Femina.cz » Magazín » Zábava » Nová móda nebo prokletí? Vousaté ženy mezi námi

Nová móda nebo prokletí? Vousaté ženy mezi námi

Nová móda nebo prokletí? Vousaté ženy mezi námi

Magazín: Zábava | autor: Pavla Jelínková | vydáno 12. 07. 2016

Vousaté ženy dobývají svět! Šíří se jako lavina a svůj lví podíl na tom má především Thomas „Tom“ Neuwirth, kterého nejspíš znáš jako vousatou zpěvačku Conchitu Wurst. Jde opravdu o novou módu, která se jednoho dne ujme nebo jen krátkodobý úlet? A co na to říkají muži? Zjistili jsme více!

Že bys měla nosit vousy? Fuuj, to nee, říkáš? Ale chyba lávky! Věřila bys, že to některé muže skutečně láká? A mnozí to i akceptují? A víš o tom, že to není až tak úplná novinka? Vousaté ženy existovaly dávno, pradávno!

Vousy na ženách

Tyto anomálie byly, jsou a asi i budou. A nejsou žádnou novinkou. Víš, že již za doby Hippokratovy byl znám případ ženy, které se vous objevil v době menopauzy? Pachatelem byla nízká hladina estrogenu v krvi a příliš mnoho testosteronu, což je ryze mužský hormon. 

Vousaté bohyně

V době starověku se vousatých ženštin vyrojilo malinko více. A byly za svůj vzhled často uctívány, jelikož jejich vtělení bylo považováno za božské a neobvyklé. Představ si, jak by ses jako vousatá žena v této době měla! Byla bys obletována, hýčkána a obdarovávána klenoty, drahými kameny i naturálními požitky. Nebylo by to až tak špatné, co říkáš? Být bohyní!

Hon na čarodějnice

Ale pozor! Ve středověku bys coby vousatka pěkně narazila. Nejspíš bys byla pronásledována a pak upálena na hranici jako čarodějnice. Tehdy vše, co se vymykalo normálu, zdálo se nečisté a hříšné, bylo vrchností velmi přísně potíráno. Krutě dopadly i ženy, které měly tu smůlu, že jim narostly vousy.

Dámy s velkým D

Ovšem, když se pak objevily vousaté ženy ve Španělsku (Markéta Parmská, jeptiška svatá Pavla Vousatá), ve Švýcarsku (Josephine Boisdechen, alias Madame Clofulli), ve Francii (Clémentine Delait) a v USA (Jane Barnell alias Lady Olga), byla již doba jiná a tyto dámy si získaly náležitou úctu a byly skutečnými, ač vousatými, tak velmi jemnými dámami s velkým životním přehledem.

Vousatá současnost

I současnost má své vousatky, kupříkladu profláknutou rakušanku Conchitu Wurst, která je však ve skutečnosti muž. To, že vystupuje jako žena s plnovousem je jen dílem producentů, kteří chtěli pořádně profláknout tvář talentovaného Thomase Neuwirthje, což se jim také podařilo. Z těch skutečných žen ji/ho doplňují v Anglii Siobhain Fletcher, Jennifer Miller z USA, paní Miriam z Německa, Annalisa Hackleman v Kalifornii.

Proč vůbec ženám rostou vousy?

Tahle pro každou ženu nepříjemná a traumatizující věc je dána hormonální disbalancí a nadměrným množstvím mužského hormonu testosteronu. Ten růst vousů rapidně podporuje. Ale vědělas, že často mají tyto ženy i další mužské znaky? Jako třeba úzkou pánev, malá ňadra, širší ramena? A každá si našla na své „postižení“ svůj vlastní lék. Nevěříš? Věř!

Některé se vykašlaly na tradice a konvence a žijí s knírkem či plnovousem plnohodnotný život, jiné jej maskují make-upem, kosmetickými úpravami (epilací, vytrháváním, voskem, laserem) anebo hormonální léčbou. Tu podstoupila třeba zpěvačka Adele z Anglie, kterou podobný stav postihl po porodu.

Pokud se bojíš, že bys mohla dopadnout podobně, nech si pravidelně měřit hladinu estrogenu v krvi (gynekologem nebo obvodním lékařem). Díky pokrokům moderní vědy lze tuto stresující situaci řešit lépe než kdy dříve. A když nepomůže jedno řešení, třeba zafunguje druhé. Každopádně kdyby se ti objevil na tváři náznak knírku, ať tě ani nenapadne vzít holítko a šmidlat jej pryč. To je to nejhorší, co můžeš udělat! Tím si jen tenhle porost zhustíš a zatvrdíš.

Co na to říkají muži?

"Mně to přijde docela sexy," směje se Karel (29 let).

"Vousaté ženy? Zbláznili jste se? Je to nehezký, nechutný a asi nejlepší antikoncepce, co znám. Chápu, že někdy je to zdravotní problém a že je potřeba jej řešit, ale pěstovat si plnovous jako ženská? To mě fakt nebere a nikdy brát nebude," děsí se Patrik (35 let).

"Když ta dotyčná trpí zdravotním problémem, nedá se nic dělat, pak mě to nepohoršuje, ani se mi to nehnusí. Lepší, než do sebe cpát nějaké hormony a chemii," je velmi tolerantní Dominik (30 let).

Zdá se, že u mužů zatím moc pochopení vousatá móda nemá, co u tebe? Napiš nám svůj názor do diskuze a podívej se také do naší fotogalerie, kde najdeš vousaté ženy z článku i s jejich příběhy.

Zdroj foto: shutterstock.com, Facebook.com; En.wikipedia.org, Yulia Reznikov / Shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
13. 07. 2016 glady ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

27. 02. 2017 Horoskop Panna

Dlouhodobá únava, která tě pronásleduje, může být spojena se stresem, ale také s nějakým zdravotním problémem. Určitě... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist