeho schopností i úspěchu jeho misí tak dokonale odpovídá komiksovému světu, že patří k zábavě. Podobně jako kapitánovo okatě nesmělé sbližování s krásnou britskou agentkou v podání Hayley Atwell, vhodně komentované poznámkami velícího Tommy Lee Jonese. Kdo se na Avengers nebude těšit po tomhle dobrodružství, pak by na ně asi neměl za rok ani chodit.Co se mi líbilo:
že se Steve stane Kapitánem Amerikou nejdřív v propagandistické show a teprve potom na bojišti
retro look
pohledné a barvité obsazení i vedlejších rolí
pojetí hlavního hrdiny jako upřímného, jednoduchého, dobromyslného, stydlivého kluka v těle svalovce
hlášky Tommy Lee Jonese
komiksová nadsazenost
závěr pojatý jako trailer na Avengers

Co se mi nelíbilo:
nevýrazný příběh
předvídatelnost děje v druhé půlce
moc dlouhá závěrečná bitka
že v traileru Avengers není ještě skoro nic vidět
dabing, ačkoliv oceňuji český pokus o německý přízvuk

Captain America: The First Avenger, USA 2011, 124 minut. Režie Joe Johnston, hrají Chris Evans, Hayley Atwell, Hugo Weaving, Tommy Lee Jones, Stanley Tucci, Toby Jones, Sebastian Stan, Dominic Cooper, JJ Feild, Neal McDonough, Samuel L. Jackson. Premiéra 4. 8. 2011.

Hodnocení: 70 %

Další články z rubriky

Komentáře (7)

Datum Autor Nadpis
07. 08. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
06. 08. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
04. 08. 2011 cadouas film (reakcí: 0)
04. 08. 2011 kralicek blee (reakcí: 0)
04. 08. 2011 evik56 Recenze (reakcí: 0)
04. 08. 2011 janina2001 Waaa (reakcí: 0)
04. 08. 2011 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream je vyživující, hydratační a regenerační pleťový krém vyrobený ze Shea neboli Karité másla.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 27. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

28. 10. 2016 Horoskop Střelec

Nestihla jsi zhubnout do plavek a teď už si říkáš, že to na zimu nemá cenu? Děláš velkou chybu, pusť se zdravého jídl... Celý horoskop

Karta dne

Paže mečů
Informace, kterou obdržíš, v tobě probudí mnoho zmatku a nejistoty. Na zprávu jsi čekala velmi dlouho a počítala jsi se zcela jinou odpovědí. Sdělí ti ji muž, který bu...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist