Femina.cz » Magazín » Zábava » Lyže versus snowboard

Lyže versus snowboard

Lyže versus snowboard

Magazín: Zábava | autor: Dorotka G. | vydáno 23. 01. 2013

Zima, sníh, ledové pláně lákající k rychlému sjezdu nebo pohodové jízdě a věčný souboj – lyže nebo snowboard?

Milovníci rychlosti nedají dopustit na jízdu na lyžích, technici a požitkáři zase milují své prkno. Zatímco lyžaři snowboardisty očerňují, že jsou víc na zadku a zbytečně „rozorávají“ sjezdovky, snowboardisté jim vrací s tím, že jsou totálně out se svými lyžemi a pomocnými hůlkami. Ať už volíte lyže nebo prkno, základem dobré jízdy je správná výbava.

Jak správně vybrat snowboard?
Odborníci a vyznavači jízdy na „širokém prkně“ se shodují, že předtím než se vydáte na nákup vybavení, měli byste nejprve využít služeb půjčoven nebo kurzů, kde vám veškeré vybavení půjčí. Vyzkoušíte si, který typ prkna, zda Freeridový nebo Freestylový vám bude vyhovovat. Teprve poté se vydejte do prodejny. A co, že všechno budete potřebovat? Samozřejmě, že snowboard. Ten se musí nejen líbit, ale hlavně splňovat potřebná kritéria. Správná délka by měla dosahovat k vaší bradě, ovšem pro vysoký sníh se hodí prkna o něco delší a širší, chcete-li se na svahu předvést s triky a vychytávkami, pak volte kratší. Šíře snowboardu je dána velikostí vaší nohy. Máte-li číslo nohy poněkud větší, pak docela jistě zauvažujte o rozšířené verzi prkna. Dbejte také na správný výběr bot.

Rozhodně si je před koupí dobře vyzkoušejte, měly by vám sedět, tak, že se pata ani při chůzi, ani při skoku nebude v botě pohybovat. Bota musí pevně obepínat nohu. Výběr vázání je čistě na vás, vězte, že valná většina snowboardistů volí ráčnové vázání, zbytek pak vázání typu step-in, které je vhodné kupovat spolu s botami nebo flow vázání, u nějž oceníte především rychlost nazutí i vyzutí. K výbavě snowboardisty patří bezesporu také helma. Můžete použít klidně tu lyžařskou, která je oproti snowboardové o něco málo bezpečnější. Ať už zvolíte lyžařskou nebo snowboardovou, vždy se přesvědčte, že vámi vybraná helma splňuje veškerá bezpečnostní opatření a normy. Pokud chcete udělat pro svou bezpečnost opravdu maximum, potom do svého nákupního košíku přidejte také chrániče. Především pak chránič páteře, který vám může zachránit život.

A jak vybrat správné lyže?
Stejně jako u snowboardu je nutné si nejprve ujasnit, k jaké jízdě nám vlastně lyže budou sloužit. Pro rychlou jízdu a dlouhý oblouk se hodí delší lyže, nemusíte se bát klidně přesáhnout i o deset centimetrů vaší výšku, pro klidnější jízdu s kratšími oblouky zase můžete klidně nějaký ten centimetr oželet. Univerzální délka lyže je ke kořeni nosu. Boty kupujte zásadně pro ženy, neboť ženy mají oproti mužům jinou stavbu nohy. Pro rekreační jízdu volte modely, které mají měkčí skelet a budou vám pohodlné po celý den. Pro ty, kteří se chtějí opravdu svézt a užít si adrenalin jsou vhodné boty velmi tvrdé. Díky jejich tvrdosti budete lépe ovládat lyže, ale počítejte taky s nejmenším pohodlím. Nejste-li si jistí, pořiďte si do začátku boty univerzální. Pro zběhlé lyžaře jsou na trhu stejně jako u snowboardu lyže na freestyle, freeride nebo carvingové lyže.

Kam na hory?
Lyžaři i snowboardisté si najdou tu svou oblíbenou trať i na našich horách. Ideální podmínky jak pro lyžování, tak pro snowboarding najdete třeba v Krušných horách, Krkonoších nebo Jeseníkách. V sousedním Rakousku jsou výborné podmínky v Kaprunu, kde si skvěle zajezdíte i v době, kdy u nás už sjezdovky zavírají. Chcete-li klidné místo, pak vyzkoušejte Pitztal. V Itálii je velmi oblíbeným střediskem například Ponte di Legno, kde je nejen příjemné ubytování a veškeré služby, ale také devadesát kilometrů sjezdových tratí, které jsou vám plně k dispozici. Ve Švýcarsku je velmi oblíbené středisko Čtyř údolí, v Německu pak vyzkoušejte kolébku lyžování Kitzbühel.

A jak jste na tom vy? Čemu dáváte přednost a proč? A máte také své oblíbené místo, kam se rok co rok rádi vracíte?

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
21. 07. 2016 Anicka ja (reakcí: 0)
28. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
24. 01. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
23. 01. 2013 pepina . (reakcí: 2)
23. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Prodlužuje, tvaruje, zhušťuje!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 07. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

07. 12. 2016 Horoskop Lev

Dnes potkáš dávného přítele a slovo dá slovo a skončíte spolu v zapadlé hospůdce, kde strávíte večer v příjemném hovo... Celý horoskop

Karta dne

Ďábel
Dnes raději odlož důležitá rozhodnutí stranou, zejména pokud jde o vztahy a finanční záležitosti. Mohla bys přijít nejen o značnou finanční sumu, hrozí ti také ztráta ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist