Femina.cz » Magazín » Zábava » Pověry všude kolem nás aneb Co se smí a nesmí o Štědrém dnu

Pověry všude kolem nás aneb Co se smí a nesmí o Štědrém dnu

Pověry všude kolem nás aneb Co se smí a nesmí o Štědrém dnu

Magazín: Zábava | autor: Mirjana Červenková | vydáno 23. 12. 2016

Štědrý den i večer je časem kouzelným a tak není divu, že se k němu váže také spousta tradic, ale i pověr, kterým lidé nejenže věří, ale také je raději dodržují. Přeci jen, jistota je jistota. Máš to taky tak? A víš vůbec, co o Vánocích smíš a čeho by ses měla určitě vyvarovat?

Nepiš, neper, nepleť

Jistě znáš vánoční tradice jako je půlení jablíček, lití olova a pouštění lodiček... Už ty samy o sobě s sebou nesou spoustu tajemna, ale víš, že máš nechat po celý Štědrý den mobil, ba i facebook na pokoji (hódně těžký úkol, my víme) a zejména si odpustit zamilované textovky a chaty? Mohlo by to prý zničit tvoji lásku!

A co dál se nesmí? V tento velký den bys neměla prát. Proč? Pověra doslova praví: Kdo vyprané prádlo pověsí, tomu se pak možná někdo oběsí… 

Další příkaz zní – neplést! Smíš sice plést hlavu mužům, zato bys neměla plést jehlicemi, přinejmenším do půlnoci, prý by ti myši beztak výtvor snědly. Málokterá dívka dnes ale sdílí obydlí s nenechavými hlodavci, a ještě méně z nás plete svetry a ponožky. Pokud by ses do toho přece jen pustila, ten, koho obdaruješ svými hand made dárečky, zle skončí. 

Chceš lásku? Zkus kurník

Toužíš po lásce? I to magické Vánoce umí. Jak na to? Ke kurióznímu pokusu potřebuješ nutně kurník. Pokud na něj zaklepeš a ozve se kdákání slepice, žádný použitelný muž není na obzoru, zato když zakokrhá kohout, nejspíš už k tobě cválá ten pravý, tvůj „rytíř na bílém koni“. Tak už jen najít ten kurník. Pokud ho nemáš, zkus jednodušší způsob. Stačí vyjít z domu o Štědrém večeru a těšit se, že muž, kterého prvního potkáš, bude ON. No, je to docela risk… A jestli se toužíš vdát, musíš obejít devatero stavení (bytů) a všude vyprosit skrojek vánočky. Nevím ale, jak vysvětlíš, že nemáš takový hlad, ale jde ti výhradně o získání ženicha. Pánové chtiví seznámení mohou třást plotem a jít po zvuku, který se první ozve, za svou vyvolenou.  

No, dobře, uznáváme, že to jsou metody trošku zastaralé a v dnešní době už nepoužitelné, takže ti nezbyde nic jiného, než vyrazit na nějakou tu vánoční party, aby ses seznámila. Nebo použij magickou moc jmelí. 

Co bobulka, to polibek

U starých Germánů bývalo jmelí spojováno s bohem jara a plodnosti jménem Baldr a své pověsti nezůstalo nic dlužno ani u Keltů, kteří věřili, že je to všelék a zabere i na neplodnost. U křesťanů má poněkud rozporuplný výklad, neboť ze dřeva stromu jmelí prý byla Josefem zhotovena kolébka pro Ježíška, ale posléze i kříž, na němž krvácel… 

Věřilo se ale též, že jmelí přináší štěstí a bude ho nejméně tolik, kolik napočítáš bílých kuliček na větvích. Při jejich počítání se řiď pravidlem, co kus, to sladká pusa. Je doporučeno líbat se pod kytkou jmelí, zavěšenou uprostřed místnosti. Vydrž líbat se až do poslední bobulky, je to nutné, aby láska z domu neodešla. 

Kdybys chtěla ještě potvrzení, že to i nadále bude ve vztahu fungovat, můžeš pro sichr ještě zašeptat do plamene první svíčky na stromku své vroucné přání. 

Když chceš víc peněz

Pokud toužíš hlavně po majetku, penězích a bohatství, pak bys neměla zapomenout šoupnout pod talíř štědrovečerní večeře rybí šupinku. Důležité je také srovnat všechny dluhy do Štědrého dne, protože jinak hrozí podle pověry bída s nouzí. Stejně tak by tě mohla stinout bída, kdybys nikomu nic nedarovala. Tak jestli ještě nemáš pro všechny dárečky, honem na nákupy. Jistota je jistota.  

Pro štěstí

Kdo by nechtěl mít kousek toho pověstného štěstí. I na to vánoční tradice a pověry myslely, takže pokud chceš, aby u tebe na příští rok zakotvilo štěstí, pak si při štědrovečerní večeři uzobni kousek okoralého chleba. Na Boží hod nezapomeň upéct a sníst chleba, stejně tak vejce snesená v tento den mají kouzelnou moc. 

Lodičky z ořechů

Jestli budeš pouštět lodičky z ořechových skořápek se svíčkami po vodě, hypnotizuj tu svoji, aby plavidlo nešlo rychle ke dnu, jako smutně proslulý Titanik. Dotkne-li se tvá lodička loďky někoho, kdo se ti líbí, jste si souzeni! Dá se tomu nenápadně pomoct, do umyvadla s ořechovými skořápkami můžeš nepozorovaně docela malilinko drcnout. I štěstí potřebuje někdy postrčit…

Pokud toužíš po miminku a rozliješ o večeři víno, pak se nemusíš bát, křtiny v příštím roce jsou víc než jisté. 

Co ty a vánoční pověry? Jakou dodržujete u vás doma. A lijete olovo, krájíte jablíčko, pouštíte lodičky? Napiš nám, jak u tebe vypadá Štědrý den, budeme se těšit na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com, profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
23. 12. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)
23. 12. 2016 Renca88 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

29. 03. 2017 Horoskop Rak

Občasná hádka ve vztahu vyčistí vzduch a leckdy trošku posune vztah dál, tak se jí nebraň a klidně partnerovi řekni, ... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist