Femina.cz » Magazín » Zábava » Máte odvahu na pět nejodvážnějších povolání?

Máte odvahu na pět nejodvážnějších povolání?

Máte odvahu na pět nejodvážnějších povolání?

Magazín: Zábava | autor: Redakce | vydáno 11. 12. 2012

Kdo by si nepřál alespoň na den změnit své povolání. Výměna kancelářského prostředí za dobrodružné zajisté přinese adrenalinové zážitky, ale i smrtelná nebezpečí. Troufli byste si na ně? Přinášíme vám ukázku pěti nejodvážnějších povolání, ve kterých jsou lidé ochotni denně nasazovat svůj život.

Krotitel a ošetřovatel divokých zvířat
Práce se  zvířaty vypadá na první pohled jednoduše a roztomile. Pracovníci zoo, cirkusů a krotitelé ale přichází do kontaktu s divokými šelmami, které jim mohou způsobit smrtelná zranění. Nejednou se  stalo, že tygři nebo lvi napadli během představení svého krotitele. Neštěstím skončila i cirkusová show v německém Hamburku roku 2009 nebo ve městě Lvov na západě Ukrajiny roku 2012. Stoprocentní bezpečnost nemají zaručenou ani ošetřovatelé. V zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem napadl před necelým měsícem tygr svou ošetřovatelku, která následně zraněním podlehla. Zoo eviduje nejen napadení šelmami, ale také hrošíkem či slonem.  Podobnému nebezpečí se  vystavují i krotitelé divokých koní a býků, které mohou rozběsněná zvířata udupat, nebo nabrat na rohy.

Myč oken pracující s horolezeckou technikou
Okna mrakodrapů vyžadují pravidelnou a důkladnou údržbu. Profesionální myči oken pracují s povinnou bezpečnostní výbavou, která jim zaručuje bezpečí. Pokud se  ale dostanou do obrovských výšek v nepříznivém počasí, nemusí jim postroj, lano, helma a sedák pomoci. Do podobné situace se  dostal myč oken, který uvízl na úrovni dvaasedmdesátého patra londýnského mrakodrapu Shard. Přestože s ním vítr lomcoval ze strany na stranu, podařilo se  ho nakonec včas zachránit. Dalším případem jsou země, které nedbají na povinnou výbavu, zejména u přistěhovalců. Myči oken tak pracují zcela bez jištění a denně riskují svůj život.

Horník
Práce v dole je náročná a nebezpečná. Není proto divu, že jsou těla horníků mnohdy posety jizvami. Při vážnějších úrazech dochází k ochrnutí určité části těla a v kritických případech i úmrtí. Nebezpečná je zejména exploze plynu a zatopení dolu. Tragédie se  odehrála roku 2010 v severočínské provincii Šan-si. Zatopil se  zde důl a hluboko pod zemí zůstalo uvězněno téměř tři sta padesát horníků. Kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením přitom nejsou důlní neštěstí v Číně ojedinělá.

Opravář elektrického vedení
Riskantní práci s elektrickým vedením a rozvody obstarávají opraváři. Specializovaní pracovníci se pohybují ve velkých výškách, dokonce jsou spouštěni na elektrické vedení z helikoptéry, aby byli dokonale izolovaní od země. Díky ochrannému obleku z ocelové výztuže přes opraváře vysoké množství voltů pouze přeteče a nezpůsobí jim žádná zranění. Povolání vyžaduje stoprocentní dodržení bezpečnostních pokynů. Jeden špatný krok by totiž mohl znamenat okamžitou smrt.

Potápěč
Práce profesionálního potápěče nespočívá pouze v plavání mezi korály a lidumilnými živočichy. Potápěči se  mnohdy musí orientovat v zakalených vodách, plavat v uzavřených prostorách a velkých hloubkách. Nebezpečí na ně číhá na každém rohu. Poranění mohou způsobit ostré kameny, vodní živočichové i poruchy přístrojů. Hrozba se  skrývá i ve ztrátě orientace, zejména tehdy, pokud potápěč plave pod ledem či v jeskyni. Katastrofou skončil ponor českého jeskynního potápěče ve Francii. Zastavilo se  mu srdce. V lomu Leštinka na Chrudimsku se  zase ztratil instruktorovi mladý potápěč, který se  vynořil v bezvědomí a zanedlouho zemřel.

Docela mazec, že? Které povolání byste zvládli?

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
12. 12. 2012 Daniela76 Pět nejodvážnějších povolání (reakcí: 0)
12. 12. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)
12. 12. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
11. 12. 2012 Darkwood Máte odvahu na (reakcí: 0)
11. 12. 2012 88pacicka88 - (reakcí: 0)
11. 12. 2012 misty ... (reakcí: 0)
11. 12. 2012 lidka2 - (reakcí: 0)
11. 12. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

24. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít energie na rozdávání. Než abys ale drtila rodinu úklidem, raději si udělejte společný výlet. Nebo se p... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist