Femina.cz » Magazín » Zábava » Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat

Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat

Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 07. 10. 2011

V kinech právě můžete vidět adaptaci knížky Jeden den, kterou si u nás zamilovaly davy a právě se připravuje dotisk českého překladu s novým obrázkem na obálce, stejným jako má plakát filmu. Napsal ji David Nicholls, který má na kontě i další dvě krásné knihy.

David Nicholls se narodil v roce 1966 v anglickém Hampshiru. V 80. letec chodil na univerzitu do Bristolu, kde studoval anglickou literaturu a drama. V podobném prostředí se odehrává i jeho prvotina z roku 2003 Starter for Ten, vyprávěná v ich formě. Příběh obyčejného kluka jménem Brian, který až moc natěšeně dorazí na univerzitu s jedním velkým snem -  že se dostane do školního vědomostního kroužku a s ním do populární televizní soutěže typu Riskuj. A ve své naivní nezkušenosti doufá, že tak ohromí taky spolužačku Alice, bohatou blond sexbombu s ambicemi a manýry herečky. Ještěže má ve svém zmateném životě i  nezávislou, cynickou kamarádku Rebeccu. Neodolatelně zábavný a sympatický pohled na hledání rozdílu mezi znalostmi a moudrostí, v roce 2006 zviditelnil stejnojmenný film. Sám Nicholls k němu sice napsal scénář, ale kvalitám předlohy nedosáhl. Zato hrál v něm James McAvoy. Film u nás vyšel na dvd jako Zahřívací kolo, knížka je k dostání zatím pouze v angličtině.

Než se David Nicholls stal spisovatelem, zkoušel se živit jako herec. Ne moc úspěšně („Byl jsem uzlíček nervů,“ vzpomíná na dobu po dvacítce). Z těchhle zkušeností ale zase pak mohl napsat svou druhou a knihu Understudy. Ta vypráví o o něco starším loserovi než byl Brian, rozvedeném herci jménem Stephen C. McQueen a ambicemi stát se velkou hvězdou. Zatím ovšem jednu velkou filmovou hvězdu akorát jistí v jedné londýnské divadelní hře o lordu Byronovi, jako jeho případný záskok. K tomu se ještě zamiluje do jeho americké nespokojené manželky. Má ale u ní šanci, když je opak jejího přitažlivého, talentovaného, populárního, sebevědomého, nevěrného manžela? I tenhle zábavný román mixující romantiku s cynismem u nás ještě čeká na překlad, v Anglii vyšel v roce 2005. Čeká taky na filmovou adaptaci. Až přijde, doufám, že v ní bude hrát Benedict Cumberbatch a Dominic Cooper.

Když předloni Nichollsovi vyšla jeho třetí kniha Jeden den, už mu došlo, že na herectví měl stejně nejradši ty repliky a už byl známý jako spisatel i jako scénárista. První úspěchy v televizi, s psaním pro seriál Šest v tom, mu dovolily věnovat se románům. Vztek na televizi, kde jiný seriál, který psal, zrušili už po první sezóně, ho přivedl k tomu, aby si na psaní románů našel čas. Scénáře ale tvoří pořád taky, nejen k adaptacím svých vlastních knížek, ale i k adaptacím jiných předloh, třeba čtyřdílné Tess z rodu D'Urbervillů s Gemmou Arterton.

David Nicholls, druhý zleva, na premiéře filmu Jeden den.

Jeden den se od jeho prvních dvou knih o něco liší. Hlavní hrdinové jsou dva. Tón je víc hořkosladký a dojemný a děj pokrývá velkou část života postav, od promoce na univerzitě, kdy se Emma a Dexter poprvé políbí a skamarádí, po dalších dvacet let, během nichž si prožijí různé krize, vzestupy a pády, naděje a zklamání, lásky a kariéry, které má Nicholls dar tak výstižně popsat.  Konečně se mu podařilo napsat bestseller, s víc než milionem prodaných kusů jen v rodné Británii, z nichž většina výtisků donutila jejich majitele, aby při čtení bez ostychu brečeli na veřejnosti (většinou v MHD).

Jsem vděčný, že jsem našel práci, kterou miluju, a jsem vděčný, že má ta kniha takový úspěch. I když samozřejmě, úspěch ve mně vyvolává i úzkost, paniku a pocit viny. Mám tendence dělat si starosti. Vždycky. Ale strach a úzkost mě hodně motivují,“ říká David Nicholls. Momentálně prý začíná psát čtvrtou knihu. Už teď se na ni těším.

Další články z rubriky

Komentáře (14)

Datum Autor Nadpis
31. 07. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
13. 10. 2011 kralicek knihy (reakcí: 0)
12. 10. 2011 aknela11 jupí (reakcí: 0)
09. 10. 2011 gambis jéé (reakcí: 3)
09. 10. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
09. 10. 2011 Reesie Knihy (reakcí: 0)
08. 10. 2011 Mishka7 :( (reakcí: 0)
08. 10. 2011 helenadon kniha (reakcí: 0)
08. 10. 2011 krockovapavla :( (reakcí: 0)
08. 10. 2011 Daniela76 Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat (reakcí: 0)
08. 10. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
07. 10. 2011 doublefantasy ?? (reakcí: 0)
07. 10. 2011 11789 Film (reakcí: 0)
07. 10. 2011 soffie . (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

26. 03. 2017 Horoskop Rak

Pokušení podvést partnera dnes bude velmi silné, ale nedělej to, pokud o toho svého nechceš přijít. Nevěra by se velm... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist