Femina.cz » Magazín » Zábava » Pálení čarodějnic aneb Jak to vlastně bylo…

Pálení čarodějnic aneb Jak to vlastně bylo…

Pálení čarodějnic aneb Jak to vlastně bylo…

Magazín: Zábava | autor: Sára | vydáno 30. 04. 2014

Jak slavili naši předci období, které se u nás nazývá pálení čarodějnic? Pojďme se společně podívat na oslavy jara, hojnosti a plodnosti z jiného pohledu, nebudeme pálit nebohé ženy, které církev označila jako čarodějnice, ale společně se vrátíme o staletí dál a podíváme se, jak se v jedné malé vesnici svátky jara slavily.

Čas oslav byl pohyblivý, o hlavním čase, kdy oslavy vypuknou, rozhodoval kněz, který pečlivě sledoval nebe a podle nebeských znamení určil přesný čas. Se sluncem se všichni společně rozloučili při západu a čekali na něj až do východu.

Oslavy trvaly tři dny před a tři dny po, hlavní čas byl uprostřed, takže se slavilo celý týden, jak vidíte, naši předci se uměli bavit opravdu královsky.

Každé stavení zapálilo oheň a v osadě byl jeden centrální – hlavní – magický. Staral se o něj kněz, který měl k ruce pomocníky, a ti udržovali oheň, aby nevyhasl. Popel z tohoto ohně byl posvátný a po skončení slavností se nosil na pole a byl považovaný za svatý. Centrální ohniště patřilo k nejdůležitějším, protože zastupovalo Slunce. Ohně u domů hořely jako znamení světla, že Slunce nikdy nekončí a nezapadá.

Co se vlastně slavilo?

Po celý týden se slavilo znovuzrození a plodnost. V noci po západě slunce, kdy všichni čekali na znovuzrození – vycházejícího slunce, se všichni stali bohy a bohyněmi, proto měli dovoleno vše. Zadaní i nezadaní se mohli milovat, aniž by to bylo považováno za nevěru, kterou v té době vůbec neznali. Noc byla posvátná a vše bylo absolutně dobrovolné – dle svobodné vůle každého. 

Jak na tom byly ženy?

Rodiny žily v naprosté harmonii a souladu s přírodou. Ženy neznaly poruchy cyklu ani neplodnost. Pokud se zcela výjimečně tento problém u ženy vyskytl, celá vesnice s ní soucítila a snažila se jí pomoct. Ve vesnici žila také kněžka – čarodějka, která se starala o ženy a učila je, jak zacházet s ženskou energií již od mala. Ona byla ta, podle které měly sladěný cyklus. Menstruaci braly jako svůj čas a věnovaly se jen samy sobě. Muži zastoupili jejich místo, vařili, starali se o děti a domácnost. 

Otestujte se: Jaká jste milenka?

Otestujte se: Jaká jste milenka?

Kvalitní vztah k partnerství patří a dnešní test vám udělá jasno o vašich milostných výkonech. Ne...

Co dál se dělo před hlavní oslavou?

Všichni slavili společně, nikdo nebyl sám. Než začalo veselí, tak se urovnaly všechny spory, vzájemné odpuštění bylo samozřejmostí, každý chtěl slavit s dobrým pocitem.

Co tedy bylo nejdůležitější?

Odpuštění a láska, pak se začalo nosit na hlavní stůl, který byl určen pro celou vesnici. 

Co se jedlo a pilo?

Vařilo se pivo a pila se také medovina. Peklo se většinou vepřové maso, které bylo také považováno za posvátné.

Jaké oběti se dávaly?

Nebojte se, žádné krvavé rituály se nekonaly. Vše, co bylo na stole, s úctou darovali bohům – duchovní podstata jídla a hmotná forma se snědla. Dobře to měli vymyšlené, co říkáte, naši předci se uměli radovat ze života.

Na závěr karta jen pro vás:

Karta, kterou jsem vytáhla je právem označovaná jako trumf života. Slunce nám dává světlo a hřeje. Ve vztahu znamená lásku, naplnění a možnost odstranění všech překážek. Nezadaní, pokud otevřete oči, tak můžete potkat osudovou lásku. V práci máte velký dar motivovat druhé a vaše dobrá nálada urovná i blížící se spory. Jste prostě dokonalí, radujte se, žijte a oslavujte život, tak jako to dělali naši moudří předkové.

Radujte se a užívejte života plnými doušky, udělejte si malou oslavu – radost každý den, nečekejte, až bude v kalendáři.

S láskou Sára 

A co vy, milé čtenářky, chystáte se pálit čarodějnice? Jak to u vás probíhá?

Foto: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
03. 05. 2014 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
01. 05. 2014 dasena čarodenice (reakcí: 0)
01. 05. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
01. 05. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
30. 04. 2014 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

28. 03. 2017 Horoskop Ryby

Partner tě velmi příjemně potěší, nejen, že ti hned ráno vysekne pochvalu, jak moc ti to sluší, ale ještě zajistí rom... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist