Femina.cz » Magazín » Zábava » Pijete správně tequilu?

Pijete správně tequilu?

Pijete správně tequilu?

Magazín: Zábava | autor: redakce | vydáno 15. 01. 2010

S nadcházejícím víkendem a určitě i potřebou se zahřát a posilnit, vám přinášíme návod, jak správně pít tequilu a zcela si ji vychutnat.

 

Mexiko je u našinců stále oblíbenější destinací, stejně tak se do stále větší obliby dostává i tamní národní nápoj – tequila. Zatímco Mexičané vědí, jak si s tímto ohnivým nápojem poradit, našinci často tápou. Jak se tedy pije tequila „po mexicku“?

Tequila je Mexickým národním nápojem, na který jsou obyvatelé tohoto státu patřičně hrdí. Její obliba roste po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Jenže – zatímco Mexičan přesně ví, jakou tequilu si má v baru objednat a jak ji pít, Češi si tak jistí nejsou.

Ne všichni vědí, že v barech existuje několik druhů tequily, jejich cenové rozpětí může být až v řádech stokorun, pokud do kategorie zahrneme i exkluzivní značky jako je např. Herradura Selection Suprema. Na kvalitě se ale rozhodně nevyplatí šetřit.

Mexičané mají nejraději kvalitní tequilu blanco, protože nabízí nejčistší chuť agáve. Tento nápoj vůbec nezrál nebo zrál jen několik málo dní, a právě proto si zachovává výraznou, ostřejší chuť i aroma. U nás známe tento druh pod názvem „stříbrná tequila“.

V České republice patří mezi neoblíbenější tzv. tequila gold. Všichni si myslíme, že pokud má nápoj zlatavou barvu, bude kvalitnější. To je ale obrovský omyl. Tento druh vzniká z tequily blanco, ale při výrobním procesu je dobarvován karamelem. Může se tak stát, že i kvalitní blanco je dobarvením znehodnoceno.

Pokud chcete zlatavý nápoj, ale kvalitní, dopřejte si tequilu reposado. Je delikátní, s náznakem vanilky a skořice. Na první pohled sice vypadá jako obarvená tequila gold, nicméně svou zlatou barvu získává během až ročního zrání z dubových soudků. Reposado bývá světlejší než gold, protože jeho barva vzniká přirozeně, nicméně kvalita je mnohem vyšší. Některé tequilové palírny však i reposado dobarvují, aby byla barva pro zákazníka lákavější. Pokud chcete zjistit, nakolik je kvalita tequily, kterou pijete, vysoká, udělejte si jednoduchý test – rozetřete v dlaních několik kapek nápoje, a pokud vaše ruce zůstanou lepkavé, je v něm obsaženo karamelové barvivo.

Mezi nejvyzrálejší tequily patří Añejo a Extra Añejo. Typická je pro ně tmavší barva, bohaté aroma a plná a komplexní chuť.

Jak ji pít?
Zeptáte-li se Mexičana, jak pít tequilu, odpoví vám, že tak, jak vám nejvíce chutná. Souvisí to s jejich otevřenou povahou a uvolněným životním stylem, který nedovoluje žádná striktní pravidla. Pokud budete tento národ chvíli pozorovat, zjistíte, že nikdy nepijí tequilu se solí a citronem nebo skořicí a pomerančem. Tento, i u nás, oblíbený rituál údajně zavedli Američané v dobách, kdy do své země dováželi nepříliš kvalitní tequily, a sloužil k potlačení nepříjemné chuti. Na tento obřad sice můžete narazit i v Mexiku, ale jen ve vyhlášených turistických oblastech, kde je vyžadován zahraničními hosty. Mexičané sice sůl v kombinaci s nápoji používají, ale přimíchávají ji přímo do nich. Tento zvyk souvisí s teplým podnebím, v němž žijí. Sůl totiž váže v těle vodu a zabraňuje tak snadné dehydrataci.

Pokud chcete pít tequilu „po mexicku“, rozhodně si ji nechte nalít čistou a vychutnávejte si ji doušek po doušku nebo ji smíchejte v jednoduchých koktejlech. Kvalitní tequila by neměla štípat a pálit v hrdle nebo nosu a už vůbec by vám po napití neměly slzet oči. Nejlepší tequily mají příjemnou vůni a jemnou chuť. Nejjemnější jsou tequily 100 % agáve, mezi které patří třeba El Jimador a Herradura. Jsou to nápoje vyrobené pouze z agáve, neobsahují žádné přidané látky a najdete je ve verzích Blanco, Reposado a Añejo.

Na trhu se můžete samozřejmě setkat i s méně kvalitními tequilami označených jako mixto. Obsahují jen 51 % agáve a zbývající alkohol je získán z cukrové třtiny nebo obilí. Tyto tequily se nejčastěji vyrábí ve variantě Silver a Gold. Jen si dejte při popíjení pozor, aby jste to nepřehnali, pro jistotu si přečtěte článek Vyhněte se kocovině!

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
06. 01. 2012 CarrLora20 respond (reakcí: 0)
28. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Máš chuť pustit se do něčeho nového? Není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého kurzu nebo semináře. Nejen, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist