Femina.cz » Magazín » Zábava » Máte odvahu na pět nejodvážnějších povolání?

Máte odvahu na pět nejodvážnějších povolání?

Máte odvahu na pět nejodvážnějších povolání?

Magazín: Zábava | autor: Redakce | vydáno 11. 12. 2012

Kdo by si nepřál alespoň na den změnit své povolání. Výměna kancelářského prostředí za dobrodružné zajisté přinese adrenalinové zážitky, ale i smrtelná nebezpečí. Troufli byste si na ně? Přinášíme vám ukázku pěti nejodvážnějších povolání, ve kterých jsou lidé ochotni denně nasazovat svůj život.

Krotitel a ošetřovatel divokých zvířat
Práce se  zvířaty vypadá na první pohled jednoduše a roztomile. Pracovníci zoo, cirkusů a krotitelé ale přichází do kontaktu s divokými šelmami, které jim mohou způsobit smrtelná zranění. Nejednou se  stalo, že tygři nebo lvi napadli během představení svého krotitele. Neštěstím skončila i cirkusová show v německém Hamburku roku 2009 nebo ve městě Lvov na západě Ukrajiny roku 2012. Stoprocentní bezpečnost nemají zaručenou ani ošetřovatelé. V zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem napadl před necelým měsícem tygr svou ošetřovatelku, která následně zraněním podlehla. Zoo eviduje nejen napadení šelmami, ale také hrošíkem či slonem.  Podobnému nebezpečí se  vystavují i krotitelé divokých koní a býků, které mohou rozběsněná zvířata udupat, nebo nabrat na rohy.

Myč oken pracující s horolezeckou technikou
Okna mrakodrapů vyžadují pravidelnou a důkladnou údržbu. Profesionální myči oken pracují s povinnou bezpečnostní výbavou, která jim zaručuje bezpečí. Pokud se  ale dostanou do obrovských výšek v nepříznivém počasí, nemusí jim postroj, lano, helma a sedák pomoci. Do podobné situace se  dostal myč oken, který uvízl na úrovni dvaasedmdesátého patra londýnského mrakodrapu Shard. Přestože s ním vítr lomcoval ze strany na stranu, podařilo se  ho nakonec včas zachránit. Dalším případem jsou země, které nedbají na povinnou výbavu, zejména u přistěhovalců. Myči oken tak pracují zcela bez jištění a denně riskují svůj život.

Horník
Práce v dole je náročná a nebezpečná. Není proto divu, že jsou těla horníků mnohdy posety jizvami. Při vážnějších úrazech dochází k ochrnutí určité části těla a v kritických případech i úmrtí. Nebezpečná je zejména exploze plynu a zatopení dolu. Tragédie se  odehrála roku 2010 v severočínské provincii Šan-si. Zatopil se  zde důl a hluboko pod zemí zůstalo uvězněno téměř tři sta padesát horníků. Kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením přitom nejsou důlní neštěstí v Číně ojedinělá.

Opravář elektrického vedení
Riskantní práci s elektrickým vedením a rozvody obstarávají opraváři. Specializovaní pracovníci se pohybují ve velkých výškách, dokonce jsou spouštěni na elektrické vedení z helikoptéry, aby byli dokonale izolovaní od země. Díky ochrannému obleku z ocelové výztuže přes opraváře vysoké množství voltů pouze přeteče a nezpůsobí jim žádná zranění. Povolání vyžaduje stoprocentní dodržení bezpečnostních pokynů. Jeden špatný krok by totiž mohl znamenat okamžitou smrt.

Potápěč
Práce profesionálního potápěče nespočívá pouze v plavání mezi korály a lidumilnými živočichy. Potápěči se  mnohdy musí orientovat v zakalených vodách, plavat v uzavřených prostorách a velkých hloubkách. Nebezpečí na ně číhá na každém rohu. Poranění mohou způsobit ostré kameny, vodní živočichové i poruchy přístrojů. Hrozba se  skrývá i ve ztrátě orientace, zejména tehdy, pokud potápěč plave pod ledem či v jeskyni. Katastrofou skončil ponor českého jeskynního potápěče ve Francii. Zastavilo se  mu srdce. V lomu Leštinka na Chrudimsku se  zase ztratil instruktorovi mladý potápěč, který se  vynořil v bezvědomí a zanedlouho zemřel.

Docela mazec, že? Které povolání byste zvládli?

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
12. 12. 2012 Daniela76 Pět nejodvážnějších povolání (reakcí: 0)
12. 12. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)
12. 12. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
11. 12. 2012 Darkwood Máte odvahu na (reakcí: 0)
11. 12. 2012 88pacicka88 - (reakcí: 0)
11. 12. 2012 misty ... (reakcí: 0)
11. 12. 2012 lidka2 - (reakcí: 0)
11. 12. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

21. 02. 2017 Horoskop Štír

Pokud ti dnes bude někdo nabízet výhodnou půjčku nebo přechod z jedné smlouvy na druhou, rozhodně odmítni. Nabídka je... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist