Femina.cz » Magazín » Zábava » Menstruace – požehnání nebo prokletí

Menstruace – požehnání nebo prokletí

Menstruace – požehnání nebo prokletí

Magazín: Zábava | autor: Renata Petříčková | vydáno 03. 03. 2008

Kolik je různých kultur, tolik je různých názorů na věc tak přirozenou jako je menstruace.


Menstruační krev je někde chápána jako smrtící jed, jinde je to tekutina tak posvátná, že se přidává do posilujících a léčivých nápojů.

Nečistá špína

Jako nečistá si žena připadá dodnes ve společnostech, kde vládne muž. Muslimové či ortodoxní židé zakazují menstruujícím ženám vycházet na veřejnost, účastnit se bohoslužeb a muži se jich nesmí dotýkat. Na znamení očisty ženy po skončení svých dnů provádějí rituální koupel.
Dnes je hygiena již na dobré úrovni, ale kořeny tohoto chování lze nalézt v historii, kdy to s hygienou nebylo nijak valné a tak menstruace byla spojena s pachem krve a pocitem špíny. A tento ponižující proces je součástí života žen a ryze mužská kultura se s ním vypořádala po svém.
Dodnes je však v těchto kulturách toto období považováno za nečisté a obtěžující.

Na Bali si vezměte speciální šat


Na ostrově Bali nesmí menstruující ženy vstupovat do kuchyně, musí nosit speciální menstruační šaty, které udržují odděleně od ostatního oblečení, jíst z jiného nádobí a neprovozovat sex. Absolutní zákaz návštěvy chrámu platí i pro turistky.
Po skončení svých dnů si žena musí umýt vlasy a přijmout posvěcenou vodu, až poté je považována za čistou a normální.
Menstruační krev je prý totiž velice silná a přitahuje démony a je třeba proto ženu ochraňovat a omezovat v pohybu, aby neohrozila ostatní společenství. Takže ačkoliv ponižující, tak výhodné – nemusela vařit, prát a obsluhovat svého muže, takže měla dobu odpočinku a pocitu, že je raja (královna).

Požehnání?

Vysoce ceněná ženská plodnost a oslava menstruace jako její poselství, tak se k k menstruaci stavěly židovské kultury a některé domorodé kmeny v dávných dobách. Dokonce se pro menstruující ženy stavěly speciální stany podestlané pravidelně vyměňovaným mechem, kde se ženy scházely, nechávali krev volně odtékat, což jim prý přinášelo velmi osvobozující zážitky doplněné tajemným povídáním, předáváním ženských tajemství. Samozřejmě sem měli muži vstup přísně zakázán.

Bengálský nápoj

V tradici bengálských Baulů, což jsou potulní muzikanti, je menstruační krev velmi vzácnou tekutinou, léčivým pramenem emoční a duševní aktivity. Potřísněná látka se vyluhuje v kravském mléce, přidají se další tajné přísady a růžový nápoj všichni přítomní usrkávají, čímž se bystří paměť a soustředěnost, pokožka je zářivá a celá osoba člověka se stává šťastná, klidná a naplněná láskou. Tato krev je zde symbolem zdraví a lásky.

Možná, že právě ta naše kultura je někde na zdravém mezibodě, co říkáte?

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
26. 04. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
09. 07. 2011 doublefantasy prokletí.. (reakcí: 0)
09. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
23. 04. 2011 stepanecka Určitě prokletí. (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

26. 03. 2017 Horoskop Býk

Pokud máš dlouhodobý spokojený partnerský vztah, neriskuj nějakým úletem s kolegou nebo starým kamarádem. Za to ti to... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist