Femina.cz » Magazín » Zábava » Oscarové filmy 2012: Kdo má letos šanci?

Oscarové filmy 2012: Kdo má letos šanci?

Oscarové filmy 2012: Kdo má letos šanci?

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 16. 02. 2012

Kolem těchto devíti filmů se 26. února nejvíc bude točit slavná zábavná show známá jako Oscary, kde se budou ukazovat ukázky, zářit hvězdy, rozdávat sošky, brečet dojetím a poslouchat vtipy moderátora Billy Crystala.

Letos je vyvolených devět. Jako obvykle, jenom pět z nich má i druhou nejdůležitější nominaci za nejlepší režii, která většinou spolehlivě oddělí zrno od outsiderů. Přesně těch pět snímků, o nichž si americká filmová akademie myslí jen to nejlepší, jsme vám během roku představily recenzí. Pro rekapitulaci, jsou to:

Meditace o životě a rodině od Terrence Malicka Strom života, s Bradem Pittem, Vltavou a dinosaury, kterou málokdo pochopil, až se čekalo, že ani Akademie mezi její fanoušky patřit nebude. Nakonec má ale Strom nominaci za nejlepší film, režii a kameru.

Nostalgická komedie o falešném třpytu zlatých starých časů Půlnoc v Paříži, která vydělala nejvíc peněz za dlouhou kariéru oblíbeného newyorského intelektuála Woody Allena. Nominovaná je i za Allenovu režii, Allenův původní scénář a za výpravu.

Lídr nominací Hugo a jeho velký objev, krásně natočená dlouhá nostalgická pocta průkopníkům filmu pro dospělé děti, v níž se Martin Scorsese jednou obešel bez násilí a získal za to další oscarové nominace za režii a produkci. V očekávání jsou i jeho kolegové, co měli na starosti střih, výpravu, kameru, kostýmy, hudbu, vizuální efekty, střih zvuku, zvuk a adaptovaný scénář.

Vítěz Zlatého globu, tragikomedie Alexandera Paynea Děti moje, která ukazuje, že i na Havaji se bohatí lidi trápí (dočasně) a že George Clooney může naprosto přesvědčivě zahrát losera. Kromě filmu, Clooneyho a Paynea za režii i adaptovaný scénář je nominován i střihač (a další dva spoluscénáristi).

Druhý vítěz Zlatého globu a nyní už největší favorit, ačkoliv naposled černobílý němý snímek Oscary vyhrál, když se jiné filmy ještě netočily. Nostalgického The Artist natočili Francouzi, ale kromě toho, že nikoho moc nezatěžovali čtením titulků, vyprávějí s láskou o americkém Hollywoodu. Pod ochranu si je navíc vzali mocní bratři Weinsteini, nejvlivnější lobbyisti v oboru. Jejich nový kůň je nominovaný i za režii, původní scénář, výpravu, kameru, kostýmy, hudbu, střih a herecké výkony Jeana Dujardina v hlavní roli a Bérénice Bejo ve vedlejší.

Další dva filmy znáte z našich stránek aspoň díky traileru:

Moneyball
Drama podle skutečného příběhu baseballového manažera, který si v roce 2002 troufnul změnit zažitá pravidla nákupu hráčů a začal je skládat podle rad mladého ekonoma. Zní to jako buď nezáživný pohled do zákulisí amerického sportu, nebo jako dojemné melodrama o vítězství outsidera. Díky skvělému (nominovanému) scénáři Aarona „Social Network“ Sorkina a Stevena „Schindlerův seznam“ Zailliana i nenápadně výtečnému (nominovanému) Bradu Pittovi z toho ale vyšel skromný inteligentní film o osamělosti outsiderů a odvaze dívat se na věci jinak. Další nominace posbírali střihač, zvukaři a Jonah Hill za svou první velkou vážnou roli onoho asistenta-ekonoma.

Válečný kůň
Dětskou knížku o koni, kterého odvedou do hrůz první světové války, nejdřív předělali na divadle v Londýně do obrovského hitu, který stále dokáže rozplakat obecenstvo. Svou adaptaci si zkusil i Steven Spielberg, který se loni po sérii temnějších filmů vrátil k velkolepým rodinným podívaným s dávkou dobrodružství nebo sentimentu. Zatímco na jeho počítačovém animáku Tintin se Akademii líbila jen hudba, Kůň má nominací šest, i za výpravu, střih, hudbu, kameru, střihu zvuk a zvuk.

A kdo jsou zbývající tituly vybrané oscarovou porotou mezi nejlepší filmy roku?

Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně blízko

Adaptace románu Jonathana Safrana Foera o malém klukovi s inteligencí a fobiemi na hranici autismu, který se po svém vyrovnává s tím, že mu 11. září v jednom z Dvojčat umřel otec. Toto rodinné melodrama, které kritiky nařkly z nasládlosti a okázalosti, si vzal na starost Stephen Daldry, který před dvanácti lety všechny rozplakal osudem Billy Elliota. Do hlavních rolí obsadil nový objev Thomase Horna a zasloužilé hvězdy Sandru Bullock, Toma Hankse a švédského veterána Maxe von Sydowa, držitele druhé oscarové nominace.

Černobílý svět

I za rasovým melodramatem z 60. let a amerického jihu stojí úspěšná knížka, od Kathryn Stockwell, které se chopil kamarád autorky, rodák z Mississippi Tate Taylor. Jeho film nicméně rasismus i sexismus řeší dost sentimentálně, povrchně a se svými vlastními černobílým stereotypy. Nemístně blahosklonná a pyšně a přitom naivně ušlechtilá limonáda, která se doma v létě stala diváckým hitem, je nominovaná za film a pak už jen díky herečkám, Viole Davis v hlavní roli a Octavii Spencer s Jessicou Chastain v rolích vedlejších.

Další články z rubriky

Komentáře (16)

Datum Autor Nadpis
06. 05. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
25. 02. 2012 Mishka7 Moneyball (reakcí: 0)
25. 02. 2012 Werushka7 :)) (reakcí: 0)
23. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
20. 02. 2012 Mlny17 ... (reakcí: 0)
20. 02. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
19. 02. 2012 manislava oscarové filmy (reakcí: 0)
19. 02. 2012 Lydia001 Oscar (reakcí: 0)
19. 02. 2012 lyricalka In Time (reakcí: 0)
16. 02. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
16. 02. 2012 mistrix ... (reakcí: 0)
16. 02. 2012 Tecireg Clooney (reakcí: 0)
16. 02. 2012 soffie oscarové filmy (reakcí: 3)
16. 02. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
16. 02. 2012 Daniela76 Oscarové filmy (reakcí: 0)
16. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 03. 2017 Horoskop Lev

Dnes budeš mít neustále touhu pomáhat ostatním. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ostatní o tvou pomoc stáli. Radě... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist