Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: 127 hodin

Recenze: 127 hodin

Recenze: 127 hodin

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 03. 02. 2011

James Franco zpytuje své svědomí zaseknutý ve skále. V režii Danny Boylea, který i z takového příběhu dokáže udělat adrenalinový film. Poznejte dalšího oscarového kandidáta!

Zápletka tohoto filmu zní jako námět na povídku. Jeden celkem sympatický, ale taky celkem samolibý dobrodruh si vyjde na víkend do skal v Utahu, aniž by o tom někomu řekl. A když na něj spadne kus skály, stráví v přírodě nedobrovolně mnohem déle, než zamýšlel. Přitom z příběhu o muži uvězněném pět dní na jednom jediném místě, vznikla celá kniha, kterou napsal sám hlavní aktér Aron Ralston. A podle ní teď vznikl i film. Celovečerní.

Kupodivu to není nuda, i když většinu času taky trávíme ve skalách na jednom místě. James Franco je totiž dost dobrý herec na to, aby nás jeho přesvědčivý pád do vlastních výčitek zajímal. A Danny Boyle je dost dobrý režisér na to, aby nás poučná historka o nalezení lepšího já, které si připustí, že druzí lidé jsou potřeba, bavila a dojala.

Boyle natočil adrenalinové filmy jako Trainspotting nebo Milionář z chatrče (za kterého má Oscara). Očividně má energetických zásob pořád dost. Se svým zkušeným týmem, z kterého nepřeslechnete minimálně A. R. Rahmana a jeho indickou world music, jednoduchý film točí tak, aby nás dostal tam, kde máme celou dobu být. Do Ralstonovy hlavy.

Tak na začátku film i hlavní hrdina tepají energií a na konci se potácí ve snu na pokraji slz. A mezitím? Směs z trochy vzpomínek a halucinací, sebezpytování, představ, zoufalství, houževnaté snahy dostat se ven.

127 hodin nemá v sobě tu strhující epiku podobného příběhu z Útěku do divočiny, ale ani jeho tendenci k citobolu. Je to velmi moderní film, někdy až moc, protože třeba makrodetaily na moč vtékající do vaku na vodu (i na tohle opatření proti žízni dojde) jsou zbytečně na efekt.  Ale to z jaké blízkosti Boyle a Franco dokážou Ralstonův příběh podat, je skoro tak obdivuhodné, jako způsob, jakým se uvězněný mladík nakonec osvobodil.

Co mě dostalo:
odhodlaný výkon Jamese Franca
energická režie Danny Boylea, která diváka dostane k hrdinovi
vizuální stránka
scéna, kde Ralston sám se sebou inscenuje „talk show“

Co mi vadilo:
pár samoúčelných efektů
že zápletka je přece jenom hodně jednoduchá

Hodnocení: 75 %

127 Hours, USA 2010, 94 minut. Režie Danny Boyle, hrají James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn, Clémence Poésy, Treat Williams. Premiéra 3. 2. 2010.

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
10. 05. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
02. 03. 2011 Roux 127 hodin (reakcí: 1)
03. 02. 2011 David pravdivý (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

10. 12. 2016 Horoskop Beran

Hned od rána tě popadne uklízecí mánie. Rozhodneš se vycídit každičký kousek domova a zapojíš do toho i rodinu. Ti se... Celý horoskop

Karta dne

Poustevníik
Ve tvém současném stavu bude zapotřebí zvážit všechny možnosti, neukvapuj se v žádném rozhodnutí a dovol si na chvíli poodstoupit stranou, abys mohla případné nedostat...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist