Femina.cz » Magazín » Zábava » Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat

Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat

Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 07. 10. 2011

V kinech právě můžete vidět adaptaci knížky Jeden den, kterou si u nás zamilovaly davy a právě se připravuje dotisk českého překladu s novým obrázkem na obálce, stejným jako má plakát filmu. Napsal ji David Nicholls, který má na kontě i další dvě krásné knihy.

David Nicholls se narodil v roce 1966 v anglickém Hampshiru. V 80. letec chodil na univerzitu do Bristolu, kde studoval anglickou literaturu a drama. V podobném prostředí se odehrává i jeho prvotina z roku 2003 Starter for Ten, vyprávěná v ich formě. Příběh obyčejného kluka jménem Brian, který až moc natěšeně dorazí na univerzitu s jedním velkým snem -  že se dostane do školního vědomostního kroužku a s ním do populární televizní soutěže typu Riskuj. A ve své naivní nezkušenosti doufá, že tak ohromí taky spolužačku Alice, bohatou blond sexbombu s ambicemi a manýry herečky. Ještěže má ve svém zmateném životě i  nezávislou, cynickou kamarádku Rebeccu. Neodolatelně zábavný a sympatický pohled na hledání rozdílu mezi znalostmi a moudrostí, v roce 2006 zviditelnil stejnojmenný film. Sám Nicholls k němu sice napsal scénář, ale kvalitám předlohy nedosáhl. Zato hrál v něm James McAvoy. Film u nás vyšel na dvd jako Zahřívací kolo, knížka je k dostání zatím pouze v angličtině.

Než se David Nicholls stal spisovatelem, zkoušel se živit jako herec. Ne moc úspěšně („Byl jsem uzlíček nervů,“ vzpomíná na dobu po dvacítce). Z těchhle zkušeností ale zase pak mohl napsat svou druhou a knihu Understudy. Ta vypráví o o něco starším loserovi než byl Brian, rozvedeném herci jménem Stephen C. McQueen a ambicemi stát se velkou hvězdou. Zatím ovšem jednu velkou filmovou hvězdu akorát jistí v jedné londýnské divadelní hře o lordu Byronovi, jako jeho případný záskok. K tomu se ještě zamiluje do jeho americké nespokojené manželky. Má ale u ní šanci, když je opak jejího přitažlivého, talentovaného, populárního, sebevědomého, nevěrného manžela? I tenhle zábavný román mixující romantiku s cynismem u nás ještě čeká na překlad, v Anglii vyšel v roce 2005. Čeká taky na filmovou adaptaci. Až přijde, doufám, že v ní bude hrát Benedict Cumberbatch a Dominic Cooper.

Když předloni Nichollsovi vyšla jeho třetí kniha Jeden den, už mu došlo, že na herectví měl stejně nejradši ty repliky a už byl známý jako spisatel i jako scénárista. První úspěchy v televizi, s psaním pro seriál Šest v tom, mu dovolily věnovat se románům. Vztek na televizi, kde jiný seriál, který psal, zrušili už po první sezóně, ho přivedl k tomu, aby si na psaní románů našel čas. Scénáře ale tvoří pořád taky, nejen k adaptacím svých vlastních knížek, ale i k adaptacím jiných předloh, třeba čtyřdílné Tess z rodu D'Urbervillů s Gemmou Arterton.

David Nicholls, druhý zleva, na premiéře filmu Jeden den.

Jeden den se od jeho prvních dvou knih o něco liší. Hlavní hrdinové jsou dva. Tón je víc hořkosladký a dojemný a děj pokrývá velkou část života postav, od promoce na univerzitě, kdy se Emma a Dexter poprvé políbí a skamarádí, po dalších dvacet let, během nichž si prožijí různé krize, vzestupy a pády, naděje a zklamání, lásky a kariéry, které má Nicholls dar tak výstižně popsat.  Konečně se mu podařilo napsat bestseller, s víc než milionem prodaných kusů jen v rodné Británii, z nichž většina výtisků donutila jejich majitele, aby při čtení bez ostychu brečeli na veřejnosti (většinou v MHD).

Jsem vděčný, že jsem našel práci, kterou miluju, a jsem vděčný, že má ta kniha takový úspěch. I když samozřejmě, úspěch ve mně vyvolává i úzkost, paniku a pocit viny. Mám tendence dělat si starosti. Vždycky. Ale strach a úzkost mě hodně motivují,“ říká David Nicholls. Momentálně prý začíná psát čtvrtou knihu. Už teď se na ni těším.

Další články z rubriky

Komentáře (14)

Datum Autor Nadpis
31. 07. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
13. 10. 2011 kralicek knihy (reakcí: 0)
12. 10. 2011 aknela11 jupí (reakcí: 0)
09. 10. 2011 gambis jéé (reakcí: 3)
09. 10. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
09. 10. 2011 Reesie Knihy (reakcí: 0)
08. 10. 2011 Mishka7 :( (reakcí: 0)
08. 10. 2011 helenadon kniha (reakcí: 0)
08. 10. 2011 krockovapavla :( (reakcí: 0)
08. 10. 2011 Daniela76 Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat (reakcí: 0)
08. 10. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
07. 10. 2011 doublefantasy ?? (reakcí: 0)
07. 10. 2011 11789 Film (reakcí: 0)
07. 10. 2011 soffie . (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

27. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Veškeré záležitosti, které se týkají peněz, raději odlož na pozdější dobu. Není vhodná doba na uzavírání nových smluv... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist