Femina.cz » Magazín » Zábava » Nebuď služka! Přehoď domácí práce na ostatní. Naučíme tě to!

Nebuď služka! Přehoď domácí práce na ostatní. Naučíme tě to!

Nebuď služka! Přehoď domácí práce na ostatní. Naučíme tě to!

Magazín: Zábava | autor: Alžběta Bublanová | vydáno 11. 02. 2016

Máš pocit, že tvůj život se skládá z práce, nákupů a uklízení, zatímco tvá rodina si užívá pohodičku? Je čas to změnit! Máme pro tebe super tipy, jak vyzrát na lenochy, co máš doma a skončit s obdobím služky jednou provždy.

Začíná to ranním maratonem. Vlítnout do koupelny, vyčistit si zuby, s řasenkou v ruce jít postavit vodu na čaj, vypravit děti do školek a škol. Pak si jít odpracovat osm hodin a někde cestou na tramvaj nabrat síly na další šichtu začínající vyzvednutím dětí, nákupem, vařením večeří, uklízením, mytím nádobí a věšením prádla. Manžel odpočívá po náročném dni v práci s tím, že on přeci dělá ty mužské práce. Ale jaké to v 21. století v činžovním bytě jsou? Je na čase si rozdělit domácí práce dřív, než se z tebe stane uhnaná, unavená a zničená ženská, co nemá na sebe ani pět minut. Naučíme tě, jak elegantně hodit některé povinnosti na někoho jiného.

Každý má svůj hrneček

Pořád dokola myješ nádobí? Říkáš si, kde se pořád bere, když si ten den nevařila a stejně už potřetí likviduješ třetí várku? To chce systém. Možná ho totiž myješ zbytečně. Všimni si, že manžel pokaždé, když dopije kávu nebo čaj strčí hrnek do dřezu a za hodinu si bere nový. Děti si udělají šťávu pětkrát za den a pokaždé špinavou skleničku strčí na umytí. Tak s tímhle je konec. Nakup originální hrníčky klidně se jmény členů tvé rodiny a každý si ho bude během dne oplachovat sám.

Dej jim důležitou funkci

Řekneš svému desetiletému synovi, aby oškrábal brambory, a on to neudělá? Na nákup taky nikdo nešel a koš přetéká odpadky? Takže je to zase na tobě, co? A co to takhle hodit na někoho jiného. Přestaň dávat dílčí úkoly a prostě své děti i manžela pověř zodpovědnou funkcí. Ode dneška bude mít tvoje dcera na starosti koupelnu, a je jedno kdy vydrhne vanu a kdy vymění ručníky. Nedělní oběd připravuje syn, uvidíš, že si ty brambory sám oškrábe, aby si mohl udělat vytoužené bramboráčky. A o nákup se přeci stará manžel. Takže případné stížnosti nejdou na tvou hlavu.

Mamuta už neuloví, tak ať aspoň vysaje

Když už jsme u toho manžela. Vysvětli mu jednou provždy, že rozdělení ženské a mužské práce musíte renovovat. Sekat dříví nemá kde a lovení mamutů už taky propásl. Takže se musí spokojit s vysáváním a uklízením předsíně.

Teplá večeře? Přežitek!

Přiženeš se domů z práce a honem dáváš maso do trouby, aby byla večeře včas? A neměly děti maso k obědu? Manžel si pravděpodobně dal v kantýně steak s brambory, že? Takže je víc než zbytečné podobné menu chystat i večer. Šetři časem a udělej třeba rybí pomazánku nebo rajčatový salát. Je to zdravé, je to rychlé a určitě i chutné. Době večeří s rajskou dávno odzvonilo.

Sežeň si paní na úklid

Je to pořád dokola. Vysát, umýt podlahu a všude setřít prach. Každý týden pořád ta samá práce. Zbav se jí jednou provždy a svěř svou domácnost profesionálkám. V dnešní době existuje spousty úklidových firem, a nejsou ani moc drahé. Ale pokud jim nevěříš, zkus třeba říct dceři od sousedů, jistě si ke svému kapesnému ráda něco přilepší.  A rozhodně se nedělej s jarním úklidem, za pár stovek ti profíci umyjí okna a vygruntují celý byt. Jednou za rok to rodinný rozpočet přežije. 

Nauč je nedělat nepořádek

Kdo si co nadrobí, to si také uklidí. Třeba se tak zbytek rodiny odnaučí pojídat sušenky na gauči u televize. Zkrátka musíš je naučit nedělat nepořádek. Když se přijde domů, oblečení nepatří na zem, ale do skříně. Při jídle se používá talířek a použité papírové kapesníky se hází do koše. Jednoduchá pravidla, kterými si ušetříš hodiny uklízení.

Nech to být

Jasně, nádobí se samo neumyje, ale také neuteče. Mysli také trochu na sebe a dopřej si dlouhou vanu, vyraž s kámoškami na kafe nebo se prostě jen uveleb u televize. Zkrátka si rozmysli priority a nepromarni život uklízením.

O pomoc si musíš říct, ale raději svému partnerovi pověz, co přesně chceš, protože někteří v tom dost tápou, jako muž v následujícím videu:

A jak to máš doma ty? Domácí práce jsou pouze tvojí doménou nebo umíš zaúkolovat i druhé? Napiš nám, jak jsi docílila toho, že ti tvůj muž pomáhá.

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
14. 02. 2016 Renca88 + (reakcí: 0)
11. 02. 2016 glady .... (reakcí: 0)
11. 02. 2016 Ďobina Mě ty vaše nápady špíše přijdou jak krkání u kafíčka s cigárkem v kavárně (reakcí: 1)
11. 02. 2016 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Syoss Šampon Ceramide Complex Anti-Breakage

Syoss Šampon Ceramide Complex Anti-Breakage

Obnovuje a intenzivně posiluje vlasová vlákna...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 25. 05. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

26. 05. 2016 Horoskop Váhy

Dnes tě rozhodně potěší skvělé a šťastné zprávy od partnera. Co se týká vztahu a vaší vzájemné lásky, daří se ve všec... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Pokud začneš právě v tuto chvíli podnikat něco nového, máš velkou šanci na úspěch v budoucnosti, což znamená skvělé finance a také mnoho obdivných uznání z okolí. Svůj...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, závisláci i bláznivé...

Závislákem je vlastně každý z nás, jen ty závislosti se člověk od člověka liší. Já jsem třeba regulérní závislák na č...

Celý článek

Módní policie

TOPlist